Στην BayArena η Λεβερκούζεν υποδέχεται την Ντόρτμουντ στο πιο εμπορικό και συνάμα ενδιαφέρον παιχνίδι από το αποψινό πρόγραμμα που διεξάγεται απόψε και αύριο εμβόλιμα για την Μπουντεσλίγκα.

Οι “ασπιρίνες” έχουν συμπληρώσει τρία παιχνίδια δίχως νίκη στο πρωτάθλημα με πιο πρόσφατη την ήττα που γνώρισαν στο Βερολίνο από την Ουνιόν με 1-0 την Παρασκευή το βράδυ με αποτέλεσμα να υποχωρήσουν στην 3η θέση με 29 βαθμούς συγκομιδή σε 16 αγώνες.
Σε ένα ματς απέναντι στους Βερολινέζους στο οποίο είχαν την κατοχή στο 65% και καλές ευκαιρίες αλλά δέχτηκαν ένα γκολ δυο λεπτά πριν το φινάλε και μοιραία έχασαν το παιχνίδι.
Δεν έχουν κάνει σεφτέ στις νίκες για το πρωτάθλημα μέσα στο 2021 αφού η μοναδική επιτυχία που έχουν στην νέα χρονιά ήταν το 4-1 επί της Αϊντραχτ Φρανκφούρτης για το Κύπελλο.
Εντός έδρας πάντως από την εκκίνηση της κατηγορίας σε εφτά παιχνίδια τους έχουν χάσει μόνο από την Μπάγερν Μονάχου μετρώντας τρεις νίκες και άλλες τόσες ισοπαλίες.

Η Ντόρτμουντ δεν άξιζε να πάρει κάτι περισσότερο από τον πόντο που πήρε την περασμένη αγωνιστική στο 1-1 που παραχώρησε στην Μάιντς.
Μπορεί κάποιος να σταθεί στο χαμένο πέναλτι του Ρόις αλλά μην ξεχνάμε πως και το συγκρότημα του Δανού Μπο Σβένσον είχε δυο δοκάρια στο ίδιο 90λεπτο.
Ο Εντίν Τέρζιτς είδε την νέα του ομάδα να αριθμεί 3/5 νίκες και να έχει διευρύνει το αήττητο ρεκόρ της στα τρία συνεχόμενα παιχνίδια ούσα πλέον ισόβαθμη με την αποψινή της αντίπαλο στους 29 βαθμούς αλλά και στο -7 από την πρωτοπόρο Μπάγερν Μονάχου.
Αξίζει να αναφερθεί πως μακριά από την Βεστφαλία αριθμεί 5/8 2ιπλά εκ των οποίων η πιο πρόσφατη επί της Λειψίας με 1-3 χάρη σε δυο γκολ του Χάαλαντ και ένα του Σάντσο. Παραμένουν εκτός οι: Τσαν, Θόργκαν Αζάρ, Άλεξ Βίντσελ, Μαρσέλ Σμέλτσερ και ο Τζιοβάνι Ρέινα.

Προϊστορία: Τα 5 πιο πρόσφατα μεταξύ τους παιχνίδια σε όλες τις διοργανώσεις έχουν λήξει όλα με πάνω από δυο γκολ.

* Δεν υπάρχει λόγος να ρισκάρουμε με σημείο αλλά θα αγοράσουμε σε combo το Over 2,5 μαζί με το Goal σε απόδοση 1,75.

ΠΡΟΤΑΣΗ: Over 2,5 + Goal