Ξεχωριστό ενδιαφέρον στο ματς στο «Αλφρέντο Τζακόνι», με την Ζουβεντούδε να ψάχνει το τρίποντο που θα της δώσει την ευκαιρία να βρεθεί, έστω και οριακά, στην πρώτη τετράδα, την στιγμή που η εντός επικίνδυνης ζώνης Ναούτικο, δίνει μάχη για να δώσει την κατηγορία, όντας στο -5 από την γραμμή της παραμονής.

Ήττα με 1-2 την προηγούμενη αγωνιστική στο ντέρμπι ανόδου στην έδρα της 2ης στον βαθμολογικό πίνακα, Αμέρικα Μινέιρο, με την οποία η Ζουβεντούδε «υποχώρησε» στην 5η θέση και το -3 από την πρώτη τετράδα. Παρόλα αυτά, με νίκη σήμερα σε βάρος της Ναούτικο, θα βρεθεί στην 4η θέση, έστω και οριακά, καθώς θα υπερτερεί στην ισοβαθμία της Κουιαμπά. Ευκαιρίες και από τις δύο πλευρές στο πρώτο ημίχρονο στο ντέρμπι στην έδρα της Αμέρικα Μινέιρο, στο οποίο μάλιστα διαμορφώθηκε και το τελικό σκορ, με το 0-1 στο οκτώ, το 1-1 για την Ζουβεντούδε στο τριάντα τέσσερα, με εκπληκτικό, εκτός περιοχής σουτ του Ρενάτο Καζά και το 1-2 για τους γηπεδούχους στο τεσσαρακοστό τέταρτο λεπτό. Παρόλα αυτά, χωρίς κάτι ιδιαίτερο στην επανάληψη, σε αντίθεση με το πολύ γεμάτο πρώτο ημίχρονο, εκεί όπου η Αμέρικα Μινέιρο έφτασε σχετικά εύκολα στο πολύτιμο για αυτή τρίποντο. Έξι νίκες, τέσσερις ισοπαλίες και δύο ήττες για την Ζουβεντούδε, σε 12 ματς στο πρωτάθλημα στο «Αλφρέντο Τζακόνι», ενώ χωρίς σημαντικά προβλήματα, ενόψει της σημερινής αναμέτρησης.

Στην αντίπερα όχθη, 0-0 για τη Ναούτικο φιλοξενώντας την Βιτόρια, βλέποντας την ομάδα του Ρεσίφε όχι μόνο χωρίς τρίποντο για επτά συνεχόμενες αγωνιστικές, αλλά να εδραιώνεται πλέον στην επικίνδυνη ζώνη του βαθμολογικού πίνακα. Πολλές και σημαντικές ευκαιρίες εκατέρωθεν στο ματς με την Βιτόρια, στο οποίο μεγάλοι «πρωταγωνιστές» ήταν οι δύο γκολκίπερ και στο οποίο το 0-0 στο τέλος δεν άφησε καθόλου ευχαριστημένη τη Ναούτικο, καθώς η ομάδα του Ρεσίφε δεν κατάφερε να μειώσει την απόσταση που την χωρίζει από την γραμμή της παραμονής. Δύο νίκες, ισάριθμες ισοπαλίες και οκτώ ήττες για τη Ναούτικο, σε 12 ματς στο πρωτάθλημα μακριά από το Ρεσίφε, ενώ χωρίς σημαντικά προβλήματα, ενόψει της σημερινής αναμέτρησης.

Προϊστορία: Επικράτηση με 2-1 για την Ζουβεντούδε το 2019, ενώ 0-0 το 2017, σε δύο ματς την τελευταία δεκαετία φιλοξενώντας τη Ναούτικο.

Κάτι παραπάνω από δεδομένο για την δυνατή στο γήπεδο της Ζουβεντούδε, πως ματς σαν το σημερινό στο «Αλφρέντο Τζακόνι» θα πρέπει εύκολα ή δύσκολα να τα παίρνει, αν θέλει βέβαια να δώσει σάρκα και οστά στο μεγάλο όνειρο της επιστροφής της μετά από πολλά χρόνια στη μεγάλη κατηγορία. Ειδικά μάλιστα από την στιγμή που απέναντι υπάρχει ένας αντίπαλος που χάνει πολύ από τη δύναμη της μακριά από το γήπεδο της.