Μονομαχία με φόντο την παραμονή στο «Κόουτο Περέιρα» της Κουριτίμπα, με την ομώνυμη ομάδα στην προτελευταία θέση του βαθμολογικού πίνακα και με υπηρεσιακό σήμερα στον πάγκο τον Πασεκίνιο και την Ατλέτικο Γκοϊανιένσε στο +4 από την επικίνδυνη ζώνη.

Ήττα με 1-2 την προηγούμενη αγωνιστική στο «Καστελάο» της Φορταλέζα από την τοπική Σεαρά, με την Κοριτίμπα να «υποχωρεί» ακόμα περισσότερο στον βαθμολογικό πίνακα, όντας πλέον όπως προαναφέρθηκε στην προτελευταία θέση, σημειώνοντας μάλιστα, πως το αποτέλεσμα αυτό αποτέλεσε και το «κύκνειο άσμα» στον πάγκο για τον Ζορζίνιο. Ένα τραγικό λάθος του στόπερ της Σεαρά, Εντουάρντο Μπροκ, έδωσε την ευκαιρία στον 19χρονο επιθετικό της Κοριτίμπα, Ροντρίγκο Μουνίζ, να κλέψει τη μπάλα και με πλασέ από το ύψος περίπου του πέναλτι, να ανοίξει το σκορ στη μεταξύ τους μονομαχία, στο δεύτερο μόλις λεπτό. Παρόλα αυτά, άμεση η «απάντηση» της Σεαρά, η οποία όχι μόνο ισοφάρισε έξι λεπτά αργότερα, αλλά είχε ευκαιρίες μέχρι την εκπνοή του πρώτου ημιχρόνου για περισσότερα τέρματα, μεταξύ αυτών και ένα δοκάρι. Μοιρασμένο στην συνέχεια το δεύτερο ημίχρονο, με την Σεαρά να ανατρέπει την κατάσταση στο πεντηκοστό τρίτο λεπτό και την Κοριτίμπα να αγγίζει λίγο πριν το φινάλε την ισοφάριση. Δύο νίκες, ισάριθμες ισοπαλίες και τέσσερις ήττες για την Κοριτίμπα, σε οκτώ ματς στο πρωτάθλημα στο «Κόουτο Περέιρα», ενώ τιμωρημένος για σήμερα, ο επιθετικός Ρόμπσον Φερνάντες.

Στον αντίποδα, δύο συνεχόμενες εντός έδρας ήττες για την Ατλέτικο Γκοϊανιένσε, αλλά σε διαφορετικές διοργανώσεις, με το 0-3 αρχικά από την Παλμέιρας για το πρωτάθλημα, να την φέρνει στο +4 μόλις από την επικίνδυνη ζώνη, ενώ 1-2 μεσοβδόμαδα από την Ιντερνασιονάλ, για τον 4ο γύρο του κυπέλλου. Απόλυτη ισορροπία επίσης στο ρεκόρ της, σε εννέα ματς στο πρωτάθλημα μακριά από την Γκοϊανία (3-3-3), ενώ χωρίς σημαντικά προβλήματα ενόψει της σημερινής αναμέτρησης. Άγνωστο πάντως, το αν θα γίνουν σήμερα αλλαγές, καθώς ακολουθεί μεσοβδόμαδα στο Πόρτο Αλέγκρε ο επαναληπτικός με την Ιντερνασιονάλ, έστω και αν το κύπελλο δεν είναι λογικά ο πρωταρχικός της στόχος, ειδικά μετά το σκορ του πρώτου αγώνα, ειδικότερα βάσει και των βαθμολογικών δεδομένων στο Μπραζιλεϊράο.

Προϊστορία: Τέσσερις νίκες για την Κοριτίμπα και δύο για την Ατλέτικο Γκοϊανιένσε, στις έξι μονομαχίες τους την τελευταία δεκαετία στο «Κόουτο Περέιρα», σε όλες τις διοργανώσεις (Μπραζιλεϊράο, 2η κατηγορία, κύπελλο).

Επιλογή ρίσκου ο «άσος», ποντάροντας στον παράγοντα έδρα, αλλά και στο ότι η Κοριτίμπα θα στοχεύει ξεκάθαρα στο σημερινό ματς για βαθμούς, καθώς είναι το θεωρητικά πιο βατό σε σχέση με αυτά που ακολουθούν μέσα στο Νοέμβριο, όπου έχει να αντιμετωπίσει μεταξύ άλλων την πρωτοπόρο Ιντερνασιονάλ και την πρωταθλήτρια Φλαμένγκο. Επιπλέον εκτίμηση, πως έχει παραπάνω μέρες ξεκούραση, σε σχέση με την Ατλέτικο Γκοϊανιένσε, καθώς το σημερινό ματς για την ομάδα της Γκοϊανίας είναι ενδιάμεσα των δύο του κυπέλλου με την Ιντερνασιονάλ.