Στην τελική ευθεία το πρωτάθλημα της Βραζιλίας και σπουδαίο βαθμολογικά ματς στο «Σάο Ζανουάριο», με την Βάσκο να βρίσκεται, έστω και οριακά, εντός της επικίνδυνης ζώνης, την στιγμή που η Ατλέτικο Μινέιρο ψάχνει τη νίκη που θα την διατηρήσει σε τροχιά τίτλου.

Δύο συνεχόμενες ήττες και προβληματισμός για την Βάσκο, η οποία μετά το 0-1 αρχικά φιλοξενώντας την Κοριτίμπα και το βαρύ 1-4 ακολούθως της προηγούμενης αγωνιστικής στην έδρα της Μπραγκαντίνο, «υποχώρησε» στην 17η θέση και βρέθηκε ταυτόχρονα, έστω και οριακά όπως προαναφέρθηκε, εντός της επικίνδυνης ζώνης. Σε πολύ κακή μέρα η Βάσκο στο ματς στην έδρα της Μπραγκαντίνο, στο οποίο μάλιστα η αντίπαλος της είχε ευκαιρίες για περισσότερα τέρματα, μεταξύ αυτών και ένα δοκάρι και στο οποίο βρήκε δίχτυα, κόντρα στην ροή του αγώνα, στη μοναδική φορά που πέρασε την σέντρα, σε ένα λάθος του γκολκίπερ των γηπεδούχων στο εβδομήντα οκτώ. Πέντε νίκες, τέσσερις ισοπαλίες και έξι ήττες για την Βάσκο, σε 15 ματς στο πρωτάθλημα στο «Σάο Ζανουάριο», ενώ αγώνας δρόμου για το μέσο Ζουνίνιο.

Στον αντίποδα, ισοπαλία με 1-1 στο Πόρτο Αλέγκρε με την τοπική Γκρέμιο, με την Ατλέτικο Μινέιρο στην 4η θέση πλέον και στο -5 από την κορυφή, αλλά και με ένα ματς λιγότερο τόσο από την πρωτοπόρο Ιντερνασιονάλ όσο και την 2η στον βαθμολογικό πίνακα Σάο Πάολο. Κυρίαρχος η Ατλέτικο Μινέιρο στο μεγαλύτερο μέρος του ματς με την Γκρέμιο, στο οποίο άνοιξε το σκορ στο τριακοστό δεύτερο λεπτό με πέναλτι του Χιόραν και στο οποίο είχε στην συνέχεια σημαντικές ευκαιρίες για περισσότερα τέρματα. Παρόλα αυτά, η αδυναμία της Ατλέτικο Μινέιρο να φτάσει στο 2-0 έφερε και την «τιμωρία» της πέντε λεπτά πριν το φινάλε, με το 1-1 από την Γκρέμιο κόντρα στην ροή του αγώνα, ενώ λίγο έλειψε στις καθυστερήσεις να «πληρώσει» και την απογοήτευση της από την παραπάνω εξέλιξη και να φύγει από το Πόρτο Αλέγκρε με άδεια χέρια. Πέντε νίκες, τρεις ισοπαλίες και επτά ήττες για την Ατλέτικο Μινέιρο, σε 15 ματς στο πρωτάθλημα μακριά από το Μπέλο Οριζόντε, ενώ χωρίς σημαντικά προβλήματα, ενόψει της σημερινής αναμέτρησης.

Προϊστορία: Τρεις νίκες για την Βάσκο, δύο για την Ατλέτικο Μινέιρο και ισάριθμες ισοπαλίες, στις επτά μονομαχίες τους την τελευταία δεκαετία στο «Σάο Ζανουάριο».

Κάθε ματς μέχρι το φινάλε, έχει χαρακτήρα «τελικού» για την πιεσμένη και ευάλωτη αμυντικά Βάσκο, ειδικά στο «Σάο Ζανουάριο», ενώ χωρίς περιθώρια νέας απώλειας βαθμών η Ατλέτικο Μινέιρο, αν θέλει φυσικά να μείνει «ζωντανή» στη μάχη του τίτλου. Η αλήθεια πάντως είναι, πως οι φιλοξενούμενοι χάνουν αρκετή από την δύναμη τους μακριά από το Μπέλο Οριζόντε και αδιάψευστος μάρτυρας είναι το εντός (11-3-1) και το εκτός έδρας ρεκόρ τους (5-3-7).