Σε ρόλο φαβορί η Σαμπάιο Κορέια φιλοξενώντας στο «Ζοάο Καστέλο» την Κλαμπ Ρεγκάτας, με την ομάδα του Σάο Λουίς του Μαρανιάο να ψάχνει το τρίποντο που θα την εδραιώσει στην πρώτη τετράδα του βαθμολογικού πίνακα.

Τυχερό αλλά ταυτόχρονα πολύτιμο 1-1 για την Σαμπάιο Κορέια την προηγούμενη αγωνιστική στο εκτός έδρας ντέρμπι με την Πόντε Πρέτα, το οποίο διατήρησε την ομάδα του Σάο Λουίς του Μαρανιάο στην πρώτη τετράδα του βαθμολογικού πίνακα. Κυρίαρχος και με σημαντικές ευκαιρίες η Πόντε Πρέτα στο πρώτο ημίχρονο στο μεταξύ τους ματς, στο οποίο πάντως η Σαμπάιο Κορέια βρέθηκε μπροστά στο σκορ, κόντρα στην ροή του αγώνα, με πέναλτι του Κάιο Ντάντας στο όγδοο μόλις λεπτό. Ανάλογη η εικόνα του ματς και στην επανάληψη, με την Πόντε Πρέτα πάντως να μην καταφέρνει κάτι περισσότερο από το 1-1 του εξηκοστού δεύτερου λεπτού, το οποίο μάλιστα προήλθε από τραγικό λάθος του γκολκίπερ Γκουστάβο. Επτά νίκες και έξι ήττες για την Σαμπάιο Κορέια, σε 13 ματς στο πρωτάθλημα στο «Ζοάο Καστέλο», ενώ χωρίς σημαντικά προβλήματα, ενόψει της σημερινής αναμέτρησης.

Στην αντίπερα όχθη, 0-0 στο εντός έδρας ντέρμπι μίσους με την συμπολίτισσα CSA, με την Κλαμπ Ρεγκάτας όχι μόνο στο +9 από την επικίνδυνη ζώνη, αλλά ευχαριστημένη που έκοψε δύο πολύτιμους βαθμούς από την αντίπαλο της και της έβαλε εμπόδια στην προσπάθεια που κάνει για την άνοδο. Μοιρασμένο το ντέρμπι με την CSA, με το άγχος να λειτουργεί καταλυτικά και στις δύο ομάδες, οι οποίες δεν ρίσκαραν όσο θα έπρεπε, με την Κλαμπ Ρεγκάτας πάντως, να είναι αυτή που έδειχνε στο φινάλε ευχαριστημένη με την ισοπαλία. Τρεις νίκες, δύο ισοπαλίες και οκτώ ήττες για την Κλαμπ Ρεγκάτας, σε 13 ματς στο πρωτάθλημα μακριά από το Μασεϊό, ενώ χωρίς σημαντικά προβλήματα, ενόψει της σημερινής αναμέτρησης.

Προϊστορία: Δύο νίκες για την Σαμπάιο Κορέια, μία για την Κλαμπ Ρεγκάτας και μία ισοπαλία, στις τέσσερις μονομαχίες τους την τελευταία δεκαετία στο Σάο Λουίς του Μαρανιάο.

Η αλήθεια είναι, πως η Σαμπάιο Κορέια δεν δείχνει τόσο αξιόπιστη στο γήπεδο της, κάτι που φαίνεται και στο μοιρασμένο σχεδόν ρεκόρ της, όπου σημείο αναφοράς πως σε 13 συνολικά ματς δεν έχει ισοπαλία (7-0-6). Παρόλα αυτά, «υποχρεωμένη» να πάρει το τρίποντο, στη μάχη που δίνει για την άνοδο, ειδικά από την στιγμή που απέναντι υπάρχει ένας αντίπαλος θεωρητικά στα μέτρα της, ειδικότερα όταν η Κλαμπ Ρεγκάτας χάνει αρκετή από την δύναμη της μακριά από το «σπίτι» της.