Εξ αναβολής ματς, βρίσκοντας την Κορίνθιανς στην 10η θέση με 39 βαθμούς, τέσσερις λιγότερους από την 7η στον βαθμολογικό πίνακα, Φλουμινένσε και τις δύο ομάδες να προσπαθούν να μειώσουν την απόσταση που την χωρίζει από την πρώτη εξάδα που οδηγεί στο επόμενο Κόπα Λιμπερταδόρες.

Τρεις συνεχόμενες νίκες, μετά και το 2-0 στην έδρα της Μποταφόγκο και αήττητο γενικότερα έξι αγωνιστικών για την Κορίνθιανς, η οποία όχι μόνο απομακρύνθηκε αρκετά από την επικίνδυνη ζώνη, αλλά αρχίζει να στοχεύει πλέον, αν φυσικά δώσει συνέχεια σε αυτό το σερί, σε κάτι παραπάνω. Ελαφρώς καλύτερη και περισσότερο επιθετική από τη Μποταφόγκο η Κορίνθιανς στο πρώτο ημίχρονο στο μεταξύ τους ματς, στο οποίο βρέθηκε μπροστά στο σκορ στο τριακοστό τέταρτο λεπτό, με κοντινή κεφαλιά του Καζάρες. Παθητική πάντως στην επανάληψη, χωρίς όμως να κινδυνέψει ιδιαίτερα από την αντίπαλο της, φτάνοντας μάλιστα στο 2-0, με εντός περιοχής διαγώνιο σουτ του Ματέους Βιτάλ, στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων, στη μοναδική της μάλιστα, αξιόλογη επιθετική προσπάθεια. Πέντε νίκες, ισάριθμες ισοπαλίες και τρεις ήττες για την Κορίνθιανς, σε 13 ματς στο πρωτάθλημα στο γήπεδο της, ενώ εκτός αποστολής, ο 28χρονος μέσος Οτέρο.

Στον αντίποδα, σπουδαίο 2-1 στο εκτός έδρας ντέρμπι με την Φλαμένγκο, με την Φλουμινένσε όχι μόνο να επιστρέφει στα τρίποντα μετά από τρεις αγωνιστικές, αλλά να βρίσκεται πλέον στο -4 από την 6η στον βαθμολογικό πίνακα Παλμέιρας, έστω και με ένα ματς περισσότερο. Πιο απειλητική η Φλαμένγκο στο πρώτο ημίχρονο στο μεταξύ τους ντέρμπι, στο οποίο όμως χρειάστηκε ένα λάθος του στόπερ της Φλουμινένσε, Ματέους Φεράζ, για να ανοίξει το σκορ, στο τεσσαρακοστό λεπτό. Ανατροπή πάντως από την καλύτερη Φλουμινένσε στην επανάληψη, με το 1-1 στο πενήντα πέντε, με κεφαλιά του Λούκας Κλάρο και το 2-1 στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων, με πλασέ του Γιάγκο Φελίπε από το ύψος περίπου του πέναλτι, σημειώνοντας μάλιστα πως η «Φλου» είχε σημαντικές ευκαιρίες ενδιάμεσα, μεταξύ αυτών και ένα δοκάρι. Πέντε νίκες, τρεις ισοπαλίες και έξι ήττες για την Φλουμινένσε, σε 14 ματς στο πρωτάθλημα μακριά από το «Μαρακανά», ενώ αγώνας δρόμου, χωρίς πάντως οι πιθανότητες να είναι με το μέρος του, για το μέσο Νενέ (φωτό).

Προϊστορία: Έξι νίκες για την Κορίνθιανς, τρεις για την Φλουμινένσε και δύο ισοπαλίες, στις 11 μονομαχίες τους την τελευταία δεκαετία με γηπεδούχο την «τιμάο», σε όλες τις διοργανώσεις (πρωτάθλημα, κύπελλο, Κόπα Σουνταμερικάνα).

Επιλογή μεγάλου ρίσκου ο «άσος», ποντάροντας στον παράγοντα έδρα, αλλά και στο momentum που δείχνει πως «χτίζει» η Κορίνθιανς, παρά το γεγονός πως οι νίκες της το τελευταίο διάστημα δεν είναι εύκολες αλλά «επαγγελματικές». Σπουδαίο 2-1 βέβαια για την Φλουμινένσε στο ντέρμπι με την Φλαμένγκο, σημειώνοντας όμως πως παραμένει απρόβλεπτη, ενώ ήρθε σε μία αναμέτρηση ειδικών συνθηκών.