Στο Ολίμπικο διεξάγεται απόψε το ντέρμπι της “Αιώνιας Πόλης” ανάμεσα στην Λάτσιο και την Ρόμα και όπως γίνεται εύκολα αντιληπτό εκτός από τους βαθμούς πολύ σημαντικό ρόλο παίζει και το γόητρο και για τις δυο άσπονδες συμπολίτισσες.

Οι Λατσιάλι έχουν κλείσει έναν πολύ καλό μήνα αφού από τις 15 Δεκεμβρίου μέχρι και απόψε σε έξι παιχνίδια τους έχουν χάσει μόλις το ένα και αυτό ήταν στο Μιλάνο από την πρωτοπόρο Μίλαν με 3-2 και γκολ στα χασομέρια.

Αντίστοιχα σε αυτό τον αριθμό των παιχνιδιών τους έχουν κερδίσει τα μισά εκ των οποίων τα δυο διαδοχικά και πιο πρόσφατα απέναντι στην Φιορεντίνα (2-1) και την Πάρμα ( 2-0) με αποτέλεσμα να σκαρφαλώσουν στην 8η θέση και να βρίσκονται εκ νέου σε απόσταση βολής από τις ευρωπαϊκές θέσεις στον σχετικό πίνακα.

Ο Σιμεόνε Ινζάκι δεν μπορεί ν υπολογίζει στις υπηρεσίες τριών βασικών παικτών ( Στρακόσια, Φάρες και Λούλιτς) ενώ στον αντίποδα είναι εκ νέου διαθέσιμος ο Κορέα ο οποίος ωστόσο αναμένεται να ξεκινήσει από τον πάγκο αφού στο “3-5-2” επιθετικό δίδυμο θα είναι ο Ιμόμπιλε με τον Καϊσέδο.

Οι τυπικά φιλοξενούμενοι έφεραν 2-2 με την 2η του πίνακα Ίντερ σε ένα ντέρμπι στο οποίο προηγήθηκαν κόντρα στην ροή του αγώνα με τον Πελεγκρίνι αλλά στην συνέχεια δέχτηκαν δυο γκολ στην επανάληψη σε ένα 10λεπτο για να σώσουν τελικά τον βαθμό της ισοπαλίας χάρη σε τέρμα του Μαντσίνι στο φινάλε.

Θετικό αποτέλεσμα το δίχως άλλο για την ομάδα του Φονσένκα η οποία κρατήθηκε στην 3η θέση και συνάμα διεύρυνε το σερί της στα τέσσερα ματς αήττητου εκ των οποίων οι προηγούμενες τρεις ήτανε νίκες.

Εκτός δράσης παραμένουν οι: Ζανιόλο, Πέδρο και ο γκολκίπερ Μιράντε από τους λεγόμενους βασικούς ενώ στο “3-4-3” αναμένεται να δούμε τριάδα μπροστά τους: Μικιταριάν, Πελεγκρίνι και τον Τζέκο.

Προϊστορία: Σε 153 Derby della Capitale η Ρόμα αριθμεί 54 νίκες, η Λάτσιο 38 ενώ μοιράζονται και 60 ισοπαλίες.

* Σε καλό momentum αμφότερες και το ποντάρισμα μου εδώ θα είναι το Χ σε combo με το Over 1,5 σε απόδοση 4.00.

ΠΡΟΤΑΣΗ: Χ + Goal