Το δεύτερο συνεχόμενο ματς ανάμεσα στη Μπέτις και την Σοσιεδάδ, την φορά αυτή για την φάση των «16» του κυπέλλου, μετά το 2-2 του Σαββάτου για το πρωτάθλημα στο Σαν Σεμπαστιάν.

Αξίζει να σημειωθεί, πως τα ματς στην φάση των «16» είναι νοκ άουτ και πως σε περίπτωση ισοπαλίας ακολουθεί παράταση και αν χρειαστεί, η διαδικασία των πέναλτι. Το 1-0 για την Σοσιεδάδ στο ματς του Σαββάτου στο Σαν Σεμπαστιάν με σουτ του Ίσακ, από το ύψος περίπου του πέναλτι, στο σαράντα οκτώ, σε μια φάση πάντως όπου μεγάλο μερίδιο ευθύνης φέρει και ο γκολκίπερ της Μπέτις, ενώ το 2-0 με περίτεχνο πλασέ του Ογιαρθάμπαλ, στο πενήντα επτά. Σημαντικές ευκαιρίες στην συνέχεια για την Σοσιεδάδ για μεγαλύτερο σκορ, με την αδυναμία όμως της βασκικής ομάδας να φτάσει στο 3-0 να φέρνει και την «τιμωρία» της στο φινάλε, μάλιστα με πολύ οδυνηρό τρόπο. Πιο συγκεκριμένα, η μείωση του σκορ αρχικά, με κεφαλιά του Κανάλες στο ογδόντα πέντε, ενώ το 2-2 στην συνέχεια, με κοντινό πλασέ του Χοακίν, στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων.

Εκτός έδρας πρόκριση στην φάση των «32» για τη Μπέτις, η οποία επικράτησε 2-0 στο «Μολινόν» της 2ης κατηγορίας Σπόρτινγκ Χιχόν και η οποία μετά το 2-2 του Σαββάτου με την σημερινή της αντίπαλο, βρίσκεται στην 8η θέση και το -4 από την πρώτη εξάδα. Επικράτηση με 2-0 και για την Σοσιεδάδ στην φάση των «32» στην έδρα της 3ης κατηγορίας Κόρδοβα, ενώ στην 6η θέση του βαθμολογικού πίνακα στο πρωτάθλημα, μετά το οδυνηρό, τουλάχιστον έτσι όπως προήλθε, 2-2 το Σάββατο που μας πέρασε, με την σημερινή της αντίπαλο. Αποκλεισμός επίσης στην διαδικασία των πέναλτι στον ημιτελικό του Σούπερ Καπ από τη Μπαρτσελόνα.

Προϊστορία: Τέσσερις νίκες για τη Μπέτις, ισάριθμες για την Σοσιεδάδ και δύο ισοπαλίες, στις 10 μονομαχίες τους την τελευταία δεκαετία στο «Μπενίτο Βιγιαμαρίν», σε όλες τις διοργανώσεις (πρωτάθλημα, κύπελλο).

Λεπτές οι ισορροπίες, μιλώντας για νοκ άουτ μονομαχία κυπέλλου, ανάμεσα σε δύο ευάλωτες αμυντικά και ταυτόχρονα απρόβλεπτες ομάδες.

Εκτίμηση: Over 2,5