Τέσσερις αγωνιστικές για το φινάλε και ματς με χαρακτήρα «τελικού» αυτό για την Βιτόρια με την Σαπεκοένσε, καθώς η ομάδα του Σαλβαντόρ βρίσκεται, μετά και τα χθεσινά αποτελέσματα, στην επικίνδυνη ζώνη. Οι φιλοξενούμενοι από την πλευρά τους, μπορεί να εξασφάλισαν και μαθηματικά την άνοδο, αλλά ψάχνουν όμως και την πρωτιά.

Πέντε αγωνιστικές χωρίς τρίποντο για την Βιτόρια, μετά και το 2-2 της περασμένης εβδομάδας στην έδρα της Αβαΐ, σε ένα ματς όμως όπου ο βαθμός της ισοπαλίας, τουλάχιστον βάσει εξέλιξης, μπορεί στο φινάλε να αποδειχθεί χρυσός. Ανύπαρκτη η Βιτόρια στο πρώτο ημίχρονο στο ματς στην έδρα της Αβαΐ, στο οποίο είδε την αντίπαλο της όχι μόνο να ανοίγει το σκορ στο δέκατο τέταρτο λεπτό, αλλά να έχει και ευκαιρίες για περισσότερα τέρματα. Αλλαγή σκηνικού πάντως στην επανάληψη, βλέποντας την βελτιωμένη Βιτόρια όχι μόνο να ισοφαρίζει στο τεσσαρακοστό έβδομο λεπτό με το κοντινό πλασέ του Φερνάντο Νέτο, αλλά να έχει αυτή με την σειρά της ευκαιρίες για την ανατροπή. Η αδυναμία της πάντως να φτάσει στο 2-1, έφερε και την «τιμωρία» της, κόντρα στην ροή του αγώνα στο εβδομήντα οκτώ, ενώ εντυπωσιακή κεφαλιά του Λέο Σεαρά και 2-2 για την Βιτόρια στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων. Επτά νίκες, πέντε ισοπαλίες και ισάριθμες ήττες για την Βιτόρια, σε 17 ματς στο πρωτάθλημα στο Σαλβαντόρ, ενώ χωρίς σημαντικά προβλήματα, ενόψει της σημερινής αναμέτρησης.

Στην άλλη πλευρά, 2-1 φιλοξενώντας στο ντέρμπι Καταρινένσε την Φιγκεϊρένσε, βλέποντας την Σαπεκοένσε με το αποτέλεσμα αυτό όχι μόνο να επιστρέφει στα τρίποντα μετά από τρεις αγωνιστικές, αλλά να «κλειδώνει» και μαθηματικά την πολυπόθητη άνοδο. Πέρα από τα παραπάνω όμως, στο -2 από την πρωτοπόρο Αμέρικα Μινέιρο, έχοντας την ευκαιρία με νίκη σήμερα να εκμεταλλευτεί το προ διημέρου στραβοπάτημα της ομάδας του Μπέλο Οριζόντε και να βρεθεί στην κορυφή, αποκτώντας μικρό προβάδισμα στη μάχη που δίνουν και για την 1η θέση. Κυρίαρχος η Σαπεκοένσε στο πρώτο ημίχρονο στο ντέρμπι Καταρινένσε με την Φιγκεϊρένσε, στο οποίο πέρα του 1-0 από την κοντινή κεφαλιά του Παουλίνιο Μοσελίν στο εικοστό δεύτερο λεπτό, είχε ευκαιρίες για περισσότερα τέρματα. Αλλαγή σκηνικού πάντως στην επανάληψη, με την Φιγκεϊρένσε να μπαίνει δυνατά και να έχει από την πλευρά της σημαντικές ευκαιρίες, αλλά να βλέπει ταυτόχρονα και την Σαπεκοένσε να την «τιμωρεί», κόντρα στην ροή του αγώνα, στο εξηκοστό έκτο λεπτό. Χωρίς μάλιστα κάποιο ιδιαίτερο κίνδυνο στο φινάλε η Σαπεκοένσε, παρά το γεγονός πως η Φιγκεϊρένσε μείωσε με πέναλτι, στο ογδοηκοστό τέταρτο λεπτό. Οκτώ νίκες, έξι ισοπαλίες και τρεις ήττες για την Σαπεκοένσε, σε 17 ματς στο πρωτάθλημα μακριά από την «Αρένα Κοντά», ενώ χωρίς σημαντικά προβλήματα, ενόψει της σημερινής αναμέτρησης.

Προϊστορία: Μία νίκη για την Βιτόρια, δύο για την Σαπεκοένσε και μία ισοπαλία, στις τέσσερις μονομαχίες τους την τελευταία δεκαετία στο Σαλβαντόρ.

Απαγορευτική η προσέγγιση σημείου, καθώς το ματς μπορεί να έχει χαρακτήρα «τελικού» για την Βιτόρια, αλλά από την άλλη πλευρά υπάρχει η ανώτερη αγωνιστικά Σαπεκοένσε, η οποία στοχεύει να συνδυάσει πρωτιά και άνοδο και η οποία δεν έχει λόγο να χαριστεί στους γηπεδούχους.