Στο ουδέτερο «Λουίς Αλφόνσο Τζιάνι» της Ασουνσιόν και όχι στην φυσική έδρα της Σπορτίβο Λουκένιο, το «Φελισιάνο Κάσερες», το πρώτο ματς με τη Ντεφένσα για τον 2ο γύρο του Κόπα Σουνταμερικάνα, με τον επαναληπτικό σε μία εβδομάδα στην Αργεντινή. Αξίζει να σημειωθεί, πως έχει ισχύ στον κανόνα του εκτός έδρας γκολ, ενώ σε περίπτωση συνολικής ισοπαλίας μετά και τον επαναληπτικό, ακολουθεί  απευθείας η διαδικασία των πέναλτι.

Πρόκριση σε βάρος της Μινέρος στον προηγούμενο για την Σπορτίβο Λουκένιο, επικρατώντας 3-2 στο πρώτο μεταξύ τους ματς στην Βενεζουέλα, ενώ δραματικό 2-2 ακολούθως στον επαναληπτικό στο «Λουίς Αλφόνσο Τζιάνι», όπου, βάσει εξέλιξης, έπαιξε με την φωτιά. Πιο συγκεκριμένα, ο απόλυτος αιφνιδιασμός από τη Μινέρος στις αρχές του επαναληπτικού, καθώς βρέθηκε στο πρώτο τέταρτο με προβάδισμα δύο τερμάτων, με την Σπορτίβο Λουκένιο όμως να μειώνει αρχικά σε 1-2 στο τριάντα έξι και να ισοφαρίζει στην συνέχεια στο εβδομηκοστό λεπτό. Εντός συνόρων, στην 8η θέση στο πρωτάθλημα Απερτούρα, ενώ τρεις βαθμοί σε δύο ματς στο Κλαουσούρα που μόλις ξεκίνησε, με 0-2 στην πρεμιέρα στην έδρα της Σέρο Πορτένιο, ενώ επικράτηση με 2-0 την 2η αγωνιστική φιλοξενώντας την Ρίβερ Πλέιτ Ασουνσιόν.

Στην άλλη πλευρά, οδυνηρός, τουλάχιστον έτσι όπως προήλθε, ο αποκλεισμός της Ντεφένσα στην φάση των ομίλων του φετινού Κόπα Λιμπερταδόρες, με παρηγοριά πάντως για την ομάδα της Αργεντινής πως συνεχίζει ή «υποβιβάστηκε», αν προτιμάτε, στο Σουνταμερικάνα. Πιο συγκεκριμένα, για δύο αποτελέσματα την τελευταία αγωνιστική στην Βραζιλία και τη μονομαχία της με την αδιάφορη Σάντος, σε ένα ματς στο οποίο βρέθηκε μπροστά στο σκορ στο πενήντα ένα και στο οποίο όμως είδε την αντίπαλο της να ισοφαρίζει αρχικά στο εβδομήντα οκτώ και να πραγματοποιεί την ανατροπή στις καθυστερήσεις. Αυτό ταυτόχρονα ήταν και το τελευταίο της αγωνιστικό δείγμα, καθώς δεν έχει ξεκινήσει ακόμα το πρωτάθλημα της Αργεντινής.

Προϊστορία: Λευκή ισοπαλία με την Εστουδιάντες για την Σπορτίβο Λουκένιο το 1984, ενώ 0-1 την ίδια χρονιά από την Ιντεπεντιέντε, σε δύο εντός έδρας ματς στην ιστορία της με ομάδες της Αργεντινής. Ήττα με 1-2 για τη Ντεφένσα από την Ολίμπια, στην φάση των ομίλων του φετινού Κόπα Λιμπερταδόρες, στη μοναδική της επίσκεψη στην ιστορία της στην Παραγουάη.

Πολύ πιο μεγάλος ο βαθμός δυσκολίας του σημερινού ματς για την απρόβλεπτη Ντεφένσα σε σχέση με αυτό που δείχνει το σετ των τιμών, ειδικά από την στιγμή που η αξιόμαχη Σπορτίβο Λουκένιο δεν έχει πίεση και παίζει με άγνοια κινδύνου.