Το πρώτο χρονικά ματς της 8ης αγωνιστικής στην Πορτογαλία, βρίσκοντας την Πάσος Φερέιρα στην 10η θέση με οκτώ βαθμούς και την Φαμαλικάο στην 9η με εννέα, με την διαφορά όμως πως οι γηπεδούχοι έχουν ένα αγώνα λιγότερο.

Αήττητο τριών αγωνιστικών για την Πάσος Φερέιρα πριν την διακοπή του πρωταθλήματος, καθώς επικράτησε αρχικά 2-1 στην εντός έδρας μονομαχία της με την Σάντα Κλάρα, αναδείχθηκε ισόπαλη με 1-1 στην συνέχεια στη Μαδέιρα με την τοπική Νασιονάλ, ενώ πραγματοποίησε την έκπληξη φιλοξενώντας την Πόρτο, κερδίζοντας τους «δράκους» 3-2. Πιο πρόσφατο αγωνιστικό δείγμα, το επιβλητικό 4-0 στην έδρα της 2ης κατηγορίας Ολιβεϊρένσε, με τον οποίο πανηγύρισε την πρόκριση στον 4ο γύρο του κυπέλλου. Δύο νίκες (Σάντα Κλάρα 2-1, Πόρτο 3-2) και μία ήττα (Σπόρτινγκ 0-2) για την Πάσος Φερέιρα, σε τρία ματς στο πρωτάθλημα στο «Καπιτάλ ντο Μόβελ», ενώ χωρίς σημαντικά προβλήματα, ενόψει της σημερινής αναμέτρησης.

Στον αντίποδα, 2-1 την προηγούμενη αγωνιστική φιλοξενώντας τη Μαρίτιμο, με την Φαμαλικάο να πανηγυρίζει ακριβώς πάνω στη μικρή διακοπή του πρωταθλήματος το πρώτο της τρίποντο στο γήπεδο της. Πρόκριση επίσης στον 4ο γύρο του κυπέλλου, καθώς στο πρώτο της ματς μετά την διακοπή, επικράτησε 3-0 στην έδρα της 3ης κατηγορίας, Οριεντάλ, με τρία τέρματα στο δεύτερο ημίχρονο. Μοιρασμένο απόλυτα επίσης το ρεκόρ, σε τρία ματς στο πρωτάθλημα μακριά από το γήπεδο της (Μπελενένσες 2-1, Φαρένσε 3-3, Μπράγκα 0-1), ενώ χωρίς σημαντικά προβλήματα, ενόψει της σημερινής αναμέτρησης.

Προϊστορία: Μία νίκη για την Πάσος Φερέιρα και τρεις για την Φαμαλικάο, στις τέσσερις μονομαχίες τους την τελευταία δεκαετία στο «Καπιτάλ ντο Μόβελ», σε όλες τις διοργανώσεις (πρωτάθλημα, κύπελλο).

Λεπτές οι ισορροπίες στο συγκεκριμένο ματς, το οποίο εκτιμώ πως θα κριθεί στις λεπτομέρειες. Ειδικό στοίχημα τερμάτων η επιλογή μου, αποφεύγοντας φυσικά το ρίσκο με σημείο.