Οκτώ αγωνιστικές για το φινάλε, έχοντας μπει στην τελική ευθεία του φετινού πρωταθλήματος και ντέρμπι κορυφής στο «Μορουμπί», με την πρωτοπόρο Σάο Πάολο να φιλοξενεί την 2η στον βαθμολογικό πίνακα, Ιντερνασιονάλ, σημειώνοντας, πως η διαφορά των δύο σπουδαίων αυτών ομάδων, είναι ένας μόλις βαθμός.

Τέσσερα συνεχόμενα ματς χωρίς νίκη σε όλες τις διοργανώσεις για την Σάο Πάολο, βλέποντας μετά το 0-0 αρχικά στο «Μορουμπί» με την Γκρέμιο, με το οποίο γνώρισε τον αποκλεισμό στα ημιτελικά του κυπέλλου, να αδυνατεί να φτάσει στο τρίποντο στο πρωτάθλημα, για τρεις σερί αγωνιστικές. Πιο συγκεκριμένα, 2-4 στη Μπραγάνσα από την τοπική και νεοφώτιστη Μπραγκαντίνο, 0-1 ακολούθως φιλοξενώντας την Σάντος, ενώ 1-1 την Κυριακή που μας πέρασε στην έδρα της Ατλέτικο Παραναένσε, δίνοντας την ευκαιρία στην σημερινή της αντίπαλο να βρεθεί πλέον σε απόσταση αναπνοής. Σε ρηχά νερά η Σάο Πάολο στο πρώτο ημίχρονο στο ματς στην έδρα της Ατλέτικο Παραναένσε, στο οποίο δεν απείλησε καθόλου την αντίπαλο της και στο οποίο βρέθηκε δίκαια πίσω στο σκορ, στο τριακοστό ένατο λεπτό. Ελαφρώς βελτιωμένη στην συνέχεια, αλλά μόνο στο πρώτο τέταρτο της επανάληψης, όπου έφτασε στο 1-1 με εκπληκτικό, εκτός περιοχής σουτ του Τσε Τσέ στο εξήντα, ενώ παθητική και πάλι στο τελευταίο ημίωρο του ματς, δείχνοντας ικανοποιημένη με τον ένα βαθμό. Εννέα νίκες, τέσσερις ισοπαλίες και μία ήττα για την Σάο Πάολο, σε 14 ματς στο πρωτάθλημα στο «Μορουμπί», ενώ τιμωρημένος για σήμερα, ο 29χρονος διεθνής στόπερ από το Εκουαδόρ, Αρμπολέδα.

Στην άλλη πλευρά, έξι συνεχόμενες νίκες στο πρωτάθλημα για την Ιντερνασιονάλ, μετά και το δραματικό σε εξέλιξη αλλά ταυτόχρονα πολύτιμο 4-2 της Κυριακής φιλοξενώντας την Φορταλέζα, με τις οποίες η ομάδα του Πόρτο Αλέγκρε εκμεταλλεύτηκε τα στραβοπατήματα της Σάο Πάολο και βρέθηκε σε απόσταση αναπνοής. Νωρίτερα, εντός 2-1 με τη Μποταφόγκο, 2-0 φιλοξενώντας την Παλμέιρας, 2-1 στο Σαλβαντόρ σε βάρος της Μπαΐα, 2-0 στην Φορταλέζα με την τοπική Σεαρά και 1-0 στο Πόρτο Αλέγκρε με την εκ των ουραγών Γκοϊάς. Πολύ δυνατό ξεκίνημα για την Ιντερνασιονάλ στο ματς με την Φορταλέζα, με το 1-0 με ένα αρκετά τυχερό γκολ του Γιούρι Αλμπέρτο στο τέταρτο μόλις λεπτό και το 2-0 στο δέκα, από κοντινή κεφαλιά του Ροντρίγκο Ντουράντο. Δύο δοκάρια και σημαντικές ευκαιρίες στην συνέχεια για την Ιντερνασιονάλ, η οποία όμως είδε την Φορταλέζα να μειώνει αρχικά με πέναλτι στο δέκατο τέταρτο λεπτό και να ισοφαρίζει, κόντρα στην ροή του αγώνα, στο πενήντα έξι. Παρόλα αυτά, με αρκετή υπομονή η Ιντερνασιονάλ, με το 3-2 στο εβδομήντα ένα με κοντινό πλασέ του Ζοάο Πεγκλόου και το 4-2 από αυτογκόλ των φιλοξενούμενων, έξι λεπτά αργότερα. Έξι νίκες, τέσσερις ισοπαλίες και πέντε ήττες για την Ιντερνασιονάλ, σε 15 ματς στο πρωτάθλημα μακριά από το «Μπέιρα Ρίο» του Πόρτο Αλέγκρε, ενώ χωρίς σημαντικά προβλήματα ενόψει του σημερινού ντέρμπι, καθώς οι απουσίες του στόπερ Μολέδο και των μέσων Μποσκίλια και Τιάγκο Γκαλιάρδο, είναι πλέον πάγιες.

Προϊστορία: Δύο νίκες για την Σάο Πάολο, ισάριθμες για την Ιντερνασιονάλ και τέσσερις ισοπαλίες, στις οκτώ μονομαχίες τους την τελευταία δεκαετία στο «Μορουμπί».

Απαγορευτική η προσέγγιση σημείου σε αυτό το ντέρμπι κορυφής, καθώς η φόρμα ή το momentum αν προτιμάτε της Ιντερνασιονάλ, ισοσκελίζει τον παράγοντα έδρα και την δυναμική της Σάο Πάολο στο «Μορουμπί».