Πέντε αγωνιστικές για το φινάλε στο πρωτάθλημα της 2ης κατηγορίας της Βραζιλίας και μονόπλευρο, θεωρητικά, το ενδιαφέρον στο μίνι ντέρμπι Γκαούσο, καθώς η Μπραζίλ Πελότας έχει «μαξιλαράκι» ασφαλείας από την επικίνδυνη ζώνη, την στιγμή που η Ζουβεντούδε δίνει σκληρή μάχη για την άνοδο με την Κουιαμπά και την CSA.

Ήττα με 0-1 για τη Μπραζίλ Πελότας την προηγούμενη αγωνιστική φιλοξενώντας την Αβαΐ, η μόλις δεύτερη πάντως στο πρωτάθλημα στο γήπεδο της, με θετικό μάλιστα, παρά το αποτέλεσμα αυτό, το +8 από την επικίνδυνη ζώνη. Σε ρηχά νερά η Μπραζίλ Πελότας στο ματς με την Αβαΐ, στο οποίο δεν απείλησε σχεδόν καθόλου την αντίπαλο της και στο οποίο μάλιστα, το 0-1 βάσει εικόνας την κολακεύει, παρά το γεγονός πως οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να βρουν το δρόμο προς τα δίχτυα, έξι λεπτά πριν το φινάλε. Έξι νίκες, οκτώ ισοπαλίες και δύο ήττες για τη Μπραζίλ Πελότας, σε 16 ματς στο πρωτάθλημα στο «Μπέντο Φρέιτας», ενώ τιμωρημένος για σήμερα, ο μέσος Ραφαέλ.

Στον αντίποδα, ήττα με 0-1 στο εκτός έδρας ντέρμπι ανόδου με την Κουιαμπά, βλέποντας την Ζουβεντούδε με το αποτέλεσμα αυτό να «υποχωρεί» στην 5η θέση, καθώς μειονεκτεί στην ισοβαθμία με την 4η στον βαθμολογικό πίνακα, CSA. Μετρημένες στα δάχτυλα του ενός χεριού οι καλές στιγμές και για τις δύο ομάδες στο πρώτο ημίχρονο στο ντέρμπι στην έδρα της Κουιαμπά, στο οποίο πάντως η Ζουβεντούδε βρέθηκε πίσω στο σκορ, χωρίς να είναι χειρότερη της αντιπάλου της. Αλλαγή σκηνικού όμως στην επανάληψη, με τις δύο ομάδες να έχουν σημαντικές ευκαιρίες και το ντέρμπι να γίνεται θρίλερ, ειδικά μάλιστα προς το φινάλε, όταν η Ζουβεντούδε ρίσκαρε στην προσπάθεια της να πάρει τον βαθμό, έχοντας οριζόντιο δοκάρι. Πέντε νίκες, τέσσερις ισοπαλίες και επτά ήττες για την Ζουβεντούδε, σε 16 ματς στο πρωτάθλημα μακριά από το γήπεδο της, ενώ τιμωρημένος για σήμερα, ο αριστερός μπακ Ελτίνιο.

Προϊστορία: Τρεις νίκες για τη Μπραζίλ Πελότας, ισάριθμες για την Ζουβεντούδε και δύο ισοπαλίες, στις οκτώ μονομαχίες τους την τελευταία δεκαετία, σε όλες τις διοργανώσεις. Χαρακτηριστικό, πως πέρα του τοπικού πρωταθλήματος Γκαούσο, έχουν αναμετρηθεί πέρα της 2ης κατηγορίας της Βραζιλίας και στην 3η αλλά και στην 4η.

Εκτίμηση μου, πως η Μπραζίλ Πελότας δεν θα χαριστεί στην Ζουβεντούδε. Παρόλα αυτά, επιλογή τεράστιου ρίσκου το «διπλό», ποντάροντας στο ισχυρότερο κίνητρο των φιλοξενούμενων, ανεξάρτητα του ότι χάνουν αρκετή από την δύναμη τους μακριά από το γήπεδο τους. Επιπλέον, βάσει των παραπάνω, η τιμή του «διπλού» αξίζει το ρίσκο, ακόμα και αν δεν επαληθευτεί.