Το δεύτερο χρονικά ματς του σημερινού προγράμματος, με την Χετάφε να στοχεύει στην επιστροφή της στα τρίποντα, καθώς παραμένει χωρίς νίκη για τέσσερις συνεχόμενες αγωνιστικές, την στιγμή που η ισόβαθμη της Αθλέτικ Μπιλμπάο, είναι η μία από τις δύο ομάδες που δεν έχουν ακόμα ισοπαλία στο φετινό πρωτάθλημα.

Λευκή ισοπαλία για την Χετάφε την περασμένη εβδομάδα στην έδρα της Έιμπαρ, με τη «μικρή» ομάδα της Μαδρίτης χωρίς νίκη όπως προαναφέρθηκε για τέσσερις συνεχόμενες αγωνιστικές. Δύο ήττες σε αυτό το διάστημα στο «Αλφόνσο Πέρεθ» για την Χετάφε, με 0-1 από την Γρανάδα και 1-3 από την Βιγιαρεάλ, ενώ ισάριθμες ισοπαλίες μακριά από αυτό, καθώς πέρα από το 0-0 της προηγούμενης αγωνιστικής με την Έιμπαρ, πήρε βαθμό και στο «Μεστάγια» και τη μονομαχία της με την Βαλένθια (2-2). Σε ρηχά νερά η Χετάφε στο μεγαλύτερο μέρος του ματς με την Έιμπαρ, στο οποίο είδε την αντίπαλο της πέρα των σημαντικών ευκαιριών της, να έχει και δύο δοκάρια. Παρόλα αυτά, δικαιολογημένα τα παράπονα της Χετάφε για πέναλτι που της αρνήθηκε ο διαιτητής στην πρώτη αξιόλογη επιθετική της προσπάθεια, στην εκπνοή του πρώτου ημιχρόνου, ενώ κοντά στο 1-0 στις καθυστερήσεις, στην δεύτερη σε όλο τον αγώνα. Τρεις νίκες και δύο ήττες για την Χετάφε, σε πέντε ματς στο πρωτάθλημα στο «Αλφόνσο Πέρεθ», ενώ χωρίς σημαντικά προβλήματα, ενόψει της σημερινής αναμέτρησης.

Στην άλλη πλευρά, σημείο αναφοράς για την Αθλέτικ Μπιλμπάο, πως στις έξι τελευταίες αγωνιστικές έχει τρία τρίποντα στο «Σαν Μαμές», με πιο πρόσφατο το 4-0 της περασμένης εβδομάδας σε βάρος της Μπέτις και ισάριθμες ήττες μακριά από αυτό. Ανώτερη και ταυτόχρονα ουσιαστική η Αθλέτικ Μπιλμπάο στο πρώτο ημίχρονο ματς με τη Μπέτις, στο οποίο άνοιξε το σκορ στο ένατο λεπτό, με αυτογκόλ του στόπερ των φιλοξενούμενων Βίκτορ Ρουίθ, ενώ το 2-0 στο τριάντα τρία, με κοντινή κεφαλιά του Κάπα. Το 3-0 στην συνέχεια στην επανάληψη, με κεφαλιά ψαράκι του Μουνιαΐν σε άδειο σχεδόν τέρμα στο πενήντα εννέα, ενώ το κερασάκι στην τούρτα στο εξηκοστό όγδοο λεπτό, με πλασέ του Άλεξ Μπερενγκέρ από το ύψος περίπου του πέναλτι. Μία νίκη και τέσσερις ήττες για την Αθλέτικ Μπιλμπάο, σε πέντε ματς στο πρωτάθλημα μακριά από το «Σαν Μαμές», ενώ χωρίς σημαντικά προβλήματα, ενόψει της σημερινής αναμέτρησης.

Προϊστορία: Δύο νίκες για την Χετάφε, τρεις για την Αθλέτικ Μπιλμπάο και τέσσερις ισοπαλίες, στις εννέα μονομαχίες τους την τελευταία δεκαετία στο «Αλφόνσο Πέρεθ».

Αρκετά αμφίρροπη αναμέτρηση, με ιδιαίτερα δύσκολη την προσέγγιση της με σημείο, μιλώντας για μονομαχία δύο ισάξιων, τόσο αγωνιστικά όσο και βαθμολογικά, ομάδων. Εντύπωση πάντως προκαλεί το γεγονός πως η τιμή του Over 2,5 είναι στο 3.00, η οποία βέβαια δεν είναι μόνο ελκυστική αλλά αξίζει το ρίσκο ακόμα και αν δεν επαληθευτεί.