Στο ουδέτερο «Μαγκαγιάες Πεσόα» της Λεϊρία, ο τελικός του φετινού Λιγκ Καπ ανάμεσα στην Σπόρτινγκ και την κάτοχο του τροπαίου Μπράγκα, σημειώνοντας, πως σε περίπτωση ισοπαλίας ακολουθεί απευθείας η διαδικασία των πέναλτι.

Μεγάλη ανατροπή από την Σπόρτινγκ στον ημιτελικό με την Πόρτο, καθώς τα «λιοντάρια» παρά το γεγονός πως βρέθηκαν πίσω στο σκορ στο εβδομήντα εννέα, κατάφεραν να γυρίσουν, κόντρα μάλιστα στην ροή του αγώνα, το σκορ. Το 1-1 αρχικά με εντυπωσιακό, εντός περιοχής φαλτσαριστό πλασέ του Καμπράλ στο ογδόντα έξι, με τον ίδιο μάλιστα να είναι ο μεγάλος πρωταγωνιστής ή ο ήρωας αν προτιμάτε της ομάδας του, καθώς ήταν αυτός που με κοντινό σουτ με το μυτάκι διαμόρφωσε το 2-1 στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων. Νωρίτερα πάντως, με σύμμαχο την τύχη η Σπόρτινγκ, καθώς η Πόρτο ήταν αυτή που πριν ανοίξει το σκορ είχε τις περισσότερες και πιο σημαντικές ευκαιρίες, μεταξύ αυτών και ένα δοκάρι. Δύο φορές επίσης νικήτρια του τροπαίου η Σπόρτινγκ, με τελευταία το 2019, ενώ ισάριθμες φορές φιναλίστ.

Στην άλλη πλευρά, κάτοχος του τροπαίου και νικήτρια γενικότερα δύο φορές του Λιγκ Καπ η Μπράγκα, η οποία ήταν μάλιστα και μία ακόμα φορά φιναλίστ και με στόχο φυσικά σήμερα, να πραγματοποιήσει την έκπληξη κόντρα στην Σπόρτινγκ και να διατηρήσει τα κεκτημένα. Σημαντικές ευκαιρίες εκατέρωθεν στο πρώτο ημίχρονο στον ημιτελικό με τη Μπενφίκα, με τη Μπράγκα μπροστά στο σκορ με κεφαλιά του Ισπανού επιθετικού Αμπέλ Ρουίθ στο είκοσι οκτώ και την ισοφάριση για τη «μεγάλη» αντίπαλο της με πέναλτι του Πίτσι στο τεσσαρακοστό πέμπτο λεπτό. Το 2-1 ακολούθως με κοντινή κεφαλιά του Βραζιλιάνου στόπερ Βίτορ Τορμενά στο πεντηκοστό ένατο λεπτό, με τη Μπράγκα μάλιστα να μην νιώθει στην συνέχεια ιδιαίτερο κίνδυνο μέχρι το φινάλε, διατηρώντας σχετικά εύκολα το υπέρ της αποτέλεσμα.

Προϊστορία: Ισοπαλία με 2-2 το 2015 στην κανονική διάρκεια του τελικού τότε του κυπέλλου, με την Σπόρτινγκ ακολούθως να πανηγυρίζει το τρόπαιο στην διαδικασία των πέναλτι. Χαρακτηριστικό μάλιστα, πως τα «λιοντάρια» κατάφεραν να ισοφαρίσουν στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων, ενώ μέχρι το ογδόντα τέσσερα ήταν 0-2 πίσω στο σκορ, με αυτή μάλιστα να είναι και η μοναδική μονομαχία ανάμεσα στην Σπόρτινγκ και τη Μπράγκα για την τελευταία δεκαετία σε ουδέτερη έδρα.

Απαγορευτική η προσέγγιση σημείου στον σημερινό τελικό, ειδικά από την στιγμή που θα βρεθούν αντιμέτωπες η Σπόρτινγκ και η Μπράγκα, οι οποίες μάλιστα έχουν δραματικές μονομαχίες την τελευταία δεκαετία σε κύπελλο και Λιγκ Καπ.