Στο «Ιπουρούα» το ματς με το οποίο ανοίγει χρονικά το πρόγραμμα της 8ης αγωνιστικής, με την Έιμπαρ να θέλει να σπάσει το ρόδι στο γήπεδο της στο φετινό πρωτάθλημα, έχοντας απέναντι πάντως την Κάντιθ, η οποία έχει μόνο νίκες μακριά από το «Ραμόν ντε Καράνσα».

Οκτώ βαθμοί για την Έιμπαρ σε επτά αγωνιστικές στο φετινό πρωτάθλημα, με τους δύο εξ αυτών όμως στο γήπεδο της, όπου δεν έχει ακόμα τρίποντο σε τέσσερα ματς (2-2-4) και τους έξι φυσικά μακριά από το «Ιπουρούα», καθώς μετά το σπουδαίο 1-0 της περασμένης εβδομάδας στην Σεβίλλη, μετράει σε τρεις αγώνες δύο νίκες και μία ήττα. Δύο επιθέσεις για την Έιμπαρ στο πρώτο ημίχρονο στο ματς με την Σεβίλλη, με τη «μικρή» βασκική ομάδα να εκμεταλλεύεται τη νωθρή εμφάνιση της αντιπάλου της και να φτάνει στο 1-0, στην δεύτερη εξ αυτών, με κοντινό πλασέ του Κίκε στο τεσσαρακοστό δεύτερο λεπτό. Απόλυτα λογικό επίσης για την Έιμπαρ, το ότι κλείστηκε στην συνέχεια στα καρέ της στην επανάληψη, προκειμένου βέβαια να διαφυλάξει το υπέρ της αποτέλεσμα, κάτι πάντως που κατάφερε με σύμμαχο την τύχη, την εκνευριστική αστοχία των γηπεδούχων αλλά και τις σπουδαίες επεμβάσεις του διεθνή Σέρβου γκολκίπερ Ντιμίτροβιτς. Σταθερά εκτός, ο μέσος Ρέθιο.

Στην άλλη πλευρά, 11 βαθμοί για την Κάντιθ στις επτά πρώτες αγωνιστικές, με σημείο αναφοράς, πως δεν έχει τρίποντο σε τέσσερα ματς στο γήπεδο της, μετά και το 0-0 της περασμένης εβδομάδας με την Βιγιαρεάλ, αλλά το απόλυτο σε τρία μακριά από αυτό, μάλιστα με μηδέν παθητικό. Πιο συγκεκριμένα, 2-0 στο ντέρμπι των νεοφώτιστων με την Ουέσκα, ενώ 1-0 τόσο στο «Σαν Μαμές» με την Αθλέτικ Μπιλμπάο όσο και στη Μαδρίτη με την πρωταθλήτρια Ρεάλ. Δικαιολογημένα παράπονα από την Κάντιθ για ένα γκολ που κακώς της ακυρώθηκε, παρά την χρησιμοποίηση του VAR, στο πρώτο ημίχρονο, στο ματς με την Βιγιαρέαλ, ενώ παθητική εμφάνιση από τους νεοφώτιστους στην επανάληψη, όπου με σύμμαχο την τύχη και κορυφαίο τον Αργεντινό γκολκίπερ, Λεντέσμα, κατάφεραν να πάρουν τον βαθμό. Χωρίς σημαντικά προβλήματα, ενόψει της σημερινής αναμέτρησης.

Προϊστορία: Το σημερινό, θα είναι το πρώτο ματς ανάμεσα στις δύο ομάδες για την τελευταία δεκαετία με γηπεδούχο την Έιμπαρ.

Δεδομένο πως η Έιμπαρ στοχεύει στην πρώτη της νίκη στο «Ιπουρούα» στο φετινό πρωτάθλημα. Παρόλα αυτά, δε μπορώ να πάω κόντρα στο απόλυτο, την κυνικότητα αλλά και την εύνοια της σκληροτράχηλης Κάντιθ μακριά από το γήπεδο της. Επιπλέον, σε τιμές που αγγίζουν το 3,00 το «διπλό», οι οποίες αξίζουν, βάσει των παραπάνω, το ρίσκο ακόμα και αν δεν επαληθευτούν, ενώ για τους μη τολμηρούς, δεκτή και η κάλυψη.