Το πρώτο χρονικά ματς του σημερινού προγράμματος, βρίσκοντας την Γρανάδα, μετά και τα χθεσινά αποτελέσματα, στην 8η θέση με 14 βαθμούς, την στιγμή που η νεοφώτιστη Ουέσκα είναι ουραγός με το καλημέρα, στον βαθμολογικό πίνακα.

Σε ρηχά νερά η Γρανάδα την προηγούμενη αγωνιστική στο Βίγκο και απόλυτα δικαιολογημένη η ήττα της από την Θέλτα με 1-3, με την οποία βρέθηκε εκτός της πρώτη εξάδας του βαθμολογικού πίνακα. Κυρίαρχος και με αρκετές ευκαιρίες η Θέλτα στο μεταξύ τους ματς, στο οποίο πάντως η Γρανάδα βρέθηκε μπροστά στο σκορ, κόντρα στην ροή του αγώνα, με περίτεχνο, εντός περιοχής διαγώνιο πλασέ του Σουάρες, στο εικοστό πέμπτο λεπτό. Παρόλα αυτά, άμεση η «απάντηση» της Θέλτα, με το 1-1 στο είκοσι επτά, ενώ απόλυτα δίκαιη στην συνέχεια η επικράτηση για την ομάδα του Βίγκο, παρά το γεγονός πως τα δύο της επόμενα τέρματα, ήρθαν στο τελευταίο δεκάλεπτο (81΄, 85΄). Εκτός συνόρων, στην 1η θέση του 5ου ομίλου του Γιουρόπα Λιγκ, παρά το εντός 0-1 μεσοβδόμαδα από την Αϊντχόφεν, σημειώνοντας πως η Γρανάδα έχει εξασφαλίσει την πρόκριση και παίζει για την πρωτιά με την ολλανδική ομάδα, έχοντας στο φινάλε την δοκιμασία της με τον ΠΑΟΚ στην Θεσσαλονίκη. Τρεις νίκες, μία ισοπαλία και μία ήττα για την Γρανάδα, σε πέντε ματς στο πρωτάθλημα στο «Λος Κάρμενες», ενώ χωρίς σημαντικά προβλήματα, ενόψει της σημερινής αναμέτρησης.

Στην άλλη πλευρά, 0-1 την προηγούμενη αγωνιστική φιλοξενώντας την Σεβίλλη, με την Ουέσκα πλέον όχι μόνο στην τελευταία θέση του βαθμολογικού πίνακα, επιβεβαιώνοντας, τουλάχιστον προς ώρας, όλους όσους την ήθελαν από τα φαβορί για τον υποβιβασμό, αλλά και η μοναδική ομάδα που δεν έχει ακόμα τρίποντο στο φετινό πρωτάθλημα. Φιλότιμη και ανταγωνιστική η Ουέσκα στο ματς με την Σεβίλλη μόνο μέχρι το εβδομήντα, βλέποντας όμως στην συνέχεια στο τελευταίο εικοσάλεπτο να μένει από δυνάμεις, δίνοντας την ευκαιρία στην πολύ πιο ποιοτική αντίπαλο της, να πιέσει και να φτάσει τελικά στο 0-1, στο ογδοηκοστό τρίτο λεπτό. Τέσσερις ισοπαλίες και δύο ήττες για την Ουέσκα, σε έξι ματς στο πρωτάθλημα μακριά από το γήπεδο της, ενώ χωρίς σημαντικά προβλήματα, ενόψει της σημερινής αναμέτρησης.

Προϊστορία: Δύο νίκες για την Γρανάδα, μάλιστα με το ίδιο σκορ (2-0), το 2011 και το 2017, σε ισάριθμα ματς την τελευταία δεκαετία φιλοξενώντας την Ουέσκα.

Να πω την αλήθεια, πρώτη σκέψη μου για το συγκεκριμένο ματς ο «άσος». Παρόλα αυτά, ειδικό στοίχημα τερμάτων η επιλογή μου, καθώς η Γρανάδα βγάζει αστάθεια, δείχνοντας πως δε μπορεί να διαχειριστεί πρωτάθλημα και Γιουρόπα Λιγκ, ενώ και η Ουέσκα είναι φιλότιμη και έχει τέσσερις ισοπαλίες μακριά από το γήπεδο της.