Μονομαχία με φόντο την παραμονή στην Παμπλόνα, με την τοπική Οσασούνα στο +4 από την επικίνδυνη ζώνη, την στιγμή που η εκ των ουραγών και νεοφώτιστη Ουέσκα είναι η μοναδική ομάδα που δεν έχει πανηγυρίσει ακόμα τρίποντο στο πρωτάθλημα.

Δύο συνεχόμενες ήττες για την Οσασούνα πριν την διακοπή του πρωταθλήματος, με θετικό πάντως για την ομάδα της Παμπλόνα, το +4 που προαναφέρθηκε από την επικίνδυνη ζώνη και άλλοθι το δύσκολο πρόγραμμα, καθώς ηττήθηκε αρχικά 1-3 εντός από την Ατλέτικο και 0-1 ακολούθως στο «Ραμόν Σάντσεθ Πιθχουάν» από την Σεβίλλη. Πιο απειλητική η Οσασούνα στο πρώτο ημίχρονο στο ματς στο «Ραμόν Σάντσεθ Πιθχουάν», αδυνατώντας όμως να μετουσιώσει σε κάποιο ή κάποια τέρματα, την υπεροχή της και τις σημαντικές ευκαιρίες που δημιούργησε. Σε ρηχά νερά όμως στην επανάληψη, αδυνατώντας να δώσει «απάντηση» στο τέρμα που δέχθηκε από πέναλτι στο πεντηκοστό ένατο λεπτό, γνωρίζοντας γενικότερα την ήττα, χωρίς να είναι πάντως χειρότερη της αντιπάλου της. Δύο νίκες (Θέλτα 1-0, Αθλέτικ Μπιλμπάο 2-0) και ισάριθμες ήττες (Λεβάντε 1-3, Ατλέτικο 1-3) για την Οσασούνα, σε τέσσερα ματς στο πρωτάθλημα στην Παμπλόνα, ενώ χωρίς σημαντικά προβλήματα, ενόψει της σημερινής αναμέτρησης.

Στην άλλη πλευρά, 1-1 φιλοξενώντας την Έιμπαρ, με την Ουέσκα κολλημένη στην επικίνδυνη ζώνη του βαθμολογικού πίνακα, αδυνατώντας να πανηγυρίσει το πρώτο της τρίποντο στο φετινό πρωτάθλημα. Κυρίαρχος η Ουέσκα στο πρώτο ημίχρονο στο συγκεκριμένο ματς, έχοντας μάλιστα σπουδαίες ευκαιρίες, με την Έιμπαρ όμως μπροστά στο σκορ, κόντρα στην ροή του αγώνα, στο τριακοστό όγδοο λεπτό. Ανώτερη η Ουέσκα στην συνέχεια και στην επανάληψη, με το μόνο που κατάφερε όμως, απλά να ισοφαρίσει στο εξήντα επτά, με περίτεχνη κεφαλιά του Ράφα Μιρ. Τρεις ισοπαλίες (Βιγιαρεάλ 1-1, Βαλένθια 1-1, Έλτσε 0-0) και δύο ήττες (Σοσιεδάδ 1-4, Ρεάλ 1-4) για την Ουέσκα, σε πέντε ματς στο πρωτάθλημα μακριά από το γήπεδο της, ενώ χωρίς σημαντικά προβλήματα, ενόψει της σημερινής αναμέτρησης.

Προϊστορία: Επικράτηση με 3-2 για την Ουέσκα το 2016, ενώ 1-1 το 2017, σε δύο ματς την τελευταία δεκαετία με γηπεδούχο την Οσασούνα.

Αρκετά αμφίρροπη αναμέτρηση, με ιδιαίτερα δύσκολη την προσέγγιση της με σημείο. Παρόλα αυτά, επιλογή ρίσκου ο «άσος», ποντάροντας στον παράγοντα έδρα, αλλά και τη μεγάλη πίεση που υπάρχει στην πλευρά των φιλοξενούμενων, στην προσπάθεια τους να «σπάσουν» το ρόδι.