Έξι αγωνιστικές για το φινάλε το 2ου γύρου του πρωταθλήματος και ξεχωριστό ενδιαφέρον στο συγκεκριμένο ματς, με τη Μουσούκ Ρούνα να ψάχνει όχι μόνο την έκπληξη αλλά και το θετικό αποτέλεσμα που την απομακρύνει από την επικίνδυνη ζώνη της ειδικής βαθμολογίας, την στιγμή που με τρίποντο η Εμελέκ θα διατηρηθεί στην κορυφή.

Αξίζει να σημειωθεί, πως το πρωτάθλημα του Εκουαδόρ διεξάγεται σε δύο γύρους, με τον τίτλο να κρίνεται στο τέλος σε διπλούς τελικούς ανάμεσα στους νικητές αυτών. Οι νικητές επίσης των δύο γύρων παίρνουν απευθείας το εισιτήριο για την φάση των ομίλων του επόμενου Κόπα Λιμπερταδόρες, ενώ υπάρχει και η ειδική βαθμολογία που καθορίζει ποες ομάδες θα βρεθούν στα προκριματικά των διεθνών διοργανώσεων της Λατινικής Αμερικής αλλά και τα μπαράζ παραμονής.

Πολύτιμο 1-1 την προηγούμενη αγωνιστική στο Κίτο με την τοπική Κατόλικα, με το οποίο η Μουσούκ Ρούνα διατήρησε το μικρό αλλά σημαντικό «μαξιλαράκι» ασφαλείας που έχει από την επικίνδυνη ζώνη της ειδικής βαθμολογίας και την προσπάθεια που κάνει να αποφύγει τα μπαράζ παραμονής. Μοιρασμένο το πρώτο ημίχρονο στο συγκεκριμένο ματς, στο οποίο η Κατόλικα Κίτο βρέθηκε μπροστά στο σκορ από πέναλτι στο εικοστό τρίτο λεπτό και στο οποίο όμως η Μουσούκ Ρούνα ισοφάρισε με κοντινό, εντός περιοχής σουτ του Καραμπαλί, στο τριάντα επτά. Σε παθητικό ρόλο στην συνέχεια η Μουσούκ Ρούνα στην επανάληψη, προσπαθώντας περισσότερο να διαφυλάξει τον ένα βαθμό, κάτι που κατάφερε πάντως με επιτυχία, καθώς κινδύνεψε ελάχιστα από κάποια μακρινά σουτ. Μία νίκη, μία ισοπαλία και τρεις ήττες για τη Μουσούκ Ρούνα, σε πέντε ματς στον 2ο γύρο του πρωταθλήματος στο γήπεδο της, ενώ χωρίς σημαντικά προβλήματα, ενόψει της σημερινής αναμέτρησης.

Στην άλλη πλευρά, δύο συνεχόμενες πολύ σπουδαίες νίκες για την Εμελέκ, καθώς το 2-1 αρχικά στο Κίτο σε βάρος της Λίγκα και το δραματικό, τουλάχιστον βάσει εξέλιξης, 3-2 της προηγούμενης αγωνιστικής φιλοξενώντας την πρωταθλήτρια Ντελφίν, την διατήρησαν στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα. Σημείο αναφοράς μάλιστα, πως και στις δύο αυτές αναμετρήσεις πραγματοποίησε στις καθυστερήσεις την ανατροπή. Πιο συγκεκριμένα, 0-1 πίσω στο σκορ από τη Λίγκα στη μονομαχία τους στο Κίτο, με τον Σεβάγιος όμως με εντυπωσιακό εντός περιοχής εναέριο πλασέ στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων να δίνει στην Εμελέκ την ευκαιρία να πανηγυρίσει ένα πολύτιμο «διπλό». Προβάδισμα δύο τερμάτων ακολούθως από τη Ντελφίν στο ντέρμπι της προηγούμενης αγωνιστικής, με την Εμελέκ όμως να πραγματοποιεί και πάλι την ανατροπή, την φορά αυτή με κοντινό πλασέ του Ουρουγουανού επιθετικού, Μπαρσελό (φωτό). Δύο νίκες, μία ισοπαλία και μία ήττα για την Εμελέκ, σε τέσσερα ματς στον 2ο γύρο του πρωταθλήματος μακριά από το γήπεδο της, ενώ χωρίς σημαντικά προβλήματα, ενόψει της σημερινής αναμέτρησης.

Προϊστορία: Δύο νίκες για τη Μουσούκ Ρούνα, τέσσερις για την Εμελέκ και μία ισοπαλία, στις επτά μονομαχίες τους την τελευταία δεκαετία στο «Μπελαβίστα».

Να πω την αλήθεια, δεν περίμενα την τιμή του «διπλού» να ξεπερνάει το 2,00. Μια τιμή που αξίζει το ρίσκο ακόμα και αν δεν επαληθευτεί, καθώς ποντάρω στο ισχυρότερο κίνητρο της Εμελέκ. Επιπλέον εκτίμηση, πως η Εμελέκ θα θέλει να πάει στην κορυφή στο εντός έδρας ντέρμπι μίσους της επόμενης αγωνιστικής με τη «μισητή» συμπολίτισσα και συγκάτοικο της ταυτόχρονα στην κορυφή, Μπραρτσελόνα Γκουαγιακίλ.