Πέντε αγωνιστικές για το φινάλε στο πρωτάθλημα της 2ης κατηγορίας της Βραζιλίας και ξεχωριστό ενδιαφέρον στο ματς στο «Αφλίτος» του Ρεσίφε, με τη Ναούτικο στο +2 από την επικίνδυνη ζώνη, δίνοντας μάχη παραμονής, την στιγμή που η Αμέρικα Μινέιρο θέλει να συνδυάσει την άνοδο με την 1η θέση.

Πολύτιμο και ταυτόχρονα δραματικό 2-1 στο ντέρμπι παραμονής της προηγούμενης αγωνιστικής φιλοξενώντας την Παρανά, με το οποίο η Ναούτικο βρέθηκε στην 15η θέση και στο +2 όπως προαναφέρθηκε από την επικίνδυνη ζώνη. Μπροστά στο σκορ η Παρανά στο δέκατο έκτο λεπτό, στη μεταξύ τους μονομαχία, με τη Ναούτικο όμως να βρίσκει τα ψυχικά αποθέματα να φτάσει στο 1-1, με εντυπωσιακό, εντός περιοχής διαγώνιο βολέ του Κιέζα στο τριάντα οκτώ, παρά το γεγονός, πως ο σκόρερ είχε νικηθεί νωρίτερα από τον γκολκίπερ των φιλοξενούμενων, σε εκτέλεση πέναλτι (33΄). Εξέλιξη θρίλερ μάλιστα στο δεύτερο ημίχρονο, βλέποντας να υπάρχουν σημαντικές ευκαιρίες εκατέρωθεν και νέο χαμένο πέναλτι για τη Ναούτικο, την φορά αυτή με τον Ζεάν Κάρλος στο πενήντα οκτώ, με την ομάδα του Ρεσίφε πάντως πιο αποτελεσματική, φτάνοντας στο 2-1 με ψύχραιμο πλασέ του Έρικ, στο εξηκοστό τέταρτο λεπτό. Επτά νίκες, ισάριθμες ισοπαλίες και δύο ήττες για τη Ναούτικο, σε 16 ματς στο πρωτάθλημα στο «Αφλίτος», ενώ χωρίς σημαντικά προβλήματα, ενόψει της σημερινής αναμέτρησης.

Στην αντίπερα όχθη, επιβλητικό 4-0 για την Αμέρικα Μινέιρο φιλοξενώντας την Βιτόρια, βλέποντας την τρίτη τη τάξει ομάδα του Μπέλο Οριζόντε όχι μόνο να κάνει επίδειξη δύναμης, αλλά να βρίσκεται στο +3 πλέον από την 2η στον βαθμολογικό πίνακα Σαπεκοένσε, ψάχνοντας πέρα της ανόδου και την 1η θέση. Εντυπωσιακή γενικότερα η παρουσία της στην φετινή χρονιά, καθώς άγγιξε και το όνειρο της συμμετοχής στον τελικό του κυπέλλου, εκεί όπου πραγματοποίησε μεγάλες «εκπλήξεις» και εκεί όμως όπου λύγισε στις λεπτομέρειες στα ημιτελικά από τη «μεγάλη» Παλμέιρας (1-1, 0-2). Εννέα νίκες, πέντε ισοπαλίες και δύο ήττες για την Αμέρικα Μινέιρο, σε 16 ματς στο πρωτάθλημα μακριά από το «Ιντεπεντένσια», ενώ τιμωρημένος για σήμερα, ο αριστερός μπακ Σάβιο.

Προϊστορία: Απόλυτη ισορροπία στο ρεκόρ, σε τρία ματς ανάμεσα στις δύο ομάδες την τελευταία δεκαετία στο Ρεσίφε, με 4-1 για την Αμέρικα Μινέιρο το 2014, 2-1 για τη Ναούτικο το 2015, ενώ 0-0 το 2017.

Συγκρίνοντας τα εντός (7-7-2) και εκτός έδρας (2-4-11) ρεκόρ της Ναούτικο, είναι ξεκάθαρο πως υπολογίζει στα ματς που έχει στο «Αφλίτος» για να παραμείνει στην κατηγορία. Ιδιαίτερα αποτελεσματική μάλιστα το τελευταίο διάστημα, καθώς έχει πέντε νίκες στα ισάριθμα τελευταία ματς στην έδρα της. Παρόλα αυτά, απέναντι της σήμερα η Αμέρικα Μινέιρο, η οποία έχει στόχο την 1η θέση και η οποία δείχνει να μην χαρίζεται σε κανένα.