Το ματς με το οποίο ολοκληρώνεται χρονικά το πρόγραμμα της 20ης αγωνιστικής, με την Αθλέτικ Μπιλμπάο να έρχεται από την κατάκτηση του Σούπερ Καπ και την πρόκριση στους «16» του κυπέλλου, την στιγμή που η Χετάφε με δύο νίκες στις ισάριθμες αγωνιστικές που προηγήθηκαν πήρε ανάσα, καθώς βρέθηκε στο +5 από την επικίνδυνη ζώνη.

Τελευταίο αγωνιστικό δείγμα στο πρωτάθλημα για την Αθλέτικ Μπιλμπάο, το προ 20 περίπου ημερών 2-3 στο «Σαν Μαμές» από τη Μπαρτσελόνα, με το οποίο «υποχώρησε» ακόμα περισσότερο στον βαθμολογικό πίνακα, καθώς βρίσκεται πλέον στην 13η θέση και το +3 από την επικίνδυνη ζώνη. Ονειρικό πάντως το διάστημα που ακολούθησε, καθώς η βασκική ομάδα έδειξε τα δόντια της στο φάιναλ φορ του Σούπερ Καπ στη Μάλαγα, όπου επικράτησε αρχικά 2-1 στον ημιτελικό της πρωταθλήτριας Ρεάλ και 3-2 ακολούθως στην παράταση στον τελικό της Μπαρτσελόνα, αφού προηγουμένως είχε ισοφαρίσει στο ενενήντα. Πέρα από τα παραπάνω, ανατροπή στην συνέχεια και στην έδρα της 3ης κατηγορίας Ίμπιθα, στη μεταξύ τους νοκ άουτ μονομαχία για την φάση των «32» του κυπέλλου, όπου η Αθλέτικ Μπιλμπάο πανηγύρισε την πρόκριση με τέρμα του Ουνάι Νούνιεθ στο ενενήντα, ενώ είχε βρεθεί πίσω στο σκορ στο δωδέκατο λεπτό. Πέντε νίκες και τέσσερις ήττες για την Αθλέτικ Μπιλμπάο, σε εννέα ματς στο πρωτάθλημα στο «Σαν Μαμές», ενώ αγώνας δρόμου, για τον στόπερ Ίνιγκο Μαρτίνεθ.

Στην άλλη πλευρά, δύο συνεχόμενα πολύτιμα τρίποντα για την Χετάφε, καθώς η «μικρή» ομάδα της Μαδρίτης βρέθηκε στο +5 όπως προαναφέρθηκε από την επικίνδυνη ζώνη, μετά το 3-1 αρχικά στην έδρα της νεοφώτιστης Έλτσε και το 1-0 ακολούθως φιλοξενώντας την ουραγό Ουέσκα. Ευκαιρίες εκατέρωθεν στο ματς με την Ουέσκα, με τις δύο ομάδες μάλιστα να έχουν από ένα δοκάρι, αλλά την Χετάφε πιο ουσιαστική, φτάνοντας στο 1-0, με κοντινό, εντός περιοχής διαγώνιο σουτ του Αραμπάρι, στο εξηκοστό ένατο λεπτό. Δύο νίκες, τρεις ισοπαλίες και ισάριθμες ήττες για τη «μικρή» ομάδα της Μαδρίτης, σε οκτώ ματς στο πρωτάθλημα μακριά από το «Αλφόνσο Πέρεθ», ενώ χωρίς σημαντικά προβλήματα, ενόψει της σημερινής αναμέτρησης.

Προϊστορία: Τρεις νίκες για την Αθλέτικ Μπιλμπάο, δύο για την Χετάφε και ισάριθμες ισοπαλίες, στις επτά μονομαχίες τους την τελευταία δεκαετία στο «Σαν Μαμές».

Με την ψυχολογία στα ύψη η Αθλέτικ Μπιλμπάο, η οποία θα θέλει και να δώσει συνέχεια στις επιτυχίες της, μετά φυσικά το κύπελλο και το Σούπερ Καπ, αλλά και να επιστρέψει στα τρίποντα στο πρωτάθλημα. Παρόλα αυτά, ειδικό στοίχημα τερμάτων η επιλογή μου, καθώς η Χετάφε δεν είναι εύκολος αντίπαλος και της δημιουργεί αρκετά προβλήματα την τελευταία δεκαετία στο «Σαν Μαμές».