Προτελευταία αγωνιστική και ντέρμπι τίτλου στο «Μαρακανά», με την Φλαμένγκο να θέλει μόνο νίκη για να προσπεράσει την σημερινή της αντίπαλο, ψάχνοντας ταυτόχρονα το δεύτερο συνεχόμενο και έκτο της συνολικά πρωτάθλημα, την στιγμή που η Ιντερνασιονάλ έχει το αβαντάζ και της ισοπαλίας. Άξιο αναφοράς, πως η Ιντερνασιονάλ, πανηγύρισε το τελευταίο της από τα τρία της συνολικά πρωταθλήματα, πριν 41 χρόνια.

Επικράτηση με 2-1 την προηγούμενη αγωνιστική φιλοξενώντας την Κορίνθιανς, με το αποτέλεσμα αυτό να διατηρεί την Φλαμένγκο στο -1 από την σημερινή της αντίπαλο. Το 1-0 για την ανώτερη στο πρώτο ημίχρονο Φλαμένγκο στο ματς με την Κορίνθιανς στο δέκατο λεπτό, με κεφαλιά ψαράκι του Γουίλιαμ Αράο, με το 1-1 όμως από την αντίπαλο της, κόντρα στην ροή του αγώνα, στο είκοσι. Κοντινή προβολή ακολούθως του Γκαμπριέλ Μπαρμπόσα σε άδειο σχεδόν τέρμα και 2-1 στο πενήντα πέντε, με το γκολ όμως να είναι οφσάιντ αλλά να μετράει από τον διαιτητή παρά την χρήση του VAR, ενώ χωρίς πρόβλημα μέχρι το φινάλε η Φλαμένγκο, επικρατώντας πιο εύκολα από ότι δείχνει το τελικό σκορ. Δέκα νίκες, τέσσερις ισοπαλίες και ισάριθμες ήττες για την Φλαμένγκο, σε 18 ματς στο πρωτάθλημα στο «Μαρακανά», ενώ χωρίς σημαντικά προβλήματα, ενόψει της σημερινής αναμέτρησης.

Στην άλλη πλευρά, δραματικό σε εξέλιξη αλλά ταυτόχρονα πολύτιμο 2-0 για την Ιντερνασιονάλ την προηγούμενη αγωνιστική στο Ρίο σε βάρος της Βάσκο, με το οποίο η ομάδα του Πόρτο Αλέγκρε διατηρήθηκε στην κορυφή και στο +1 από την σπουδαία σημερινή της αντίπαλο. Το 1-0 για την Ιντερνασιονάλ στο ματς με την Βάσκο στο δέκα, με κοντινή κεφαλιά του Ροντρίγκο Ντουράντο, χαμένο πέναλτι αλλά και οριζόντιο δοκάρι ακολούθως για τους γηπεδούχους στο τελευταίο δεκάλεπτο, με την «τιμωρία» τους στην συνέχεια από την ομάδα του Πόρτο Αλέγκρε, στο έκτο λεπτό των καθυστερήσεων. Οκτώ νίκες, πέντε ισοπαλίες και ισάριθμες ήττες για την Ιντερνασιονάλ, σε 18 ματς στο πρωτάθλημα μακριά από το Πόρτο Αλέγκρε, ενώ τιμωρημένος για σήμερα, ο Αργεντινός στόπερ Κουέστα.

Προϊστορία: Επτά νίκες για την Φλαμένγκο, μία για την Ιντερνασιονάλ και μία ισοπαλία, στις εννέα μονομαχίες τους την τελευταία δεκαετία στο Ρίο, σε όλες τις διοργανώσεις (πρωτάθλημα, Κόπα Λιμπερταδόρες).

Το πείσμα και η πίστη πως τίποτα δεν είχε τελειώσει, αλλά και η καρδιά του πρωταθλητή, συνάρτηση βέβαια των λαθών της Ιντερνασιονάλ, έφεραν, έστω και απρόσμενα, την Φλαμένγκο να αξιώνει σήμερα το δεύτερο της συνεχόμενο πρωτάθλημα, μάλιστα στο «Μαρακανά» και με το timing γενικότερα, τουλάχιστον βάσει των παραπάνω να την ευνοεί. Παρόλα αυτά, δεν θα μπλέξω με σημείο, καθώς μιλάμε για μια αναμέτρηση με χαρακτήρα «τελικού» πρωταθλήματος, κόντρα στην πάντα υπολογίσιμη και επικίνδυνη Ιντερνασιονάλ.

Εκτίμηση: Over 2,5