Το δεύτερο χρονικά ματς του σημερινού προγράμματος, με την Ρίο Άβε και την Σάντα Κλάρα να είναι ισόβαθμες στο μέσο του βαθμολογικού πίνακα και σε ένα γκρουπ τεσσάρων ομάδων, μαζί με την Πορτιμονένσε και την Τοντέλα, οι οποίες έχουν από 15 βαθμούς και οι οποίες βρίσκονται στο + 3 από την επικίνδυνη ζώνη.

Επιτυχία σίγουρα για την Ρίο Άβε, το προ δέκα περίπου ημερών 1-1 στο «Ζοσέ Αλβαλάδε» για το πρωτάθλημα με την πρωτοπόρο Σπόρτινγκ, με το οποίο άφησε πίσω της το εντός 1-2 που είχε προηγηθεί από την 2ης κατηγορίας Εστορίλ και τον αποκλεισμό στην φάση των «16» του κυπέλλου. Σε παθητικό ρόλο η Ρίο Άβε στο πρώτο ημίχρονο στο ματς με την Σπόρτινγκ, στο οποίο δεν απείλησε καθόλου τη «μεγάλη» αντίπαλο της και στο οποίο βρέθηκε δίκαια πίσω στο σκορ, στο τεσσαρακοστό δεύτερο λεπτό. Αλλαγή σκηνικού πάντως στην επανάληψη, με την Ρίο Άβε όχι μόνο να ισοφαρίζει στο εξήντα, με προβολή του Ζέλσον Νταλά σε άδειο σχεδόν τέρμα, αλλά να μην κινδυνεύει καθόλου στην συνέχεια στο τελευταίο ημίωρο του ματς από την αδικαιολόγητα μπλοκαρισμένη Σπόρτινγκ, πανηγυρίζοντας ένα ανέλπιστα εύκολο βαθμό. Απόλυτη ισορροπία στο ρεκόρ της Ρίο Άβε, σε έξι ματς στο πρωτάθλημα στο γήπεδο της (2-2-2), ενώ χωρίς σημαντικά προβλήματα, ενόψει της σημερινής αναμέτρησης.

Στην αντίπερα όχθη, σκληροτράχηλη και με καλύτερο εκτός έδρας ρεκόρ σε σχέση με αυτό στο γήπεδο της, αλλά ταυτόχρονα και απρόβλεπτη η Σάντα Κλάρα, τουλάχιστον βάσει των αποτελεσμάτων που έχει στο 2021, σε όλες τις διοργανώσεις. Πιο συγκεκριμένα, 1-1 αρχικά φιλοξενώντας τη Μπενφίκα, ισοπαλία με το ίδιο σκορ ακολούθως στην έδρα της Μποαβίστα, 2-1 στην συνέχεια σε αυτή της Μορεϊρένσε για το κύπελλο και πρόκριση στα προημιτελικά, ενώ εντός 1-2 την προηγούμενη αγωνιστική από την Φαμαλικάο. Μοιρασμένο το ματς με την Φαμαλικάο, στο οποίο η Σάντα Κλάρα βρέθηκε πίσω στο σκορ από πέναλτι στο πενήντα δύο και στο οποίο όμως έφτασε στην ισοφάριση στο εβδομήντα, από αυτογκόλ των φιλοξενούμενων. Παρόλα αυτά, χωρίς βαθμό η Σάντα Κλάρα στο συγκεκριμένο ματς, με το 1-2 από την αντίπαλο της οκτώ λεπτά πριν το φινάλε, μετά από μία απευθείας εκτέλεση φάουλ, στην οποία μεγάλο μερίδιο ευθύνης, λόγω κακής τοποθέτησης, φέρει και ο γκολκίπερ Μάρκο Περέιρα. Τρεις νίκες, μία ισοπαλία και τρεις ήττες για την Σάντα Κλάρα, σε επτά ματς στο πρωτάθλημα μακριά από τις Αζόρες, ενώ χωρίς σημαντικά προβλήματα, ενόψει της σημερινής αναμέτρησης.

Προϊστορία: Επικράτηση με 2-1 για την Σάντα Κλάρα το 2019, ενώ 2-2 στο περσινό πρωτάθλημα, σε δύο ματς την τελευταία δεκαετία με γηπεδούχο την Ρίο Άβε.

Η ισοπαλία της προηγούμενης αγωνιστικής στην έδρα της πρωτοπόρου Σπόρτινγκ, αλλά και ο παράγοντας έδρα, οδήγησαν τις εταιρίες στο να δώσουν στην Ρίο Άβε τον τίτλο του φαβορί στο σετ των τιμών στο σημερινό ματς. Παρόλα αυτά, ευάλωτη αμυντικά και απρόβλεπτη η Ρίο Άβε, με το σημερινό ματς με την σκληροτράχηλη και επικίνδυνη μακριά από τις Αζόρες, Σάντα Κλάρα, να κρύβει παγίδες.

Εκτίμηση: Over 2,5