Προτελευταία αγωνιστική στο πρωτάθλημα της 2ης κατηγορίας της Βραζιλίας και μονόπλευρο το ενδιαφέρον στο συγκεκριμένο ματς, καθώς η Βιτόρια θέλει ένα βαθμό, στη μονομαχία της με την υποβιβασμένη Μποταφόγκο SP, για να εξασφαλίσει από σήμερα την παραμονή.

Επικράτηση με 2-1 για την Βιτόρια την προηγούμενη αγωνιστική στην έδρα της Γκουαρανί, βλέποντας την ομάδα του Σαλβαντόρ, με το αποτέλεσμα αυτό, να «αγκαλιάζει» ουσιαστικά την παραμονή, καθώς χρειάζεται πλέον ένα μόλις βαθμό για να την εξασφαλίσει και μαθηματικά. Μπροστά στο σκορ η Βιτόρια στο ματς στην έδρα της Γκουαρανί στο έκτο μόλις λεπτό, με κοντινή κεφαλιά ψαράκι του Λέο Σεαρά, με το 1-1 όμως από την καλύτερη και πιο απειλητική στο πρώτο ημίχρονο αντίπαλο της, στο είκοσι. Αλλαγή σκηνικού πάντως στην επανάληψη, με την Βιτόρια να παίρνει τα ηνία του ματς και να πιέζει για το πολύτιμο τρίποντο, το οποίο ήρθε τελικά με ένα ανύπαρκτο πέναλτι του Λέο Σεαρά, στο πεντηκοστό όγδοο λεπτό. Επτά νίκες, έξι ισοπαλίες και πέντε ήττες για την Βιτόρια, σε 18 ματς στο πρωτάθλημα στο Σαλβαντόρ, ενώ τιμωρημένος για σήμερα, ο μέσος Φρίτσο.

Στην άλλη πλευρά, σε καθαρά ρυθμιστικό ρόλο στις τελευταίες αγωνιστικές η Μποταφόγκο SP, η οποία ηττήθηκε 1-3 την περασμένη εβδομάδα μέσα στο «Σάντα Κρουζ» του Ριμπεϊράο Πρέτο από την CSA. Μοιρασμένο και με ευκαιρίες εκατέρωθεν το πρώτο ημίχρονο στο ματς με την CSA, στο οποίο πάντως οι φιλοξενούμενοι αποδείχθηκαν πιο αποτελεσματικοί, καθώς έφτασαν στο 0-1 στο τεσσαρακοστό λεπτό. Το 0-2 ακολούθως από την CSA στο εβδομήντα ένα, με τη Μποταφόγκο SP όμως να μην τα παρατάει, να παίζει για το γόητρο της και να μειώνει με κοντινή κεφαλιά του Ουάλισον, στο εβδομήντα επτά. Θρίλερ μάλιστα το ματς στο φινάλε, καθώς λίγο πριν το 1-3 της CSA στο ογδοηκοστό όγδοο λεπτό, η Μποταφόγκο SP είχε μια σπουδαία ευκαιρία για την ισοφάριση. Δύο νίκες, έξι ισοπαλίες και δέκα ήττες για τη Μποταφόγκο SP, σε 18 ματς στο πρωτάθλημα μακριά από το γήπεδο της, ενώ τιμωρημένοι για σήμερα, ο μέσος Βίκτορ Μπολτ και ο επιθετικός Ραφίνια.

Προϊστορία: Λευκή ισοπαλία το 2019, στο μοναδικό ματς ανάμεσα στην Βιτόρια και τη Μποταφόγκο SP για την τελευταία δεκαετία με γηπεδούχο την ομάδα του Σαλβαντόρ.

Η αλήθεια είναι, πως η Βιτόρια δεν εμπνέει εμπιστοσύνη. Παρόλα αυτά, επιλογή μου ο «άσος», εκτιμώντας πως έστω και την ύστατη ώρα θα δείξει την απαραίτητη σοβαρότητα και δεν θα παίξει με την φωτιά και για τον ένα βαθμό, αλλά θα προσπαθήσει να τον διασφαλίσει ψάχνοντας τη νίκη. Επιπλέον λόγος, πως σε περίπτωση ήττας θα μπλέξει σε πολύ μεγάλες περιπέτειες, καθώς την τελευταία αγωνιστική θα δοκιμαστεί στην έδρα της Μπραζίλ Πελότας, η οποία δεν χαρίζεται σε κανένα, παρά το γεγονός πως είναι βαθμολογικά αδιάφορη. Η απόδειξη, πως την προηγούμενη αγωνιστική έκανε μεγάλη ζημία στην έδρα της CSA, καθώς οι βαθμοί που έκοψε από την αντίπαλο της, πολύ πιθανό να της στερήσουν την άνοδο.