Τέσσερις αγωνιστικές για το φινάλε και ξεχωριστό ενδιαφέρον στο ματς στο «Λα Φλόριντα», με την Άουνταξ Ιταλιάνο στο -4 από την πρώτη οκτάδα, προσπαθώντας να «κλέψει» ένα εκ των εισιτηρίων του Κόπα Σουνταμερικάνα, την στιγμή που η Ουνιόν Λα Καλέρα με τρίποντο σήμερα θα ελπίζει στον τίτλο και την πολύ μεγάλη ανατροπή.

Αξίζει να σημειωθεί, πως οι δύο πρώτες ομάδες θα βρεθούν απευθείας στην φάση των ομίλων του Κόπα Λιμπερταδόρες, ενώ αυτές που θα τερματίσουν στην 3η και την 4η θέση, στον 2ο προκριματικό της κορυφαίας συλλογικής διοργάνωσης της Λατινικής Αμερικής. Οι ομάδες επίσης από την 5η μέχρι και την 8η θέση, παίρνουν εισιτήριο για το Κόπα Σουνταμερικάνα. Όσον αφορά την ουρά του βαθμολογικού πίνακα, απευθείας υποβιβασμός για δύο ομάδες και πιο συγκεκριμένα για την ουραγό της κανονικής και της ειδικής βαθμολογίας του υποβιβασμού.

Ήττα με 1-2 στην έδρα της Έβερτον, με το αποτέλεσμα αυτό όχι μόνα να φέρνει την Άουνταξ Ιταλιάνο στην 13η θέση και το -4 από την πρώτη οκτάδα, αλλά να βάζει τέλος ταυτόχρονα και σε ένα μικρό νικηφόρο σερί, την στιγμή μάλιστα που έδειχνε να μειώνει την απόσταση που την χωρίζει από τις θέσεις που δίνουν εισιτήριο για το επόμενο Κόπα Σουνταμερικάνα. Δοκάρι για την Άουνταξ Ιταλιάνο στο ξεκίνημα του ματς στην έδρα της Έβερτον, δύο γκολ στην συνέχεια για τους γηπεδούχους, στο είκοσι τρία και το τριάντα εννέα, ενώ εντυπωσιακό στην συνέχεια, εκτός περιοχής βολέ του Χολγκάδο και μείωση του σκορ, στην εκπνοή του πρώτου ημιχρόνου (44΄). Επτά νίκες, πέντε ισοπαλίες και τρεις ήττες για την Άουνταξ Ιταλιάνο, σε 15 ματς στο πρωτάθλημα στο «Λα Φλόριντα», ενώ τιμωρημένος για σήμερα, ο στόπερ Λαμπρίν.

Στην άλλη πλευρά, επιβλητικό 3-0 την Παρασκευή που μας πέρασε στην έδρα της Λα Σερένα, με το οποίο η Ουνιόν Λα Καλέρα αναπτέρωσε τις λιγοστές ελπίδες που υπάρχουν για τον τίτλο. Σε απόσταση έξι βαθμών βέβαια από την κορυφή, αλλά με ένα ματς λιγότερο από την πρωτοπόρο και πρωταθλήτρια Κατόλικα, με τη νίκη φυσικά να είναι μονόδρομος για την Ουνιόν Λα Καλέρα στο σημερινό ματς, καθώς θα βρεθεί φυσικά στο -3. Πέρα από τα παραπάνω, σε δύο αγωνιστικές υπάρχει ντέρμπι κορυφής στην έδρα της Κατόλικα, ενώ ανεξάρτητα του αν καταφέρει ή όχι να «κλέψει» το πρωτάθλημα, πιο εφικτός στόχος είναι να διατηρήσει την 2η θέση, για να βρεθεί απευθείας στην φάση των ομίλων του Κόπα Λιμπερταδόρες και να αποφύγει φυσικά την περιπέτεια των προκριματικών. Ευκαιρίες εκατέρωθεν στο πρώτο ημίχρονο στο ματς στην έδρα της Λα Σερένα, μεταξύ αυτών και ένα δοκάρι για τους γηπεδούχους, με την Ουνιόν Λα Καλέρα όμως πιο αποτελεσματική, ανοίγοντας το σκορ με κεφαλιά ψαράκι του Καστελάνι στο δωδέκατο λεπτό. Το 2-0 στο ξεκίνημα σχεδόν της επανάληψης (50΄), με περίτεχνο πλασέ του Ροντρίγκες από το ύψος περίπου του πέναλτι, ενώ το κερασάκι στην τούρτα στο εβδομήντα πέντε από τον Βιλτσές, παρά το γεγονός μάλιστα πως η Ουνιόν Λα Καλέρα έπαιζε από το πεντηκοστό τέταρτο λεπτό με παίκτη λιγότερο. Έξι νίκες και ισάριθμες ήττες για την Ουνιόν Λα Καλέρα, σε 12 ματς στο πρωτάθλημα μακριά από το γήπεδο της, ενώ τιμωρημένος για σήμερα, ο μέσος Κορδέρο.

Προϊστορία: Τρεις νίκες για την Άουνταξ Ιταλιάνο, μία για την Ουνιόν Λα Καλέρα και τρεις ισοπαλίες, στις επτά μονομαχίες τους την τελευταία δεκαετία στο «Λα Φλόριντα».

Πολύ σκληρός αντίπαλος για οποιονδήποτε η Άουνταξ Ιταλιάνο στο «Λα Φλόριντα», ακόμα και για την Ουνιόν Λα Καλέρα, η οποία μάλιστα είναι παραδόξως απρόβλεπτη μακριά από το γήπεδο της, βλέποντας φυσικά και το ρεκόρ της (6-0-6), για ομάδα που αξιώνει τον τίτλο από την δις πρωταθλήτρια Κατόλικα.

Εκτίμηση: Over 2,5