Σε ρόλο φαβορί η Πόντε Πρέτα φιλοξενώντας στο «Μοϊσές Λουκαρέλι» την Παρανά, με την ομάδα της Καμπίνας να ψάχνει το τρίποντο που θα την φέρει ακόμα πιο κοντά στην πρώτη τετράδα του βαθμολογικού πίνακα, ή θα την κρατήσει «ζωντανή» αν προτιμάτε, στη μάχη της ανόδου.

Ισοπαλία με 1-1 την προηγούμενη αγωνιστική φιλοξενώντας την Σαμπάιο Κορέια, με την Πόντε Πρέτα πλέον στην 8η θέση του βαθμολογικού πίνακα και το -4 από την πρώτη τετράδα. Κυρίαρχος και με σημαντικές ευκαιρίες η Πόντε Πρέτα στο πρώτο ημίχρονο στο ματς με την Σαμπάιο Κορέια, στο οποίο πάντως βρέθηκε πίσω στο σκορ, κόντρα στην ροή του αγώνα, από πέναλτι, στο όγδοο μόλις λεπτό. Ανάλογη η εικόνα του ματς και στην επανάληψη, με το 1-1 τελικά στο εξήντα δύο, με κοντινό πλασέ του Ρουάν μετά από τραγικό λάθος του γκολκίπερ των φιλοξενούμενων, ενώ τεράστια ευκαιρία από τον Αποντί (φωτό), λίγο πριν το φινάλε, καθώς ο 33χρονος δεξιός μπακ και αρχηγός της Πόντε Πρέτα, έστειλε σε κενό τέρμα τη μπάλα άουτ. Έξι νίκες, τέσσερις ισοπαλίες και τρεις ήττες για την Πόντε Πρέτα, σε 13 ματς στο πρωτάθλημα στο «Μοϊσές Λουκαρέλι», ενώ χωρίς σημαντικά προβλήματα, ενόψει της σημερινής αναμέτρησης.

Στην αντίπερα όχθη, πέντε συνεχόμενες ήττες για την Παρανά, με το βαρύ 1-4 της προηγούμενης αγωνιστικής φιλοξενώντας την Βιτόρια, όχι μόνο να την βάζει σε περιπέτειες, καθώς βρέθηκε στην 16η θέση και το +5 από την επικίνδυνη ζώνη, αλλά αποτέλεσε ταυτόχρονα και το «κύκνειο άσμα» για τον 51χρονο Ροτζέριο Μικάλε. Εκνευριστικά φλύαρη η Παρανά στο ματς με την Βιτόρια, στο οποίο είδε την τρομερά αποτελεσματική αντίπαλο της, όχι μόνο να βρίσκει τέσσερις φορές το δρόμο για τα δίχτυα αλλά να έχει ευκαιρίες για περισσότερα τέρματα. Το γκολ της τιμής στο συγκεκριμένο ματς με διαγώνιο, εντός περιοχής πλασέ του Βιτίνιο, ο οποίος μείωσε προσωρινά σε 1-3, τέσσερα λεπτά πριν το φινάλε. Δύο νίκες, τρεις ισοπαλίες και επτά ήττες για την Παρανά, σε 12 ματς στο πρωτάθλημα μακριά από το «Ντουριβάλ Μπρίτο», ενώ τιμωρημένοι για σήμερα, ο στόπερ Φιλίπε Μάια και ο μέσος Τιάγκο Άλβες.

Προϊστορία: Τρεις νίκες για την Πόντε Πρέτα και δύο ισοπαλίες, σε πέντε ματς την τελευταία δεκαετία φιλοξενώντας την Παρανά, σε όλες τις διοργανώσεις (πρωτάθλημα, κύπελλο).

Κάτι παραπάνω από δεδομένο για την Πόντε Πρέτα, πως αν θέλει να μείνει «ζωντανή» στη μάχη της ανόδου, θα πρέπει να επικρατήσει σήμερα της μετριότατης και ερχόμενης από πέντε σερί ήττες, Παρανά.