Στο «Καστελάο» της Φορταλέζα, το πρώτο χρονικά ματς του σημερινού προγράμματος, με την τοπική Σεαρά να έχει στόχο την διατήρηση της στις θέσεις που οδηγούν στο επόμενο Σουνταμερικάνα, την στιγμή που η Φλουμινένσε με νίκη θα βρεθεί στο -2 από την πρώτη τετράδα, θέλοντας φυσικά να αποφύγει τα προκριματικά του Κόπα Λιμπερταδόρες.

Ένας μόλις βαθμός για την Σεαρά στις τρεις προηγούμενες αγωνιστικές, με θετικό πάντως, το ότι βρίσκεται στο +5 τόσο από την Σπορτ Ρεσίφε όσο και τη «μισητή» συμπολίτισσα Φορταλέζα, οι οποίες είναι οι μόνες που μπορούν, έστω και μαθηματικά, να της στερήσουν την έξοδο στο επόμενο Κόπα Σουνταμερικάνα. Κυρίαρχος και με σπουδαίες ευκαιρίες η Σάο Πάολο σε όλο το μεταξύ τους ματς, με την Σεαρά όμως να φτάνει στο 1-0 στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων, κόντρα στην ροή του αγώνα, σε μία από τις λιγοστές φορές που πέρασε την σέντρα, σε μία φάση όπου ο Γκουστάβο Τσου εκμεταλλεύτηκε ένα τραγικό λάθος του γκολκίπερ των γηπεδούχων. Παρόλα αυτά, η Σεάρα δεν κατάφερε να φύγει από το Σάο Πάολο με το τρίποντο, καθώς οι γηπεδούχοι κατάφεραν να φτάσουν στην ισοφάριση, στο έβδομο λεπτό των καθυστερήσεων. Έξι νίκες, πέντε ισοπαλίες και έξι ήττες για την Σεαρά, σε 17 ματς στο πρωτάθλημα στο «Καστελάο», ενώ τιμωρημένος για σήμερα, ο δεξιός μπακ Ξαβιέ.

Στην άλλη πλευρά, 0-0 την περασμένη εβδομάδα φιλοξενώντας την Ατλέτικο Μινέιρο, με την Φλουμινένσε αήττητη για έξι συνεχόμενες αγωνιστικές, αλλά και στο -5 από την πρώτη τετράδα. Εξασφαλισμένη βέβαια η συμμετοχή της στο επόμενο Κόπα Σουνταμερικάνα, σημειώνοντας όμως, πως η Φλουμινένσε θα προσπαθήσει να βρεθεί στην πρώτη τετράδα, η οποία οδηγεί απευθείας στην φάση των ομίλων, ώστε να αποφύγει φυσικά την περιπέτεια των προκριματικών. Παθητική εμφάνιση για την Φλουμινένσε στο ματς με την Ατλέτικο Μινέιρο, στο οποίο η αντίπαλος της κυριάρχησε και είχε πολλές και σημαντικές ευκαιρίες και στο οποίο έμεινε ικανοποιημένη, τουλάχιστον βάσει εικόνας, από τη μοιρασιά των βαθμών. Άξιο αναφοράς πάντως, πως στις καθυστερήσεις λίγο έλειψε να «τιμωρήσει» την Ατλέτικο Μινέιρο και να πάρει κάτι ακόμα περισσότερο, αλλά ο Περουβιανός επιθετικός Πατσέκο, πέταξε στα σκουπίδια, την σπουδαία ευκαιρία που του δόθηκε. Έξι νίκες, τέσσερις ισοπαλίες και επτά ήττες για την Φλουμινένσε, σε 17 ματς στο πρωτάθλημα μακριά από το «Μαρακανά», ενώ αγώνας δρόμου, για τον επιθετικό Φρεντ.

Προϊστορία: Δύο νίκες για την Σεαρά, το 1-0 του 2018 και το 2-0 του 2019 και μία για την Φλουμινένσε, το 2-1 του 2011, στις τρεις μονομαχίες τους την τελευταία δεκαετία στο «Καστελάο» της Φορταλέζα.

Εκτίμηση μου, πως η Σεαρά μόνο αν δείξει τάσεις «αυτοχειρίας» δεν θα βρεθεί στο επόμενο Κόπα Σουνταμερικά και πως το κίνητρο της Φλουμινένσε στο μεταξύ τους ματς είναι ισχυρότερο από το δικό της. Οι τιμές του «διπλού» αποτελούν πρόκληση, ενώ για τους μη τολμηρούς δεκτή και η κάλυψη, καθώς η Φλουμινένσε αν δεν της βγει το ματς, θα προσπαθήσει τουλάχιστον να διατηρήσει το αήττητο.