Στο Bramall Lane η Σέφιλντ. Γ αντιμετωπίζει την Νιουκάστλ με στόχο να σπάσει το ρόδι και να πανηγυρίσει την “παρθενική” της νίκη από την εκκίνηση του πρωταθλήματος απέναντι στις “καρακάξες” που δεν βρίσκονται σε καλό momentum και κουβαλάνε ενδεχομένως και μια επιπλέον κούραση παίζοντας και παράταση στο Λονδίνο κόντρα στην Άρσεναλ.

Οι “Λεπίδες” πέτυχαν την πρώτη (!) τους νίκη στην σαιζόν με το 3-2 που πέτυχαν το Σάββατο στο Μπρίστολ επί της Σίτι για το FA Cup και ευελπιστούν να “χτίσουν” ένα νικηφόρο σερί με μια back to back νίκη και στο πρωτάθλημα.
Μην ξεχνάμε πως ήδη η Σέφιλντ. Γ έχει καταρρίψει ένα αρνητικό ρεκόρ ούσα η μοναδική ομάδα σε 118 χρόνια στην ιστορία της κατηγορίας που δεν έχει καταγράψει νίκη στα πρώτα 17 παιχνίδια από την έναρξη του πρωταθλήματος!
Μόνο η Μπόλτον το 1902/03 είχε “τρέξει” 22 ματς δίχως “τρίποντο” στην μεγάλη κατηγορία.
Μοιραία είναι ουραγός με συγκομιδή μόλις δυο βαθμών έχοντας σκοράρει τα λιγότερα γκολ (8) και αντίστοιχα δεχτεί τέρμα ή τέρματα και στα 17.
Αρκετοί παίκτες θα περάσουν από τεστ πριν από την σέντρα αφού ταλαιπωρούνται από μικροτραυματισμούς εκ των οποίων και ο Στίβενς με τον Μπάλτογκ.

Οι “καρακάξες” το πάλεψαν το παιχνίδι τους στο Emirates κόντρα στην Άρσεναλ αλλά τελικά “λύγισαν” στην παράταση δεχόμενες δυο γκολ σε ένα 10λεπτο από τους Εμίλ Σμιθ Ρόου και τον Ομπαμεγιάνγκ.
Στο πρωτάθλημα επίσης δεν βρίσκεται σε καλό φεγγάρι αφού έχει ήδη συμπληρώσει πέντε διαδοχικά παιχνίδια δίχως νίκη με συνολικό απολογισμό: 0-2-3.
Ο Στιβ Μπρους έχει αρκετές επιστροφές ( Σαρ, Ντάρλοου, Φερνάντεζ, Καλούμ Γούίλσον, Σέλβι, Λούις κλπ) οπότε και πληθώρα επιλογών για τον καταρτισμό της 11άδας του απόψε.
Αξίζει να αναφερθεί πως ο Μπρους ξεκίνησε την προπονητική του καριέρα στην Σέφιλντ.Γ και ως αντίπαλος προπονητής αριθμεί 7/10 νίκες απέναντι της.

Προϊστορία: Ξεκάθαρα υπέρ της Νιουκάστλ η οποία αριθμεί πέντε διαδοχικές νίκες απέναντι στην Σέφιλντ. Γ εκ των οποίων και οι τρεις σερί στο Bramall Lane.

* Σε απόδοση 2,58 στο διαδίκτυο λέω να ρισκάρω απόψε με το σενάριο να πανηγυρίσουν οι γηπεδούχοι την “παρθενική” τους νίκη στο πρωτάθλημα. Η Νιουκάστλ άλλωστε δεν αποτελεί φόβητρο.