Σπουδαίο βαθμολογικά ματς στο «Καστελάο» της Φορταλέζα, με την ομώνυμη ομάδα να βρίσκεται, μετά και τα χθεσινά αποτελέσματα, στο +4 από την επικίνδυνη ζώνη, την στιγμή που η ουραγός Γκοϊάς παίζει, χωρίς υπερβολή, τα ρέστα της στην σημερινή αναμέτρηση.

Πολύτιμο 2-1 την Κυριακή που μας πέρασε στο «Ενζενιάο» του Ρίο σε βάρος της Μποταφόγκο, με το οποίο η Φορταλέζα όχι μόνο επέστρεψε στα τρίποντα μετά από έξι αγωνιστικές, αλλά πήρε ταυτόχρονα βαθιά βαθμολογική ανάσα, όντας πλέον στο +4 από την επικίνδυνη ζώνη. Ευκαιρίες εκατέρωθεν στο πρώτο ημίχρονο στο συγκεκριμένο ματς, με το 0-0 όμως να παραμένει, παρά τις προσπάθειες των δύο ομάδων. Η ίδια εικόνα και στην επανάληψη, με την διαφορά όμως πως η Φορταλέζα ήταν πιο αποτελεσματική, με το 1-0 στο εξήντα, με κοντινή προβολή του Μπέργκσον και το 2-0 στο εβδομήντα εννέα, με εντός περιοχής, περίτεχνο πλασέ του Ντέιβιντ. Η μείωση του σκορ ακολούθως από τη Μποταφόγκο, δύο λεπτά αργότερα, με την ομάδα του Ρίο όμως να μη μπορεί κάτι περισσότερο, δίνοντας την δυνατότητα στην Φορταλέζα να πανηγυρίσει το δεύτερο της «διπλό» στο φετινό Μπραζιλεϊράο. Πέντε νίκες, δύο ισοπαλίες και τρεις ήττες για την Φορταλέζα, σε 10 ματς στο πρωτάθλημα στο «Καστελάο», ενώ χωρίς σημαντικά προβλήματα, ενόψει της σημερινής αναμέτρησης.

Στην αντίπερα όχθη, έκπληξη από την Γκοϊάς το Σάββατο φιλοξενώντας την Παλμέιρας, με την ομάδα της Γκοϊανίας να επικρατεί 1-0, πανηγυρίζοντας τη μόλις τρίτη νίκη στο φετινό πρωτάθλημα. Στους 15 βαθμούς πλέον η ουραγός του Μπραζιλεϊράο, με την αποστολή της πάντως να συνεχίζει να φαντάζει «βουνό», καθώς βρίσκεται στο -10 από την γραμμή της παραμονής και την 16η στον βαθμολογικό πίνακα, Σπορτ Ρεσίφε. Σε παθητικό ρόλο η Γκοϊάς στο πρώτο ημίχρονο στο ματς με την Παλμέιρας, στο οποίο κατάφερε πάντως κατάφερε να διατηρήσει το μηδέν, έχοντας σύμμαχο την τύχη και κορυφαίο τον γκολκίπερ Ταντέου. Αλλαγή πάντως στην εικόνα του ματς στο τριάντα εννέα, όταν η Γκοϊάς απέκτησε αριθμητικό πλεονέκτημα, καθώς βελτιώθηκε κατακόρυφα στην επανάληψη και όχι μόνο έγινε πιο απειλητική, αλλά έριξε στο καναβάτσο την σπουδαία αντίπαλο της, με ένα εκπληκτικό εκτός περιοχής σουτ του Μιγκέλ Φερέιρα, στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων. Τρεις ισοπαλίες και έξι ήττες για την Γκοϊάς, σε εννέα ματς στο πρωτάθλημα μακριά από την Γκοϊανία, ενώ χωρίς σημαντικά προβλήματα, ενόψει της σημερινής αναμέτρησης.

Προϊστορία: Δύο νίκες για την Φορταλέζα, σε ισάριθμα ματς την τελευταία δεκαετία φιλοξενώντας την Γκοϊάς, με 3-0 το 2018 και 2-0 το 2019.

Ιδιαίτερα δύσκολο το πρόγραμμα στην συνέχεια για την Φορταλέζα, η οποία αν θέλει να μη μπλέξει σε περιπέτειες, θα πρέπει να επικρατήσει σήμερα στο «Καστελάο» της ουραγού Γκοϊάς. Πέρα από τα παραπάνω, με νίκη θα δώσει αξία και στο πολύτιμο «διπλό» της προηγούμενης αγωνιστικής με τη Μποταφόγκο, καθώς σε άλλη περίπτωση θα το πετάξει ουσιαστικά στα σκουπίδια. Πέρα από τα παραπάνω, αν το πάμε πιο μακριά, αν η Φορταλέζα στο τέλος χάσει για δύο ή τρεις βαθμούς την κατηγορία, αυτοί θα είναι σε περίπτωση αποτυχίας στο σημερινό ματς.