Το ματς με το οποίο ολοκληρώνεται χρονικά το πρόγραμμα της 19ης αγωνιστικής, με την Σαντιάγκο Γουόντερερς, μετά και τα χθεσινά αποτελέσματα, στην 15η θέση και το +5 από την επικίνδυνη ζώνη και την Ουνιόν Εσπανιόλα στην 2η και το -3 από την κορυφή, έχοντας μάλιστα την ευκαιρία με νίκη σήμερα να πιάσει την πρωτοπόρο Κατόλικα.

Δύο συνεχόμενες εκτός έδρας ήττες για την Σαντιάγκο Γουόντερερς, με 0-1 αρχικά από την Κομπρεσάλ και 0-3 την προηγούμενη αγωνιστική από την Ουνιβερσιδάδ Ντε Τσίλε, με θετικό πάντως, το +5 που προαναφέρθηκε από την επικίνδυνη ζώνη. Ανώτερη η Σαντιάγκο Γουόντερερς και με σπουδαίες ευκαιρίες στο μεγαλύτερο μέρος του ματς με την Ουνιβερσιδάδ Ντε Τσίλε, στο οποίο όμως είδε την τρομερά αποτελεσματική αντίπαλο της, να βρίσκει δίχτυα τρεις φορές, κόντρα στην ροή του αγώνα, στις ισάριθμες φορές που πέρασε με αξιώσεις την σέντρα (10΄, 49΄, 71’ πεν.). Τέσσερις νίκες, μία ισοπαλία και τέσσερις ήττες για την Σαντιάγκο Γουόντερερς, σε εννέα ματς στο πρωτάθλημα στο γήπεδο της, ενώ τιμωρημένος για σήμερα, ο γκολκίπερ Βιάνα, ο οποίος αποβλήθηκε λίγο πριν το φινάλε στον αγώνα με την Ουνιβερσιδάδ Ντε Τσίλε.

Στην άλλη πλευρά, σπουδαίο 3-2 για την Ουνιόν Εσπανιόλα στο ντέρμπι της προηγούμενης αγωνιστικής φιλοξενώντας την Ουνιόν Λα Καλέρα, με το οποίο διατηρήθηκε στην 2η θέση και το -3 από την πρωταθλήτρια και πρωτοπόρο Κατόλικα. Άξιο αναφοράς μάλιστα, πως η χθεσινή ήττα της Κατόλικα στην έδρα της Κοκίμπο (1-2), της δίνει την ευκαιρία με τρίποντο σήμερα να την πιάσει στην κορυφή. Εντυπωσιακή η Ουνιόν Εσπανιόλα στο πρώτο ημίχρονο στο συγκεκριμένο ματς, στο οποίο όχι μόνο βρέθηκε με 3-0 μπροστά στο σκορ, αλλά είχε σπουδαίες ευκαιρίες, μεταξύ αυτών ένα χαμένο πέναλτι και ένα δοκάρι, για περισσότερα τέρματα. Πιο συγκεκριμένα, μεγάλος πρωταγωνιστής ο Ουρουγουανός επιθετικός Παλάσιος (φωτό), ο οποίος πέρα από τα δύο του τέρματα, στο έκτο και το τεσσαρακοστό πέμπτο λεπτό, ήταν αυτός που είχε αρχικά οριζόντιο δοκάρι, αλλά και το χαμένο πέναλτι, με το σκορ στο 1-0. Το 2-0, ενδιάμεσα των δύο τερμάτων του Παλάσιος, με κοντινή προβολή του Καμπαγιέρο στο σαράντα τρία, με την Ουνιόν Εσπανιόλα όμως να χαλαρώνει επικίνδυνα στο δεύτερο ημίχρονο, δίνοντας την ευκαιρία στην Ουνιόν Λα Καλέρα να μειώσει σε 3-2 στο εξηκοστό έβδομο λεπτό. Με σύμμαχο την τύχη μάλιστα στο φινάλε, καθώς ο γκολκίπερ Σάντσες «νίκησε» σε εκτέλεση πέναλτι τον επιθετικό των φιλοξενούμενων, Βάργκας, στο ογδοηκοστό έβδομο λεπτό, διατηρώντας το πολύτιμο 3-2 για την Ουνιόν Εσπανιόλα. Πέντε νίκες, μία ισοπαλία και δύο ήττες για την Ουνιόν Εσπανιόλα, σε οκτώ ματς στο πρωτάθλημα μακριά από το «Σάντα Λάουρα», ενώ χωρίς σημαντικά προβλήματα, ενόψει της σημερινής αναμέτρησης.

Προϊστορία: Δύο νίκες για την Σαντιάγκο Γουόντερερς, τέσσερις για την Ουνιόν Εσπανιόλα και ισάριθμες ισοπαλίες, στις 10 μονομαχίες τους την τελευταία με γηπεδούχο την πρώτη.

Πιεσμένη και ευάλωτη αμυντικά η Σαντιάγκο Γουόντερερς, με επιλογή μου το «διπλό», ποντάροντας στο ισχυρότερο κίνητρο της Ουνιόν Εσπανιόλα, η οποία με τρίποντο όπως προαναφέρθηκε, θα πιάσει την Κατόλικα στην κορυφή.