Μονομαχία με φόντο την παραμονή στο «Χοσέ Θορίγια», καθώς η Βαγιαδολίδ βρίσκεται στην 17η θέση και το +2 τόσο από την σημερινή της αντίπαλο όσο και γενικότερα από την επικίνδυνη ζώνη.

Δύο συνεχόμενα τρίποντα για την Βαγιαδολίδ, στις ισάριθμες αγωνιστικές που προηγήθηκαν, με το 2-1 αρχικά φιλοξενώντας την Αθλέτικ Μπιλμπάο και το 3-1 της περασμένης εβδομάδας στην έδρα της Γρανάδα, να την φέρνουν για πρώτη φορά, έστω και οριακά, εκτός της επικίνδυνης ζώνης. Μπροστά στο σκορ η Βαγιαδολίδ στο ματς στην έδρα της Γρανάδα στην εκπνοή του πρώτου ημιχρόνου, με κοντινή κεφαλιά του Όσκαρ Πλάνο (45΄), ενώ το 2-0 για την ομάδα του 44χρονου Σέρτζιο Γκονζάλεθ στο πεντηκοστό τρίτο λεπτό, με εντός περιοχής διαγώνιο σουτ του Βραζιλιάνου επιθετικού Μαρανιάο. Αδικαιολόγητη πάντως η χαλάρωση της μετά το 2-0, δίνοντας την δυνατότητα στους γηπεδούχους όχι μόνο να μειώσουν στο εξήντα τρία, αλλά να έχουν ευκαιρίες και για την ισοφάριση. Παρόλα αυτά, η Βαγιαδολίδ άντεξε την πίεση, φτάνοντας μάλιστα, κόντρα στην ροή του αγώνα και στο 3-1, στο ενενηκοστό λεπτό, πανηγυρίζοντας ταυτόχρονα το πρώτο της «διπλό» στο φετινό πρωτάθλημα. Μία νίκη, δύο ισοπαλίες και ισάριθμες ήττες για την Βαγιαδολίδ, σε πέντε ματς στο πρωτάθλημα στο «Χοσέ Θορίγια», ενώ χωρίς σημαντικά προβλήματα, ενόψει της σημερινής αναμέτρησης.

Στην άλλη πλευρά, σημείο αναφοράς για τη Λεβάντε, πως έρχεται από τέσσερις συνεχόμενες ισοπαλίες, μάλιστα με το ίδιο σκορ (1-1), με πιο πρόσφατη αυτή της προηγούμενης αγωνιστικής φιλοξενώντας την Έλτσε. Μοιρασμένο και με σημαντικές ευκαιρίες και από τις δύο πλευρές το ματς με την Έλτσε, με το 1-0 για τη Λεβάντε στο δώδεκα, με κοντινή κεφαλιά του Μελέρο, ενώ το 1-1 για τους φιλοξενούμενους στο εξηκοστό τρίτο λεπτό. Μία νίκη, μία ισοπαλία και τρεις ήττες για τη Λεβάντε, σε πέντε ματς στο πρωτάθλημα μακριά από το γήπεδο της, ενώ εξαιρετικά αμφίβολος ο βασικός γκολκίπερ Αϊτόρ Φερνάντεθ. Σε περίπτωση που δεν προλάβει, θέση βασικού θα πάρει ο Κόκε.

Προϊστορία: Δύο νίκες για την Βαγιαδολίδ, μία για τη Λεβάντε και δύο ισοπαλίες, στις πέντε μονομαχίες τους την τελευταία δεκαετία στο «Χοσέ Θορίγια».

Αρκετά αμφίρροπη αναμέτρηση, με ιδιαίτερα δύσκολη την προσέγγιση του με σημείο, μιλώντας για ντέρμπι παραμονής, ανάμεσα σε δύο όχι μόνο απρόβλεπτες αλλά ταυτόχρονα ισάξιες ομάδες.