Σε ρόλο φαβορί η Βάσκο φιλοξενώντας στο «Σάο Ζανουάριο» την ουραγό Κοριτίμπα, με την ομάδα του 68χρονου Βαντερλέι Λουσεμπούργκο να ψάχνει το τρίποντο με το οποίο θα βρεθεί στο +6 από την επικίνδυνη ζώνη.

Τέσσερις πολύτιμοι βαθμοί για την Βάσκο στις δύο αγωνιστικές που προηγήθηκαν, μάλιστα σε ντέρμπι παραμονής, με 0-0 αρχικά στην Γκοϊανία με την τοπική Ατλέτικο Γκοϊανιένσε και 3-0 στην συνέχεια την περασμένη εβδομάδα φιλοξενώντας την συμπολίτισσα Μποταφόγκο. Τέσσερις βαθμοί επίσης, σε δύο αγωνιστικές με τον Βαντερλέι Λουσεμπούργκο στον πάγκο, ο οποίος ήταν αυτός που κλήθηκε σε ένα πολύ κρίσιμο χρονικά σημείο, να βγάλει την Βάσκο από το αδιέξοδο και να την διατηρήσει στην κατηγορία. Κυρίαρχος η Βάσκο στο πρώτο ημίχρονο στο ντέρμπι με τη Μποταφόγκο, στο οποίο είχε πολλές και σημαντικές ευκαιρίες, τόσο πριν όσο και μετά το 1-0 του εικοστού δεύτερου λεπτού, από την περίτεχνη κεφαλιά του Τάγιες Μάγκνο. Αλλαγή σκηνικού πάντως στην επανάληψη, εκεί όπου η Μποταφόγκο ήταν πιο απειλητική και εκεί όμως, που η ιδιαίτερα αποτελεσματική Βάσκο «τιμώρησε» αρχικά τους φιλοξενούμενους στο εβδομήντα επτά, με ένα διαγώνιο, εντός περιοχής σουτ του Αντρέι και με ένα πέναλτι του Γιάγκο Πικασού, στο έκτο λεπτό των καθυστερήσεων. Πέντε νίκες, τέσσερις ισοπαλίες και πέντε ήττες για την Βάσκο, σε 14 ματς στο πρωτάθλημα στο «Σάο Ζανουάριο», ενώ χωρίς σημαντικά προβλήματα, ενόψει της σημερινής αναμέτρησης.

Στην άλλη πλευρά, 0-0 στο εντός έδρας ντέρμπι με τη «μισητή» συμπολίτισσα Ατλέτικο Παραναένσε, βλέποντας με το αποτέλεσμα αυτό την Κοριτίμπα, όχι μόνο χωρίς νίκη για δέκα συνεχόμενες αγωνιστικές, αλλά και το ακλόνητο φαβορί ταυτόχρονα για τον υποβιβασμό, καθώς χρειάζεται πλέον ένα θαύμα για να αποφύγει το μοιραίο. Πιο απειλητική η Κοριτίμπα στο ντέρμπι με την συμπολίτισσα Ατλέτικο Παραναένσε, στο οποίο δεν κινδύνεψε σχεδόν καθόλου και στο οποίο πάντως προσπάθησε να φτάσει στο γκολ κυρίως με μακρινά σουτ, έχοντας δοκάρι, σε ένα εξ αυτών στα μέσα περίπου του δεύτερου ημιχρόνου. Δύο νίκες, τρεις ισοπαλίες και εννέα ήττες για την Κοριτίμπα, σε 14 ματς στο Μπραζιλεϊράο μακριά από το «Κόουτο Περέιρα», ενώ τιμωρημένος για σήμερα, ο επιθετικός Ρόμπσον Φερνάντες.

Προϊστορία: Τρεις νίκες για την Βάσκο, μία για την Κοριτίμπα και δύο ισοπαλίες, στις έξι μονομαχίες τους την τελευταία δεκαετία στο «Σάο Ζανουάριο», σε όλες τις διοργανώσεις (πρωτάθλημα, κύπελλο).

Επιτυχία σίγουρα, τηρουμένων των αναλογιών, για την Βάσκο, τόσο το 0-0 στην έδρα της Ατλέτικο Γκοϊανιένσε όσο και το 3-0 φιλοξενώντας την συμπολίτισσα Μποταφόγκο. Παρόλα αυτά, το πρόγραμμα που ακολουθεί δεν είναι εύκολο για την Βάσκο, η οποία σε περίπτωση που δεν επικρατήσει σήμερα στο «Σάο Ζανουάριο» της ουραγού Κοριτίμπα, θα πετάξει ουσιαστικά στα σκουπίδια, τα παραπάνω θετικά αποτελέσματα.