Δαυίδ εναντίον Γολιάθ θα μπορούσε να χαρακτηριστεί το σημερινό ματς στο «Ντο Μπέσα», από την στιγμή που η ουραγός και με μόλις μία νίκη στο πρωτάθλημα Μποαβίστα φιλοξενεί την πρωτοπόρο και αήττητη Σπόρτινγκ.

Τελευταίο αγωνιστικό δείγμα στο πρωτάθλημα για τη Μποαβίστα, το προ δέκα περίπου ημερών 1-3 στην έδρα της Τοντέλα, με το οποίο η ομάδα του 74χρονου Ζεσουάλδο Φερέιρα, βρέθηκε στην τελευταία θέση του βαθμολογικού πίνακα. Με το αποτέλεσμα αυτό επίσης, παρέμεινε χωρίς τρίποντο για οκτώ συνεχόμενες αγωνιστικές, με σημείο αναφοράς όμως, πως η μοναδική της νίκη στο πρωτάθλημα, ήταν το εντυπωσιακό 3-0 στο «Ντο Μπέσα» σε βάρος της Μπενφίκα, στις 2 Νοεμβρίου. Δύο αποβολές για τη Μποαβίστα στο πρώτο ημίωρο στο ματς στην έδρα της Τοντέλα, με απόλυτα φυσιολογική στην συνέχεια την ήττα της ομάδας του Ζεσουάλδο Φερέιρα, καθώς δεν είχε πολλά περιθώρια απέναντι στην «διψασμένη» για αίμα, μετά την παραπάνω εξέλιξη, αντίπαλο της. Το πρώτο τέρμα της Τοντέλα στο σαράντα, αφού νωρίτερα η γηπεδούχος είχε δοκάρι και χαμένο πέναλτι, ενώ το δεύτερο ακολούθως στο πεντηκοστό έκτο λεπτό. Με πείσμα και φιλότιμο πάντως η Μποαβίστα, παρά το γεγονός πως έπαιζε με δύο παίκτες λιγότερους, μειώνοντας, έστω και κόντρα στην ροή του αγώνα, στο πεντηκοστό ένατο λεπτό, με το τρίτο τέρμα όμως της Τοντέλα στο ογδόντα πέντε, να βάζει τέλος στο θαύμα που πίστευε πως μπορούσε να κάνει. Μία νίκη, δύο ισοπαλίες και τρεις ήττες για τη Μποαβίστα, σε έξι ματς στο πρωτάθλημα στο «Ντο Μπέσα», ενώ τιμωρημένοι για σήμερα οι δύο στόπερ, ο Νιγηριανός Αβαζιέμ και ο Κολομβιανός Κάστρο, οι οποίοι αποβλήθηκαν στον αγώνα στην έδρα της Τοντέλα.

Στην άλλη πλευρά, αποτυχία σίγουρα για την Σπόρτινγκ, το προ δέκα περίπου ημερών 1-1 στο «Ζοσέ Αλβαλάδε» με την Ρίο Άβε, καθώς πέταξε στα σκουπίδια δύο πολύτιμους βαθμούς και την ευκαιρία να αυξήσει την απόσταση που την χωρίζει από την 2η στον βαθμολογικό πίνακα, πρωταθλήτρια Πόρτο και την 3η συμπολίτισσα Μπενφίκα. Παρόλα αυτά, η πρωτοπόρος του πρωταθλήματος φρόντισε να μετριάσει αμέσως τις εντυπώσεις, καθώς έφτασε, έστω και με σύμμαχο την τύχη, στην κατάκτηση του Λιγκ Καπ, στο φάιναλ φορ που ακολούθησε στην έδρα της ουδέτερης Λεϊρία. Πιο συγκεκριμένα, 2-1 αρχικά στον ημιτελικό με την Πόρτο, πραγματοποιώντας στο φινάλε με δύο τέρματα του Καμπράλ τη μεγάλη ανατροπή, ενώ μέχρι το ογδοηκοστό πέμπτο λεπτό ήταν πίσω στο σκορ και επικράτηση ακολούθως με 1-0 στον τελικό με τη Μπράγκα. Έξι νίκες και μία ισοπαλία για την Σπόρτινγκ, σε επτά ματς στο πρωτάθλημα μακριά από το «Ζοσέ Αλβαλάδε», ενώ τιμωρημένος για σήμερα, ο πρώτος σκόρερ της κατηγορίας, 22χρονος μέσος Πέδρο Γκονσάλβες, ο οποίος αποβλήθηκε στον τελικό του Λιγκ Καπ με τη Μπράγκα.

Προϊστορία: Τρεις νίκες για την Σπόρτινγκ και δύο ισοπαλίες, σε πέντε ματς την τελευταία δεκαετία με γηπεδούχο τη Μποαβίστα.

Πολύ πιο μεγάλος ο βαθμός δυσκολίας του σημερινού ματς για την Σπόρτινγκ, καθώς η βαθμολογική θέση της πεισματάρας Μποαβίστα ξεγελάει το μάτι. Ψάχνοντας κάτι πιο ελκυστικό, θα ρισκάρω με ειδικό στοίχημα τερμάτων.