Τελευταία αγωνιστική του 1ου γύρου στο πρωτάθλημα της 2ης κατηγορίας της Βραζιλίας και σπουδαίο βαθμολογικά ματς στο «Μινεϊράο» του Μπέλο Οριζόντε, με τη «μεγάλη» Κρουζέιρο να ψάχνει το τρίποντο που θα την φέρει εκτός της επικίνδυνης ζώνης, την στιγμή που με θετικό αποτέλεσμα η Παρανά θα βρεθεί στην πρώτη τετράδα.

Ισοπαλία με 1-1 την περασμένη εβδομάδα στο «Αφλίτος» του Ρεσίφε με την τοπική Ναούτικο, με την Κρουζέιρο να μη μπορεί να δώσει συνέχεια στις επιτυχίες της, μετά το αγχωτικό αλλά ταυτόχρονα πολύτιμο 1-0 που είχε προηγηθεί στην έδρα της Οπεράριο, στο ντεμπούτο μάλιστα στον πάγκο για τον Λουίς Φελίπε Σκολάρι. Γεμάτη πίεση η Κρουζέιρο στο ματς με τη Ναούτικο, στο οποίο είδε την ομάδα του Ρεσίφε όχι μόνο να παίρνει το προβάδισμα στο εικοστό πρώτο λεπτό, αλλά να έχει ευκαιρίες στην συνέχεια για περισσότερα τέρματα. Παρόλα αυτά, η Κρουζέιρο έσωσε τουλάχιστον τον βαθμό, έστω και κόντρα στην ροή του αγώνα, με μία κοντινή κεφαλιά του Αΐρτον τέσσερα λεπτά πριν το φινάλε. Τρεις νίκες, δύο ισοπαλίες και τέσσερις ήττες για την Κρουζέιρο, σε εννέα ματς στο πρωτάθλημα στο «Μινεϊράο», ενώ χωρίς σημαντικά προβλήματα, ενόψει της σημερινής αναμέτρησης.

Στον αντίποδα, 4-0 φιλοξενώντας την ουραγό Οέστε, με την Παρανά όχι μόνο να επιστρέφει στα τρίποντα μετά από οκτώ αγωνιστικές, αλλά και σε απόσταση αναπνοής πλέον από την πρώτη τετράδα. Μπροστά στο σκορ η Παρανά στο ματς με την Οέστε στο έβδομο μόλις λεπτό, με κοντινή προβολή του Σαλαζάρ, ενώ το 2-0 με διαγώνιο, εντός περιοχής σουτ του Παουλίνιο, σημειώνοντας, πως είχε ενδιάμεσα αυτών σημαντικές ευκαιρίες και δύο δοκάρια. Με το πόδι στο γκάζι μάλιστα και μετά το 2-0, παρά το γεγονός πως η ακίνδυνη Οέστε είχε πετάξει ουσιαστικά λευκή πετσέτα, φτάνοντας στο 4-0 με δύο τέρματα του Μπρούνο Γκόμες, στο εξηκοστό ένατο και το εβδομηκοστό πέμπτο λεπτό. Δύο νίκες, τρεις ισοπαλίες και ισάριθμες ήττες για την Παρανά, σε οκτώ ματς στο πρωτάθλημα μακριά από το «Ντουριβάλ Μπρίτο», ενώ τιμωρημένοι για σήμερα, ο αριστερός μπακ Ζεάν και ο επιθετικός και πρώτος της σκόρερ, Μπρούνο Γκόμες.

Προϊστορία: Επικράτηση με 3-1 για την Κρουζέιρο το 2018, στο μοναδικό ματς την τελευταία δεκαετία φιλοξενώντας την Παρανά.

Επιλογή μου ο «άσος», ποντάροντας στον παράγοντα έδρα αλλά και το ειδικό βάρος της φανέλας της Κρουζέιρο, για την οποία εκτιμώ πως στον 2ο γύρο θα δείξει άλλο πρόσωπο. Πέρα από τα παραπάνω όμως, απρόβλεπτη ως ομάδα η Παρανά, που κερδίζοντας 4-0 την ουραγό και καταδικασμένη Οέστε, δεν «σκότωσε» κάποιο θηρίο.