Στο «Ντε λα Ρόθας» και όχι στην φυσική έδρα της Αλκορκόν, το «Σάντο Ντομίνγκο», το ματς ανάμεσα στη «μικρή» ομάδα της Μαδρίτης και την Βαλένθια για την φάση των «32» του κυπέλλου, σημειώνοντας πως σε περίπτωση ισοπαλίας ακολουθεί παράταση και αν χρειαστεί η διαδικασία των πέναλτι.

Η Αλκορκόν είναι η ομάδα που έχει να επιδείξει μεγάλους αποκλεισμούς στο κύπελλο Ισπανίας. Έχει καταφέρει να περάσει την Λεαλτάδ με 2-1 και μάλιστα εκτός έδρας και στην συνέχεια πήρε την πρόκριση από την Σαραγόσα με το ίδιο σκορ καταφέρνοντας να πετύχει γκολ στο 90ο λεπτό. Η Βαλένθια από την άλλη πλευρά, όταν σοβαρεύτηκε κατάφερε να αποκλείσει την Γιελκάνο με 4-1 και με 4-2 είχε αποκλείσει νωρίτερα την Τεράσα . Δεν τα πάει καλά στο πρωτάθλημα αλλά στον τελευταίο αγώνα “ανάσανε” με την εκτός έδρας νίκη επί της Βαγιαδολίδ με 1-0. Παουλίστα – Σίλενσεν - Γκαγιά και Γκαμέϊρο έμειναν εκτός Να σημειωθεί ότι ο αγώνας θα γίνει όπως προαναφέρθηκε στο “Ντε λα Ρόθας” και όχι στο Σάντο Ντόμινκο που είναι η έδρα της Αλκορκόν. Η αλλαγή έδρας έγινε λόγω άσχημων καιρικών συνθηκών.

Προϊστορία: To σημερινό, θα είναι το πρώτο ματς ανάμεσα στις δύο ομάδες για την τελευταία δεκαετία με γηπεδούχο την Αλκορκόν.

Πρόταση: OVER 2.5