Το ματς στο «Ναμπιζάο» της Μπραγάνσα, αυτό με το οποίο ανοίγει χρονικά το πρόγραμμα της 22ης αγωνιστικής στο Μπραζιλεϊράο, βρίσκοντας την τοπική Μπραγκαντίνο, εντός επικίνδυνης ζώνης, στην 17η θέση με 23 βαθμούς, πέντε λιγότερους από την 9η στον βαθμολογικό πίνακα, Μπαΐα.

Πολύτιμο 2-1 την περασμένη εβδομάδα στο «Ενζενιάο» του Ρίο σε βάρος της τοπικής Μποταφόγκο, με το οποίο η Μπραγκαντίνο πήρε μεγάλη βαθμολογική ανάσα, παρά το γεγονός πως δεν κατάφερε να ξεκολλήσει από την επικίνδυνη ζώνη και με το οποίο επέστρεψε στα τρίποντα, μετά από πέντε αγωνιστικές. Αυτό μάλιστα ήταν και το πρώτο της «διπλό» στο φετινό πρωτάθλημα, σε 11 συνολικά εκτός έδρας ματς (1-5-5). Μοιρασμένο το πρώτο ημίχρονο στο ματς στο «Ενζενιάο», με ευκαιρίες εκατέρωθεν, με τη Μποταφόγκο μπροστά στο σκορ στο σαράντα τέσσερα, βλέποντας όμως τη Μπραγκαντίνο να έχει ψυχραιμία, παρά το χρονικό σημείο που δέχθηκε το γκολ, ισοφαρίζοντας ένα λεπτό αργότερα, με περίτεχνο, εντός περιοχής πλασέ του Ίταλο. Αλλαγή σκηνικού πάντως στην επανάληψη, με τη Μπραγκαντίνο να κυριαρχεί, να έχει σημαντικές ευκαιρίες και να βρίσκει τελικά το δρόμο προς τα δίχτυα τέσσερα λεπτά πριν το φινάλε, με πέναλτι του Κλαουντίνιο (φωτό). Άξιο αναφοράς όμως, πέρα από τα παραπάνω, πως η Μποταφόγκο στη μοναδική της αξιόλογη επιθετική προσπάθεια στο δεύτερο ημίχρονο είχε ένα οριζόντιο δοκάρι, λίγο πριν το δεύτερο τέρμα της Μπραγκαντίνο. Τέσσερις νίκες, τρεις ισοπαλίες και ισάριθμες ήττες για τη Μπραγκαντίνο, σε 10 ματς στο πρωτάθλημα στη Μπραγάνσα, ενώ τιμωρημένος για σήμερα, ο στόπερ Λέο Ορτίς.

Στην αντίπερα όχθη, τρία συνεχόμενα τρίποντα για τη Μπαΐα, η οποία μετά το εντός 1-0 σε βάρος της Μποταφόγκο και το 2-1 στο Σαλβαντόρ με την Φορταλέζα, επικράτησε 2-1 σε ντέρμπι παραμονής την περασμένη εβδομάδα στο «Κόουτο Περέιρα» της Κοριτίμπα, στη μονομαχία της με την ομώνυμη ομάδα. Ανώτερη στο μεγαλύτερο μέρος του πρώτου ημιχρόνου του μεταξύ τους ματς η Κοριτίμπα, στο οποίο πέρα από το τέρμα της στο τρίτο μόλις λεπτό, είχε και σημαντικές ευκαιρίες για περισσότερα γκολ και στο οποίο όμως η Μπαΐα «απάντησε» στο τριάντα έξι, κόντρα στην ροή του αγώνα, με ένα εντός περιοχής σουτ του Έλμπερ. Η ίδια εικόνα στο ματς και στην επανάληψη, με την Κοριτίμπα να είναι αυτή που είχε τις ευκαιρίες, αλλά η Μπαΐα το γκολ, με το 2-1 σχεδόν από το πουθενά, με μία σέντρα – σουτ του Ζέκα, στο εβδομηκοστό δεύτερο λεπτό. Δύο νίκες, τρεις ισοπαλίες και πέντε ήττες για τη Μπαΐα, σε 10 ματς στο πρωτάθλημα μακριά από το Σαλβαντόρ, ενώ τιμωρημένοι για σήμερα, οι μέσοι Ντάνιελ και Ρονάλντο.

Προϊστορία: Τρεις νίκες για τη Μπραγκαντίνο, το 2-0 του 2010, το 2-0 του 2015 και το 1-0 του 2016, σε ισάριθμα ματς την τελευταία δεκαετία φιλοξενώντας τη Μπαΐα.

Επιλογή ρίσκου ο «άσος», ποντάροντας στον παράγοντα έδρα, την καλή προϊστορία της Μπραγκαντίνο την τελευταία δεκαετία, αλλά και στο ότι πιστεύω πως στο μυαλό των φιλοξενούμενων θα υπάρχει και το ματς που ακολουθεί μεσοβδόμαδα στο Σαλβαδόρ με την Ουνιόν Σάντα Φε για το Κόπα Σουνταμερικάνα.