Σε ρόλο φαβορί η Χετάφε φιλοξενώντας στο «Αλφόνσο Πέρεθ» την ουραγό Ουέσκα, με τη «μικρή» ομάδα της Μαδρίτης να ψάχνει το τρίποντο με το οποίο θα απομακρυνθεί ακόμα περισσότερο από την επικίνδυνη ζώνη.

Πολύτιμο 3-1 για την Χετάφε στην προ δέκα περίπου ημερών μονομαχία της στο πρωτάθλημα στην έδρα της νεοφώτιστης Έλτσε, με το οποίο όχι μόνο πανηγύρισε την πρώτη της νίκη στο 2021, αλλά βρέθηκε ταυτόχρονα και στο +3 από την επικίνδυνη ζώνη. Πέρα από τα παραπάνω, μετρίασε και τις εντυπώσεις για το 0-1 που είχε προηγηθεί στην έδρα της 3ης κατηγορίας Κόρδοβα και τον αποκλεισμό στον 2ο γύρο του κυπέλλου. Πίσω στο σκορ η Χετάφε στο ματς στην έδρα της Έλτσε στο τέταρτο μόλις λεπτό, φτάνοντας όμως στην συνέχεια στην ισοφάριση, στη μοναδική της επιθετική προσπάθεια στο πρώτο ημίχρονο, με κοντινή κεφαλιά του Κουκουρέγια, στο τριάντα εννέα. Τεράστια ευκαιρία ακολούθως για την Έλτσε στην εκπνοή του πρώτου ημιχρόνου, ενώ κομβική η αποβολή του Αργεντινού μέσου Μαρκόνε για τους γηπεδούχους στο πενήντα, την οποία εκμεταλλεύτηκε η τρομερά κυνική Χετάφε, με το 2-1 στο εξήντα εννέα με κοντινό βολέ του Μάτα και το 3-1 τέσσερα λεπτά πριν το φινάλε από πέναλτι του Άνχελ. Τρεις νίκες, δύο ισοπαλίες και τέσσερις ήττες για την Χετάφε, σε εννέα ματς στο πρωτάθλημα στο «Αλφόνσο Πέρεθ», ενώ χωρίς σημαντικά προβλήματα, ενόψει της σημερινής αναμέτρησης.

Στον αντίποδα, τέσσερις συνεχόμενες ήττες για την Ουέσκα σε όλες τις διοργανώσεις, τρεις στο πρωτάθλημα, με πιο πρόσφατη το προ δέκα περίπου ημερών 0-2 φιλοξενώντας τη Μπέτις και το 0-1 στην έδρα της 3ης κατηγορίας Αλκογιάνο, με το οποίο γνώρισε τον αποκλεισμό στον 2ο γύρο του κυπέλλου. Ακίνδυνη και με σύμμαχο την τύχη η Ουέσκα στο 0-0 του πρώτου ημιχρόνου στο ματς με τη Μπέτις, στο οποίο πάντως φαινόταν πως το 0-1 ήταν θέμα χρόνου, όπως και έγινε, καθώς οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν τελικά να ανοίξουν το σκορ στο εβδομήντα οκτώ. Θρίλερ πάντως στην συνέχεια στο τελευταίο δεκάλεπτο, καθώς η Μπέτις έμεινε με παίκτη λιγότερο στο ογδόντα ένα και η Ουέσκα «ξύπνησε» από το λήθαργο και άγγιξε δύο φορές την ισοφάριση. Η αδυναμία της πάντως να φτάσει στο 1-1, έφερε και την «τιμωρία» της από τη Μπέτις, με το 0-2 για τους φιλοξενούμενους, στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων. Πέντε ισοπαλίες και τέσσερις ήττες για την Ουέσκα, σε εννέα ματς στο πρωτάθλημα μακριά από το γήπεδο της, ενώ με πρόβλημα, ο στόπερ Ινσούα, ο μέσος Πέδρο Μοσκέρα και ο επιθετικός Σάντρο Ραμίρεθ. Ντεμπούτο επίσης σήμερα στον πάγκο για τον 52χρονο Χουάν Χοσέ Πατσέτα, που θα είναι ο αντικαταστάτης του Μίτσελ που απομακρύνθηκε μετά το ματς με τη Μπέτις.

Προϊστορία: Δύο νίκες για την Χετάφε, το 3-0 του 2017 και το 2-1 του 2019 και μία ισοπαλία, το 1-1 του 2016, σε τρία ματς την τελευταία δεκαετία φιλοξενώντας την Ουέσκα.

Ιδιαίτερα δύσκολο το πρόγραμμα που ακολουθεί για την Χετάφε, η οποία αν δεν θέλει να μπλέξει σε περιπέτειες, θα πρέπει να πάρει το σημερινό ματς. Το 3-1 βέβαια με την Έλτσε δεν έκρυψε τα θέματα που υπάρχουν, αλλά φιλοξενεί σήμερα μια ομάδα με περισσότερα από αυτή προβλήματα.