Μονομαχία με φόντο την παραμονή στο «Μπρίνκο ντε Ούρο» της Καμπίνας, στο μίνι ντέρμπι Παουλίστα ανάμεσα στην τοπική Γκουαρανί και τη Μποταφόγκο SP, με τους γηπεδούχους στην 14η θέση με 25 βαθμούς και τους φιλοξενούμενους, εντός επικίνδυνης ζώνης, στην προτελευταία με 18.

Τέσσερις πολύτιμοι βαθμοί για την Γκουαρανί στις δύο αγωνιστικές που προηγήθηκαν, με την ομάδα της Καμπίνας στο +5 πλέον από την επικίνδυνη ζώνη, μετά το 3-1 αρχικά φιλοξενώντας την CSA και το 3-3 ακολούθως την περασμένη εβδομάδα στο «Μινεϊράο» του Μπέλο Οριζόντε με τη «μεγάλη» Κρουζέιρο. Τρεις φορές μπροστά στο σκορ στο ματς με την Κρουζέιρο, αλλά ισάριθμες «απαντήσεις» από τους γηπεδούχους, με το 1-0 στο δέκατο πέμπτο λεπτό, με εκπληκτικό εκτός περιοχής σουτ του Μουρίλο Ρανζέλ, ο οποίος ήταν στο πενήντα, ο σκόρερ και του τρίτου τέρματος με κοντινό πλασέ, ενώ το 2-1 στο τριάντα εννέα με περίτεχνη κεφαλιά του Πάμπλο. Τα τρία τέρμα της Κρουζέιρο στο έντεκα, το σαράντα πέντε και το ογδοηκοστό πρώτο λεπτό, ενώ μία πολύ καλή ευκαιρία για την Γκουαρανί μετά το 3-3, για να φύγει με το «διπλό» από το «Μινεϊράο». Τέσσερις νίκες, τρεις ισοπαλίες και ισάριθμες ήττες για την Γκουαρανί, σε 10 ματς στο πρωτάθλημα στο «Μπρίνκο ντε Ούρο», ενώ χωρίς σημαντικά προβλήματα, ενόψει της σημερινής αναμέτρησης.

Στην άλλη πλευρά, δύο οριακές ήττες για τη Μποταφόγκο SP, στις ισάριθμες αγωνιστικές που προηγήθηκαν, με το 0-1 αρχικά φιλοξενώντας την Κρουζέιρο και το 0-1 της περασμένης εβδομάδας στην έδρα της Κονφιάνσα, να την διατηρούν στην προτελευταία θέση του βαθμολογικού πίνακα. Ευκαιρίες και από τις δύο πλευρές στο ματς στην έδρα της Κονφιάνσα, περισσότερες πάντως και πιο σημαντικές για τους γηπεδούχους, οι οποίοι κατάφεραν τελικά να ανοίξουν το σκορ ή να λυγίσουν αν προτιμάτε τη Μποταφόγκο SP, πέντε λεπτά πριν το φινάλε. Δύο νίκες, ισάριθμες ισοπαλίες και επτά ήττες για τη Μποταφόγκο SP, σε 11 ματς στο πρωτάθλημα μακριά από το γήπεδο της, ενώ αγώνας δρόμου, για τον 25χρονο επιθετικό Ζουντιβάν.

Προϊστορία: Μοιρασμένο απόλυτα το ρεκόρ, σε τρία ματς ανάμεσα στις δύο ομάδες για την τελευταία δεκαετία στο «Μπρίνκο ντε Ούρο» της Καμπίνας σε όλες τις διοργανώσεις, με 0-0 το 2016, για το πρωτάθλημα της 3ης κατηγορίας, 2-0 για τη Μποταφόγκο SP για αυτό της 2ης, ενώ 2-0 την ίδια χρονιά για την Γκουαρανί για το τοπικό Παουλίστα.

Λεπτές οι ισορροπίες, μιλώντας για μίνι ντέρμπι Παουλίστα, το οποίο μάλιστα έχει μεγάλο βαθμολογικό ενδιαφέρον τόσο για την Γκουαρανί όσο και τη Μποταφόγκο SP. Παρόλα αυτά, επιλογή ρίσκου ο «άσος», ποντάροντας στον παράγοντα έδρα, εκτιμώντας πως πολύ πιθανό να είναι αυτός που θα κάνει τη μικρή διαφορά.