Η δεύτερη συνεχόμενη μονομαχία ανάμεσα στην Βαγιαδολίδ και τη Λεβάντε, την φορά αυτή για την φάση των «16» του κυπέλλου, μετά το 2-2 της Παρασκευής που μας πέρασε για το πρωτάθλημα στο «Θιουδάδ ντε Βαλένθια».

Τα ματς στην φάση των «16» είναι νοκ άουτ, σημειώνοντας, πως σε περίπτωση ισοπαλίας ακολουθεί παράταση και αν χρειαστεί, η διαδικασία των πέναλτι. Το 1-0 για τη Λεβάντε στο ματς της Παρασκευής στο εξήντα δύο, με πλασέ του Ντάνι Γκόμεθ από το ύψος περίπου του πέναλτι, με το 1-1 όμως για την Βαγιαδολίδ στο εβδομηκοστό τρίτο λεπτό, με εκτός περιοχής σουτ του Ρουμπέν Αλκαράθ. Η φιλοξενούμενη Βαγιαδολίδ μάλιστα, πήρε το προβάδισμα στο εβδομήντα οκτώ, με ένα ξερό, εντός περιοχής σουτ του Όσκαρ Πλάνο, με την «απάντηση» όμως της Λεβάντε, με το ίδιο σχεδόν τρόπο από τον Ρότζερ Μαρτί, πέντε λεπτά αργότερα.

Αρκετό ζόρι για την Βαγιαδολίδ στους δύο προηγούμενους γύρους, καθώς μπορεί να πανηγύρισε την πρόκριση στις έδρες ομάδων της 3ης κατηγορίας, αλλά χρειάστηκε να το κάνει στην παράταση και όχι στην κανονική διάρκεια των ματς. Πιο συγκεκριμένα, 3-2 αρχικά στους «64» με τη Μαρμπέγια, ενώ 4-1 στην φάση των «32» με την Πένια Ντεπορτίβα, σημειώνοντας επίσης, πως μετά το 2-2 της Παρασκευής στην έδρα της Λεβάντε, βρίσκεται στην 16η θέση του πρωταθλήματος και στο +2 μόλις από την επικίνδυνη ζώνη. Στην αντίπερα όχθη, αρκετό ζόρι στους «64» και για τη Λεβάντε, η οποία πέτυχε το νικητήριο γκολ στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων στο υπέρ της 2-1 στην έδρα της 3ης κατηγορίας Πορτουγκαλέτε, ενώ πρόκριση στην διαδικασία των πέναλτι στην φάση των «16» σε αυτή της Φουενλαμπράδα (Β΄). Στην 12η θέση επίσης στο πρωτάθλημα και το +5 από την επικίνδυνη ζώνη, μετά το 2-2 της Παρασκευής φιλοξενώντας στο «Θιουδάδ ντε Βαλένθια» την σημερινή της αντίπαλο.

Προϊστορία: Δύο νίκες για την Βαγιαδολίδ, μία για τη Λεβάντε και τρεις ισοπαλίες, στις έξι μονομαχίες τους την τελευταία δεκαετία στο «Χοσέ Θορίγια».

Απαγορευτική η προσέγγιση σημείου, μιλώντας για νοκ άουτ ματς κυπέλλου, ανάμεσα σε δυο ισοδύναμες σχεδόν ομάδες, σε μια αναμέτρηση μάλιστα, όπου πολύ πιθανό η πρόκριση να κριθεί στις λεπτομέρειες.