Στο Σαλβαντόρ το ματς με το οποίο ανοίγει το πρόγραμμα της τελευταίας αγωνιστικής του 1ου γύρου στο πρωτάθλημα της 2ης κατηγορίας της Βραζιλίας, βρίσκοντας την τοπική Βιτόρια και την ισόβαθμη της Μπραζίλ Πελότας, στο +1 μόλις από την επικίνδυνη ζώνη.

Ήττα με 1-2 για την Βιτόρια την περασμένη εβδομάδα στην έδρα της Μποταφόγκο SP, με την ομάδα του Σαλβαντόρ χωρίς νίκη πλέον για επτά συνεχόμενες αγωνιστικές, «υποχωρώντας» ακόμα περισσότερο στον βαθμολογικό πίνακα. Ο απόλυτος αιφνιδιασμός από τη Μποταφόγκο SP στο μεταξύ τους ματς, καθώς βρέθηκε μπροστά στο σκορ στο πρώτο μόλις λεπτό, με την σαστισμένη από αυτή την εξέλιξη, Βιτόρια, να αρχίζει να δημιουργεί ευκαιρίες και γενικότερα να συνέρχεται στο δεύτερο ημίχρονο. Παρόλα αυτά, ένα εκπληκτικό εκτός περιοχής σουτ, σχεδόν από το πουθενά, έδωσε προβάδισμα δύο τερμάτων στη Μποταφόγκο SP, κόντρα στην ροή του αγώνα, στο εβδομήντα, με το μόνο που κατάφερε στην συνέχεια η Βιτόρια, να μειώσει σε 1-2 με κοντινό πλασέ του Καϊσέδο τέσσερα λεπτά πριν το φινάλε. Θρίλερ πάντως μετά το τέρμα του Καϊσέδο, καθώς ο ίδιος είχε στην συνέχεια σπουδαία ευκαιρία για το 2-2, ενώ οριζόντιο δοκάρι και από την πλευρά της Μποταφόγκο SP, στο τελευταία λεπτό των καθυστερήσεων. Τέσσερις νίκες, δύο ισοπαλίες και τρεις ήττες για την Βιτόρια, σε εννέα ματς στο πρωτάθλημα στο Σαλβαντόρ, ενώ χωρίς σημαντικά προβλήματα, ενόψει της σημερινής αναμέτρησης.

Στην άλλη πλευρά, τρεις αγωνιστικές χωρίς τρίποντο για τη Μπραζίλ Πελότας, με το 1-1 μάλιστα της περασμένης εβδομάδας φιλοξενώντας την CSA, να αποτελεί και το «κύκνειο άσμα» στον πάγκο για τον 48χρονο Έμερσον Μαρία. Μπροστά στο σκορ η Μπραζίλ Πελότας στο ματς με την CSA στο δεύτερο μόλις λεπτό, με κοντινό πλασέ του Ματέους Ολιβέιρα, με την ανώτερη όμως στην συνέχεια στο πρώτο ημίχρονο αντίπαλο της, όχι μόνο να ισοφαρίζει στο τριάντα έξι, αλλά να έχει ευκαιρίες για περισσότερα τέρματα. Μοιρασμένο ακολούθως το ματς στο δεύτερο ημίχρονο, χωρίς πάντως τη μεγάλη ευκαιρία για καμία από τις δύο ομάδες, οι οποίες έδειξαν ικανοποιημένες στο φινάλε, από τη μοιρασιά των βαθμών. Δύο νίκες, τρεις ισοπαλίες και τέσσερις ήττες για τη Μπραζίλ Πελότας, σε εννέα ματς στο πρωτάθλημα μακριά από το «Μπέντο Φρέιτας», ενώ τιμωρημένοι για σήμερα, ο στόπερ Έβερτον και ο μέσος Σόουζα.

Προϊστορία: Επικράτηση με 3-0 για την Βιτόρια το 2019, στο μοναδικό ματς για την τελευταία δεκαετία φιλοξενώντας τη Μπραζίλ Πελότας.

Επιλογή μου ο «άσος», ποντάροντας στον παράγοντα έδρα, εκτιμώντας πως η μέτρια μακριά από το γήπεδο της, Μπραζίλ Πελότας, προσφέρεται ως αντίπαλος στην Βιτόρια, προκειμένου η ομάδα του Σαλβαντόρ να δώσει τέλος στο αρνητικό της σερί και να επιστρέψει στα τρίποντα.