Στο «Καπιτάλ ντο Μόβελ», το ματς με το οποίο ανοίγει χρονικά το πρόγραμμα της 6ης αγωνιστικής, βρίσκοντας την Πάσος Φερέιρα στην 12η θέση και το +2 από την επικίνδυνη ζώνη και την πρωταθλήτρια Πόρτο στην 3η και το -5 από την πρωτοπόρο Μπενφίκα.

Πέντε βαθμοί για την Πάσος Φερέιρα στις ισάριθμες πρώτες αγωνιστικές, με 1-1 στην πρεμιέρα στο Πορτιμάο με την τοπική Πορτιμονένσε, 0-2 στην συνέχεια εντός από την Σπόρτινγκ, 0-1 ακολούθως στην έδρα της Γκιμαράες, 2-1 φιλοξενώντας την Σάντα Κλάρα και 1-1 την περασμένη εβδομάδα στη Μαδέιρα και τη μονομαχία της τη Νασιονάλ. Πιο απειλητική η Πάσος Φερέιρα στο πρώτο ημίχρονο στο ματς στην έδρα της Νασιονάλ, αδυνατώντας όμως να μετουσιώσει σε κάποιο ή κάποια τέρματα την υπεροχή της και τις ευκαιρίες που δημιούργησε, βλέποντας μάλιστα να μένει πίσω στο σκορ στο πενήντα έξι, στην πρώτη ουσιαστικά ευκαιρία που δημιούργησαν οι γηπεδούχοι. Παρόλα αυτά, το 1-1 με εντός περιοχής σουτ του διεθνή Καναδού μέσου Εουστάκιο, στο εβδομήντα τέσσερα, ενώ δοκάρι στην συνέχεια για την Πάσος Φερέιρα, δύο λεπτά αργότερα, για την ολική ανατροπή. Δικαιολογημένα πάντως και τα παράπονα των γηπεδούχων, για γκολ που κακώς τους ακυρώθηκε λίγο πριν το φινάλε, παρά την χρησιμοποίηση μάλιστα του VAR. Χωρίς σημαντικά προβλήματα, ενόψει της σημερινής αναμέτρησης.

Στην αντίπερα όχθη, 10 βαθμοί για τους «δράκους», με εντός 3-1 στην πρεμιέρα σε βάρος της Μπράγκα, 5-0 στην συνέχεια εκτός με τη Μποαβίστα, 2-3 στο «Ντραγκάο» ακολούθως από τη Μαρίτιμο, 2-2 στο ντέρμπι με την Σπόρτινγκ στη Λισαβόνα, ενώ 1-0 την προηγούμενη αγωνιστική φιλοξενώντας την Ζιλ Βισέντε. Μία σπουδαία ευκαιρία στο τριάντα, ένα οριζόντιο δοκάρι δύο λεπτά αργότερα και το 1-0 με το κοντινό πλασέ του Εβανίλσον σε άδειο σχεδόν τέρμα στο σαράντα, ότι είχε να επιδείξει η Πόρτο στο πρώτο ημίχρονο στο ματς με την Ζιλ Βισέντε, ενώ πολλές φάσεις από τους «δράκους» στην επανάληψη και το χαμένο πέναλτι του Ουρίμπε (59΄). Χωρίς ιδιαίτερο κίνδυνο μάλιστα οι πρωταθλητές Πορτογαλίας στο τελευταίο τέταρτο του ματς, παρά το γεγονός πως έπαιζαν με παίκτη λιγότερο από το εβδομήντα τέσσερα. Πέρα του πρωταθλήματος, 1-3 στην πρεμιέρα της φάσης των ομίλων του Τσάμπιονς Λιγκ στο Μάντσεστερ από την Σίτι, παρά το γεγονός πως η Πόρτο βρέθηκε μπροστά στο σκορ στο δέκατο τέταρτο λεπτό, ενώ 2-0 μεσοβδόμαδα στην 2η αγωνιστική φιλοξενώντας τον Ολυμπιακό. Τιμωρημένος για σήμερα, ο Νιγηριανός στόπερ, Σανουσί.

Προϊστορία: Δύο νίκες για την Πάσος Φερέιρα, επτά για την Πόρτο και δύο ισοπαλίες, στις 11 μονομαχίες τους την τελευταία δεκαετία στο «Καπιτάλ ντο Μόβελ», σε όλες τις διοργανώσεις (πρωτάθλημα, Λιγκ Καπ).

Φαβορί η Πόρτο, αλλά αρκετά χαμηλή η τιμή που την συνοδεύει. Ψάχνοντας κάτι πιο ελκυστικό, συνδυασμός της επικράτησης της, με ειδικό στοίχημα τερμάτων.

Πρόταση: 2 & Over 2,5