Τέσσερις αγωνιστικές για το φινάλε στο πρωτάθλημα της 2ης κατηγορίας της Βραζιλίας και μονόπλευρο το ενδιαφέρον στο συγκεκριμένο ματς, το οποίο έχει χαρακτήρα «τελικού» για την εντός επικίνδυνης ζώνης Φιγκεϊρένσε, η οποία φιλοξενεί στο «Ορλάντο Σκαρπέλι» της Φλοριανόπολις την αδιάφορη Μπραζίλ Πελότας.

Τρεις αγωνιστικές χωρίς τρίποντο για την Φιγκεϊρένσε, η οποία βρίσκεται στην επικίνδυνη ζώνη και το -2 από την γραμμή της παραμονής, μετά το οδυνηρό 1-2 στην έδρα της ουραγού και καταδικασμένης Οέστε, το 0-0 ακολούθως φιλοξενώντας την CSA και το 1-2 της Τρίτης που μας πέρασε στην «Αρένα Κοντά» του Σαπεκό από την τοπική Σαπεκοένσε. Ανύπαρκτη η Φιγκεϊρένσε στο πρώτο ημίχρονο στο ντέρμπι Καταρινένσε στην έδρα της Σαπεκοένσε, στο οποίο είδε την αντίπαλο της όχι μόνο να ανοίγει το σκορ στο εικοστό δεύτερο λεπτό, αλλά να έχει και σπουδαίες ευκαιρίες για περισσότερα τέρματα. Αλλαγή σκηνικού πάντως στην επανάληψη, με την Φιγκεϊρένσε να μπαίνει δυνατά και να έχει από την πλευρά της σημαντικές ευκαιρίες, αλλά να βλέπει ταυτόχρονα και την Σαπεκοένσε να την «τιμωρεί», κόντρα στην ροή του αγώνα, στο εξηκοστό έκτο λεπτό. Το μόνο που κατάφερε στην συνέχεια η Φιγκεϊρένσε, ήταν απλά να μειώσει με πέναλτι του Ντιέγκο Γκονσάλβες, έξι λεπτά πριν το φινάλε.

Στην άλλη πλευρά, 2-1 φιλοξενώντας την Ζουβεντούδε, βλέποντας με το αποτέλεσμα αυτό τη Μπραζίλ Πελότας να «καθαρίζει» την υπόθεση παραμονή, καθώς βρίσκεται πλέον στην 10η θέση και το +11 τόσο από την επικίνδυνη ζώνη όσο και την σημερινή της αντίπαλο. Στο -5 επίσης από την πρώτη τετράδα και την 4η στον βαθμολογικό πίνακα CSA, με το πρόγραμμα όμως που έχει για την συνέχεια, αλλά και με δεδομένο πως έχει συγκεκριμένο ταβάνι ως ομάδα, δεν της επιτρέπουν να ελπίζει στο θαύμα (άνοδος). Πίσω στο σκορ στο ματς με την Ζουβεντούδε στο είκοσι έξι, με τη Μπραζίλ Πελότας όμως να έχει διπλή «απάντηση» στο δεκάλεπτο που ακολούθησε, με το 1-1 με πέναλτι του Ματέους Ολιβέιρα στο τριάντα και το 2-1 με κοντινή κεφαλιά του Ντιέγκο Ίβο στο τριάντα πέντε. Πολύ ανοιχτό το ματς στην συνέχεια στο δεύτερο ημίχρονο, όπου οι δύο ομάδες είχαν από ένα οριζόντιο δοκάρι και υπήρχαν γενικότερα σημαντικές ευκαιρίες εκατέρωθεν. Τέσσερις νίκες, έξι ισοπαλίες και επτά ήττες για τη Μπραζίλ Πελότας, σε 17 ματς στο πρωτάθλημα μακριά από το «Μπέντο Φρέιτας», ενώ χωρίς σημαντικά προβλήματα, ενόψει της σημερινής αναμέτρησης.

Προϊστορία: Δύο νίκες για την Φιγκεϊρένσε, το 2-0 του 2017 και το 1-0 του 2019 και μία ισοπαλία ενδιάμεσα αυτών, το 1-1 του 2018, σε τρία ματς την τελευταία δεκαετία φιλοξενώντας τη Μπραζίλ Πελότας.

Στο -5 όπως προαναφέρθηκε η Μπραζίλ Πελότας από την πρώτη τετράδα, πιστεύοντας όμως, πως έχει ξεπεράσει ήδη το ταβάνι της και δε μπορεί να αξιώσει κάτι περισσότερο. Συνεπώς, επιλογή μου ο «άσος», παρά το γεγονός πως η Φιγκεϊρένσε προβλημάτισε με την εικόνα της στις πρόσφατες αγωνιστικές, εκτιμώντας πως θα παλέψει, έστω και την ύστατη ώρα να αποφύγει το μοιραίο.