Ξεχωριστό ενδιαφέρον στο ματς στο θρυλικό «Μαρακανά», με την πρωταθλήτρια Φλαμένγκο να ψάχνει το τρίποντο που θα την φέρει στην κορυφή, έστω και με ένα αγώνα περισσότερο, την στιγμή που η εντός επικίνδυνης ζώνης Κοριτίμπα, δίνει μεγάλη μάχη για την παραμονή.

Αποτυχία σίγουρα το 1-1 της περασμένης εβδομάδας φιλοξενώντας την Ατλέτικο Γκοϊανιένσε, με το οποίο η Φλαμένγκο παρέμεινε για τέταρτη συνεχόμενη αγωνιστική χωρίς τρίποντο και με το οποίο βρέθηκε στο -2 από την κορυφή και την πρωτοπόρο Ατλέτικο Μινέιρο. Σε αγωνιστική «κοιλιά» γενικότερα η πρωταθλήτρια Βραζιλίας, καθώς πέρα από αυτό το αρνητικό σερί στο Μπραζιλεϊράο, ήρθε και ο αποκλεισμός στα προημιτελικά του κυπέλλου από την Σάο Πάολο, μετά το 1-2 αρχικά στην πρώτη τους μονομαχία στο «Μαρακανά» και το 0-3 την Τετάρτη που μας πέρασε στον επαναληπτικό στο «Μορουμπί». Πιο απειλητική η Φλαμένγκο στο πρώτο ημίχρονο στο ματς της προηγούμενης αγωνιστικής στο «Μαρακανά» με την Ατλέτικο Γκοϊανιένσε, έχοντας σημαντικές ευκαιρίες, μεταξύ αυτών και ένα οριζόντιο δοκάρι, πριν το 1-0 με το κοντινό πλασέ του Μπρούνο Ενρίκε, στο τεσσαρακοστό πέμπτο λεπτό. Στο ίδιο τέμπο και στην επανάληψη, εκεί όμως όπου η Φλαμένγκο «πλήρωσε» στο πεντηκοστό ένατο λεπτό, την αδυναμία της να «τελειώσει» το ματς. Τέσσερις νίκες, ισάριθμες ισοπαλίες και δύο ήττες για την Φλαμένγκο, σε 10 ματς στο πρωτάθλημα στο «Μαρακανά», ενώ τιμωρημένοι για σήμερα, οι στόπερ Νατάν και Γκουστάβο Ενρίκε. Δεν αποκλείεται επίσης, να υπάρξουν κάποιες αλλαγές, καθώς ακολουθεί στην Αργεντινή, η πρώτη της μονομαχία με την Ράσινγκ, για την φάση των «16» του Κόπα Λιμπερταδόρες.

Στην αντίπερα όχθη, οδυνηρό, τουλάχιστον έτσι όπως προήλθε, 1-2 φιλοξενώντας τη Μπαΐα, το οποίο εδραίωσε την Κοριτίμπα στην επικίνδυνη ζώνη και δυσκόλεψε φυσικά ακόμα περισσότερο την προσπάθεια που κάνει για την παραμονή. Ανώτερη στο μεγαλύτερο μέρος του πρώτου ημιχρόνου του ματς με τη Μπαΐα η Κοριτίμπα, στο οποίο πέρα από το τέρμα της στο τρίτο μόλις λεπτό, είχε και σημαντικές ευκαιρίες για περισσότερα γκολ και στο οποίο όμως η αντίπαλος της έφτασε στο 1-1 στο τριάντα έξι, κόντρα στην ροή του αγώνα. Η ίδια εικόνα μάλιστα και στην επανάληψη, με την Κοριτίμπα να έχει τις ευκαιρίες και τη Μπαΐα να την «τιμωρεί» και πάλι κόντρα στην ροή του αγώνα, με ένα γκολ σχεδόν από το πουθενά, από μία σέντρα – σουτ στο εβδομηκοστό δεύτερο λεπτό. Δύο νίκες, τρεις ισοπαλίες και έξι ήττες για την Κοριτίμπα, σε 11 ματς στο πρωτάθλημα μακριά από το «Κόουτο Περέιρα», ενώ χωρίς σημαντικά προβλήματα ενόψει της σημερινής αναμέτρησης.

Προϊστορία: Πέντε νίκες για την Φλαμένγκο, μία για την Κοριτίμπα και δύο ισοπαλίες, στις οκτώ μονομαχίες τους την τελευταία δεκαετία στο Ρίο, σε όλες τις διοργανώσεις (πρωτάθλημα, κύπελλο). Επικράτηση επίσης με 1-0 για την Φλαμένγκο στο ματς του 1ου γύρου του φετινού πρωταθλήματος, με τέρμα του διεθνή Ουρουγουανού μέσου Ντε Αρασκαέτα στο εικοστό όγδοο λεπτό.

Φαβορί η Φλαμένγκο, αλλά αρκετά χαμηλή η τιμή που την συνοδεύει. Ψάχνοντας κάτι πιο ελκυστικό, συνδυασμός ειδικών στοιχημάτων γκολ η επιλογή μου, ειδικά από την στιγμή που η πρωταθλήτρια Βραζιλίας δείχνει ευάλωτη αμυντικά το τελευταίο διάστημα, ειδικότερα όταν η αξιόμαχη Κοριτίμπα θα παίξει με το μαχαίρι στα δόντια. Οι φιλοξενούμενοι άλλωστε έχουν βρει δίχτυα στα έξι τελευταία τους ματς στο πρωτάθλημα, ανεξάρτητα αποτελέσματος.

Πρόταση: G/G & Over 2,5