Σπουδαίο βαθμολογικά ντέρμπι στο «Ντραγκάο», ανάμεσα στην Πόρτο και τη Μπενφίκα, οι οποίες μοιράζοντας την 2η θέση και οι οποίες δεν θα θέλουν να χάσουν και άλλο έδαφος, ειδικά αν λίγες ώρες νωρίτερα η πρωτοπόρος Σπόρτινγκ έχει επικρατήσει της Ρίο Άβε στο «Ζοσέ Αλβαλάδε».

Ένας περίπου μήνας από το 2-0 της Πόρτο σε βάρος της Μπενφίκα στο ουδέτερο «Μουνισιπάλ» του Αβέιρο στον τελικό του Σούπερ Καπ, με την σημερινή τους μονομαχία πάντως στο «Ντραγκάο» να έχει πολύ διαφορετικό χαρακτήρα, καθώς υπάρχει για αμφότερες μεγάλο βαθμολογικό κίνητρο, πέρα φυσικά του γοήτρου. Μόνο νίκες μάλιστα για την Πόρτο μετά τον τελικό σε όλες τις διοργανώσεις, τέσσερις τον αριθμό, με τις τρεις εξ αυτών στο πρωτάθλημα και τη μία στο κύπελλο. Πιο συγκεκριμένα και ξεκινώντας από το πρωτάθλημα, εκτός 3-2 αρχικά σε βάρος της Γκιμαράες, πραγματοποιώντας μάλιστα την ανατροπή, 3-0 ακολούθως φιλοξενώντας τη Μορεϊρένσε, ενώ επιβλητικό 4-1 την προηγούμενη αγωνιστική στην έδρα της Φαμαλικάο. Δραματική επίσης η πρόκριση της στα προημιτελικά του κυπέλλου μεσοβδόμαδα στη Μαδέιρα σε βάρος της τοπικής Νασιονάλ, σε ένα ματς, στο οποίο η Πόρτο πέτυχε δύο τέρματα στην παράταση στο υπέρ της 4-2, αφού προηγουμένως όμως είχε ισοφαρίσει ή είχε μείνει «ζωντανή» αν προτιμάτε, στο ογδοηκοστό όγδοο λεπτό. Έξι νίκες και μία ήττα για τους «δράκους», σε επτά ματς στο πρωτάθλημα στο «Ντραγκάο», ενώ εκτός αποστολής ο Ισπανός στόπερ Ιβάν Μαρκάνο και οι μέσοι Φάμπιο Βιέιρα, Καράτσα και Οτάβιο.

Στην αντίπερα όχθη, δύο νίκες και μία ισοπαλία για τη Μπενφίκα, στα τρία ματς που έδωσε στο πρωτάθλημα μετά την ήττα της από την Πόρτο στον τελικό του Σούπερ Καπ, με 2-1 αρχικά φιλοξενώντας την Πορτιμονένσε, 1-1 ακολούθως στις Αζόρες με την τοπική Σάντα Κλάρα, ενώ 2-0 στο «Ντα Λουζ» την προηγούμενη αγωνιστική σε βάρος της Τοντέλα. Ξέσπασμα πάντως μεσοβδόμαδα στο κύπελλο στην έδρα της 3ης κατηγορίας Εστρέλα, σε ένα ματς όπου η ομάδα του 66χρονου Ζορζ Ζεσούς επικράτησε 4-0, επιβεβαιώνοντας εύκολα τον τίτλο του φαβορί. Αντίπαλος πλέον στα νοκ άουτ προημιτελικά του κυπέλλου στο «Ντα Λουζ», η «μικρή» συμπολίτισσα Μπελενένσες, σημειώνοντας επίσης, πως ακολουθεί την Τετάρτη που μας έρχεται, ο ημιτελικός του Λιγκ Καπ με τη Μπράγκα στην ουδέτερη έδρα της Λεϊρία. Τέσσερις νίκες, μία ισοπαλία και μία ήττα για τη Μπενφίκα, σε έξι ματς στο πρωτάθλημα μακριά από το «Ντα Λουζ», ενώ εκτός αποστολής, ο δεξιός μπακ Αντρέ Αλμέιδα.

Προϊστορία: Πέντε νίκες για τους «δράκους», τρεις για τη Μπενφίκα και ισάριθμες ισοπαλίες, στις 11 μονομαχίες τους την τελευταία δεκαετία στο «Ντραγκάο», σε όλες τις διοργανώσεις (πρωτάθλημα, κύπελλο).

Απαγορευτική η προσέγγιση σημείου, μιλώντας για ντέρμπι ανάμεσα στις δύο σπουδαίες αυτές ομάδες, παρά το γεγονός πως ο παράγοντας έδρα, αλλά και το ότι η Πόρτο μετά τον τελικό του Σούπερ Καπ έχει τον αέρα της Μπενφίκα, δίνουν στους «δράκους» προβάδισμα στο σετ των τιμών.

Πρόταση: G/G & Over 2,5