Σπουδαίο βαθμολογικά ματς στην «Αρένα Φόντε Νόβα» του Σαλβαντόρ, καθώς η τοπική Μπαΐα βρίσκεται στο +4 από την επικίνδυνη ζώνη, την στιγμή που με νίκη η Σάο Πάολο θα βρεθεί σε απόσταση αναπνοής από την κορυφή, έχοντας μάλιστα και τρία ματς λιγότερα από την πρωτοπόρο Ατλέτικο Μινέιρο.

Βαρύ 0-4 για τη Μπαΐα την προηγούμενη αγωνιστική στην έδρα της νεοφώτιστης Μπραγκαντίνο, σε ένα ματς όπου η ομάδα του Σαλβαντόρ πραγματοποίησε την χειρότερη της με διαφορά, εμφάνιση της στο φετινό πρωτάθλημα. Θετικό πάντως, το +4 ή το μικρό αλλά σημαντικό «μαξιλαράκι» ασφαλείας αν προτιμάτε από την επικίνδυνη ζώνη, ενώ 1-0 ακολούθως σε βάρος της Ουνιόν Σάντα Φε στην «Αρένα Φόντε Νόβα», στην πρώτη μονομαχία των δύο ομάδων για την φάση των «16» του φετινού Κόπα Σουνταμερικάνα. Έξι νίκες, μία ισοπαλία και τέσσερις ήττες για τη Μπαΐα, σε 11 ματς στο πρωτάθλημα στο Σαλβαντόρ, ενώ τιμωρημένοι για σήμερα, οι στόπερ Λούκας Φονσέκα και Άντερσον Μάρτινς και ο επιθετικός Τζιλμπέρτο (φωτό).

Στον αντίποδα, δύο συνεχόμενες ισοπαλίες για την Σάο Πάολο, μάλιστα με το ίδιο σκορ (1-1), πρώτα φιλοξενώντας στο «Μορουμπί» την Βάσκο και ακολούθως στο «Καστελάο» της Φορταλέζα με την τοπική Σεαρά, με θετικό πάντως για την ομάδα του 46χρονου Φερνάντο Ντινίζ, πως δεν έχασε την επαφή της με την κορυφή. Στην 3η θέση άλλωστε του Μπραζιλεϊράο, έχοντας απόσταση τεσσάρων βαθμών από την πρωτοπόρο Ατλέτικο Μινέιρο και ενός μόλις από την 2η στον βαθμολογικό πίνακα, πρωταθλήτρια Φλαμένγκο, αλλά και τρία ματς λιγότερα από τις σπουδαίες αντιπάλους της. Ανώτερη στο πρώτο ημίχρονο στο ματς με την Σεαρά η Σάο Πάολο, στο οποίο κινδύνεψε μόλις μία φορά και στο οποίο είχε σημαντικές ευκαιρίες για περισσότερα τέρματα, πέρα αυτού από την κοντινή κεφαλιά του στόπερ Ντιέγκο Κόστα, στο εντέκατο λεπτό. Η ισοφάριση ακολούθως από την Σεαρά με την έναρξη σχεδόν της επανάληψης (47΄), ενώ ευκαιρίες εκατέρωθεν στην συνέχεια μέχρι το φινάλε του ματς, χωρίς να αλλάξει πάντως το μεταξύ τους 1-1. Τέσσερις νίκες, ισάριθμες ισοπαλίες και δύο ήττες για την Σάο Πάολο, σε 10 ματς στο πρωτάθλημα μακριά από το «Μορουμπί», ενώ τιμωρημένος για σήμερα, ο στόπερ Ντιέγκο Κόστα.

Προϊστορία: Τέσσερις νίκες για τη Μπαΐα, τρεις για την Σάο Πάολο και δύο ισοπαλίες, στις εννέα μονομαχίες τους την τελευταία δεκαετία στο Σαλβαντόρ, σε όλες τις διοργανώσεις (πρωτάθλημα, κύπελλο, Κόπα Σουνταμερικάνα).

Ο παράγοντας έδρα είναι βασικό όπλο της Μπαΐα στην προσπάθεια που κάνει για να σώσει την κατηγορία, σημειώνοντας πάντως, πως τέσσερις ήττες σε 10 συνολικά ματς στην «Αρένα Φόντε Νόβα» είναι αρκετές, ενώ υπάρχει και ο επαναληπτικός με την Ουνιόν Σάντα Φε μεσοβδόμαδα στην Αργεντινή. Ομάδα με βάθος η Σάο Πάολο, μάλιστα πιο ξεκούραστη από την στιγμή που δεν έχει υποχρεώσεις εκτός συνόρων, ενώ πέρα της έφεσης που έχει στο σκοράρισμα, οι τρεις αγώνες λιγότεροι από την Ατλέτικο Μινέιρο, της δίνουν την ευκαιρία να διαχειριστεί καλύτερα τα ματς που έχει μπροστά της, στη μάχη για τον τίτλο.