Σπουδαίο βαθμολογικά ματς στο «Μπέιρα Ρίο» του Πόρτο Αλέγκρε, με την Ιντερνασιονάλ να ψάχνει το τρίποντο, με το οποίο θα διατηρήσει ή και θα μειώσει την απόσταση που την χωρίζει από την κορυφή, ανάλογα φυσικά και με το αποτέλεσμα της πρωτοπόρου Σάο Πάολο, την στιγμή που η Φορταλέζα είναι στο +3 μόλις από την επικίνδυνη ζώνη.

Πέντε συνεχόμενες νίκες για την Ιντερνασιονάλ στο πρωτάθλημα, με τις οποίες όχι μόνο ανέβηκε αθόρυβα στην 2η θέση, αλλά άφησε πίσω με τον καλύτερο τρόπο τους δύο οδυνηρούς αποκλεισμούς που προηγήθηκαν στα πέναλτι, από την Αμέρικα Μινέιρο στα προημιτελικά του κυπέλλου και από τη Μπόκα Τζούνιορς στους «16» του Λιμπερταδόρες. Τρία τρίποντα στο διάστημα αυτό στο «Μπέιρα Ρίο», με 2-1 σε βάρος της Μποταφόγκο, 2-0 με την Παλμέιρας και 1-0 την προηγούμενη αγωνιστική με την Γκοϊάς, ενώ ενδιάμεσα αυτών, επικράτησε 2-1 στο Σαλβαντόρ της Μπαΐα και 2-0 στο «Καστελάο» της Φορταλέζα τη «μισητή» συμπολίτισσα της σημερινής της αντιπάλου, Σεαρά. Μοιρασμένο και με ευκαιρίες εκατέρωθεν το πρώτο ημίχρονο στο ματς με την Γκοϊάς, στο οποίο η Ιντερνασιονάλ άνοιξε το σκορ στο σαράντα τρία και στο οποίο πάντως υπάρχουν δικαιολογημένα παράπονα από τους φιλοξενούμενους, για τέρμα που κακώς του ακυρώθηκε, δύο λεπτά αργότερα. Στο ίδιο τέμπο και στην επανάληψη, με την Ιντερνασιονάλ όμως να διατηρεί το αγχωτικό 1-0, πανηγυρίζοντας το πολύτιμο βαθμολογικά, πέμπτο της συνεχόμενο τρίποντο. Εννέα νίκες, τέσσερις ισοπαλίες και μία ήττα για την Ιντερνασιονάλ, σε 14 ματς στο πρωτάθλημα στο «Μπέιρα Ρίο», ενώ με πρόβλημα, ο μέσος Τιάγκο Γκαλιάρδο.

Στον αντίποδα, 0-0 την περασμένη εβδομάδα φιλοξενώντας την Γκρέμιο, στο ντεμπούτο μάλιστα στον πάγκο του 49χρονου Έντερσον Μορέιρα, με το οποίο η Φορταλέζα βρέθηκε στο +3 μόλις από την επικίνδυνη ζώνη και χωρίς νίκη γενικότερα, για επτά συνεχόμενες αγωνιστικές. Κυρίαρχος και με σπουδαίες ευκαιρίες η Γκρέμιο στο μεταξύ τους ματς, μάλιστα και με ένα γκολ που κακώς της ακυρώθηκε στην εκπνοή του πρώτου ημιχρόνου, σημειώνοντας πάντως, πως η Φορταλέζα στις δύο φαρμακερές αντεπιθέσεις που είχε σε όλο τον αγώνα, λίγο έλειψε να «τιμωρήσει» τους φιλοξενούμενους. Δύο νίκες, πέντε ισοπαλίες και επτά ήττες για την Φορταλέζα, σε 14 ματς στο πρωτάθλημα μακριά από το «Καστελάο», ενώ χωρίς σημαντικά προβλήματα, ενόψει της σημερινής αναμέτρησης.

Προϊστορία: Επικράτηση με 3-0 το 2016 για την Ιντερνασιονάλ, αλλά σε αγώνα κυπέλλου, ενώ 2-2 το 2019 σε ματς πρωταθλήματος, στις δύο μονομαχίες της ομάδας του Πόρτο Αλέγκρε με την Φορταλέζα την τελευταία δεκαετία στο «Μπέιρα Ρίο», σε όλες τις διοργανώσεις.

Σε απόσταση τριών βαθμών από την κορυφή η Ιντερνασιονάλ, η οποία με νίκη θα διατηρήσει ή και θα μειώσει την διαφορά αυτή, ανάλογα με το αποτέλεσμα της πρωτοπόρου Σάο Πάολο λίγες ώρες νωρίτερα στην έδρα της Ατλέτικο Παραναένσε. Ανεξάρτητα πάντως του τι θα γίνει στα ματς των δύο πρωτοπόρων, υπάρχει και το μεταξύ τους ντέρμπι την επόμενη αγωνιστική στην έδρα της Σάο Πάολο και η Ιντερνασιονάλ δεν θα θέλει να έχει απώλεια βαθμών σήμερα, ειδικά αν έχει κερδίσει η αντίπαλος της την Ατλέτικο Παραναένσε.