Ξεχωριστό ενδιαφέρον στην συγκεκριμένη αναμέτρηση, με την Κόλο Κόλο να ψάχνει το τρίποντο με το οποίο θα ξεκολλήσει από την τελευταία θέση, την στιγμή που η Άουνταξ προσπαθεί να μειώσει την απόσταση που την χωρίζει από την πρώτη επτάδα.

Ήττα με 1-3 την Κυριακή στην έδρα της Παλεστίνο, με το αποτέλεσμα αυτό να βυθίζει ακόμα περισσότερο την Κόλο Κόλο ή να την εδραιώνει αν προτιμάτε, στην επικίνδυνη ζώνη του βαθμολογικού πίνακα. Ανύπαρκτη η Κόλο Κόλο στο πρώτο ημίχρονο στο ματς στην έδρα της Παλεστίνο, στο οποίο βρέθηκε δίκαια 0-1 πίσω στο σκορ. Βελτιωμένη πάντως στην επανάληψη, χωρίς όμως να αποφύγει την ήττα, καθώς μετά την προσωρινή ισοφάριση με την κεφαλιά του Αργεντινού στόπερ, Ινσαουράλδε, στο εβδομήντα πέντε, δέχθηκε δύο τέρματα από τους γηπεδούχους στο τελευταίο δεκάλεπτο. Δύο νίκες, μία ισοπαλία και επτά ήττες για την Κόλο Κόλο, σε 10 ματς στο πρωτάθλημα στο «Μονουμεντάλ», ενώ χωρίς σημαντικά προβλήματα, ενόψει της σημερινής αναμέτρησης.

Στην αντίπερα όχθη, 2-0 φιλοξενώντας την Κοκίμπο, με την Άουνταξ Ιταλιάνο όχι μόνο να επιστρέφει στα τρίποντα μετά από δύο αγωνιστικές και το εντός 1-2 που είχε προηγηθεί από την Έβερτον, αλλά να μετριάζει ταυτόχρονα τις εντυπώσεις, από τον οδυνηρό, τουλάχιστον έτσι όπως προήλθε, αποκλεισμό στον 2ο γύρο του Κόπα Σουνταμερικάνα. Πιο συγκεκριμένα, επικράτηση με 2-1 στο πρώτο ματς με τη Μπολίβαρ στο ουδέτερο «Σαν Κάρλος ντε Αποκίντο», γνωρίζοντας την ήττα όμως με 0-3 στο μεταξύ τους επαναληπτικό στην πρωτεύουσα της Βολιβίας, Λα Παζ. Μία νίκη, τέσσερις ισοπαλίες και ισάριθμες ήττες για την Άουνταξ Ιταλιάνο, σε εννέα ματς στο πρωτάθλημα μακριά από το «Λα Φλόριντα», ενώ χωρίς σημαντικά προβλήματα, ενόψει της σημερινής αναμέτρησης.

Προϊστορία: Οκτώ νίκες για την Κόλο Κόλο και δύο για την Άουνταξ Ιταλιάνο, στις 10 μονομαχίες τους την τελευταία δεκαετία στο «Μονουμεντάλ».

Απρόβλεπτη και ευάλωτη αμυντικά η ιστορική Κόλο Κόλο, με τον παράγοντα έδρα να μην είναι από μόνος του αρκετός για να της δείξουμε εμπιστοσύνη, παρά το γεγονός πως η Άουνταξ χάνει αρκετή από την δύναμη της μακριά από το «Λα Φλόριντα».

Πρόταση: G/G & Over 2,5