Ξεχωριστό ενδιαφέρον στο ματς στο «Αλφρέντο Τζακόνι» της Κασίας ντο Σουλ, καθώς τόσο η τοπική και 5η στον βαθμολογικό πίνακα Ζουβεντούδε όσο και η 7η Αβαΐ δεν θέλουν, λογικά, να χάσουν την επαφή τους με την πρώτη τετράδα.

Τρεις αγωνιστικές χωρίς νίκη, μετά και το 0-0 της περασμένης εβδομάδας στο «Μινεϊράο» του Μπέλο Οριζόντε με την Κρουζέιρο, με θετικό πάντως για την Ζουβεντούδε, πως δεν έχει χάσει την επαφή της με την πρώτη τετράδα, καθώς βρίσκεται στο -3 από την 4η στον βαθμολογικό πίνακα, Πόντε Πρέτα. Χαμένο πέναλτι για την Ζουβεντούδε στο όγδοο μόλις λεπτό, από τον Ρενάτο Καζά, στη μοναδική φορά που πέρασε την σέντρα στο ματς στο «Μινεϊράο», ενώ μονότερμα στην συνέχεια από την Κρουζέιρο, ειδικά στο δεύτερο ημίχρονο, αδυνατώντας όμως να βρει δίχτυα, παρά τις σπουδαίες ευκαιρίες που δημιούργησε. Τρεις νίκες, τέσσερις ισοπαλίες και μία ήττα για την Ζουβεντούδε, σε οκτώ ματς στο πρωτάθλημα στο «Αλφρέντο Τζακόνι», ενώ τιμωρημένοι για σήμερα, οι μέσοι Βάγκνερ και Ζοάο Πάουλο.

Στον αντίποδα, 1-1 την περασμένη εβδομάδα για την Αβαΐ φιλοξενώντας την CSA, με την ομάδα της Φλοριανόπολις να μη μπορεί να δώσει συνέχεια στο νικηφόρο σερί της, μετά το εντός 2-1 σε βάρος της Μπραζίλ Πελότας και την επικράτηση με το ίδιο σκορ στο Σαλβαντόρ και τη μονομαχία της με την τοπική Βιτόρια. Μοιρασμένο το πρώτο ημίχρονο στο ματς με την CSA, με το 0-1 για την αντίπαλο της στο δέκα, ενώ το 1-1 από την Αβαΐ στο τριακοστό ένατο λεπτό, με διαγώνια κεφαλιά ψαράκι του Τζετούλιο. Μοιρασμένο το ματς και στην επανάληψη, με λιγότερες ευκαιρίες πάντως για τις δύο ομάδες σε σχέση με το πρώτο ημίχρονο, με την CSA να έχει αρχικά δικαιολογημένα παράπονα για πέναλτι μαρς που της αρνήθηκε ο διαιτητής, ενώ δοκάρι για την Αβαΐ στις καθυστερήσεις. Τρεις νίκες, μία ισοπαλία και τρεις ήττες για την Αβαΐ, σε επτά ματς στο πρωτάθλημα μακριά από το «Ρεσακάντα», ενώ χωρίς σημαντικά προβλήματα, ενόψει της σημερινής αναμέτρησης.

Προϊστορία: Δύο νίκες για την Αβαΐ, σε ισάριθμα ματς την τελευταία δεκαετία στην έδρα της Ζουβεντούδε, μάλιστα την ίδια χρονιά, το 2018, με 2-0 αρχικά για το κύπελλο, ενώ 3-1 στην συνέχεια σε αγώνα πρωταθλήματος.

Αρκετά αμφίρροπη αναμέτρηση, με ιδιαίτερα δύσκολη την προσέγγιση της με σημείο, καθώς είναι δεδομένο πως η Ζουβεντούδε θα προσπαθήσει να εκμεταλλευτεί τον παράγοντα έδρα, έχοντας απέναντι όμως την πάντα υπολογίσιμη και επικίνδυνη, Αβαΐ.