Στο «Σαν Μαμές» το τελευταίο χρονικά ματς του σημερινού προγράμματος, βρίσκοντας την Αθλέτικ Μπιλμπάο, μετά και τα χθεσινά αποτελέσματα, στην 11η θέση με 28 βαθμούς, οκτώ λιγότερους, από την 7η στον βαθμολογικό πίνακα, Βιγιαρεάλ.

Επικράτηση με 4-0 την Δευτέρα που μας πέρασε στο Κάντιθ, με την Αθλέτικ Μπιλμπάο να επιστρέφει στις νίκες, αφήνοντας πίσω τις δύο συνεχόμενες αποτυχίες που προηγήθηκαν στο «Σαν Μαμές», το 1-1 του πρωταθλήματος με την Βαλένθια και το ίδιο σκορ στον ημιτελικό του κυπέλλου με τη Λεβάντε. Περίτεχνη ατομική προσπάθεια και κοντινό πλασέ από τον Άλεξ Μπερενγκέρ και 1-0 για την Αθλέτικ Μπιλμπάο στο ματς στο Κάντιθ στο τέταρτο μόλις λεπτό, με το 2-0 από απευθείας εκτέλεση φάουλ του Ουνάι Λόπεθ στο δέκα τέσσερα. Ο Άλεξ Μπερενγκέρ ακολούθως, σκόρερ και του 3-0, πετυχαίνοντας στο είκοσι εννέα το δεύτερο τέρμα του στο ματς, ενώ 4-0 από τον Ινάκι Ουίλιαμς στο πενήντα τρία, με την Αθλέτικ Μπιλμπάο μάλιστα, να έχει ευκαιρίες στην συνέχεια, για περισσότερα τέρματα. Έξι νίκες, μία ισοπαλία και τέσσερις ήττες για την Αθλέτικ Μπιλμπάο, σε 11 ματς στο πρωτάθλημα στο «Σαν Μαμές», ενώ τιμωρημένοι για σήμερα, ο στόπερ Ουνάι Νούνιεθ και ο μέσος Μικέλ Βεσγά.

Στην αντίπερα όχθη, 1-2 για την Βιγιαρεάλ την περασμένη εβδομάδα φιλοξενώντας τη Μπέτις, βλέποντας με το αποτέλεσμα αυτό, όχι μόνο να γνωρίζει την πρώτη ήττα στο γήπεδο της, αλλά να παραμένει χωρίς νίκη στο πρωτάθλημα, για πέντε συνεχόμενες αγωνιστικές. Στην 7η θέση πλέον και εκτός της πρώτης εξάδας μετά από αρκετό καιρό, ενώ αποκλεισμός και στα προημιτελικά του κυπέλλου στο τελευταίο λεπτό της παράτασης στην έδρα της Λεβάντε (0-1). Παρόλα αυτά, 2-0 την Πέμπτη που μας πέρασε στην έδρα της Σάλτσμπουργκ, στην πρώτη μονομαχία της με την πρωταθλήτρια Αυστρίας για την φάση των «32» του Γιουρόπα Λιγκ, αφήνοντας πίσω της, το αρνητικό σερί που τρέχει εντός συνόρων. Τρεις νίκες, έξι ισοπαλίες και δύο ήττες για την Βιγιαρεάλ, σε 11 ματς στο πρωτάθλημα μακριά από το γήπεδο της, ενώ πάγιες οι απουσίες που υπάρχουν, χωρίς πλέον να επηρεάζουν. Ακολουθεί επίσης μεσοβδόμαδα, ο επαναληπτικός με την Σάλτσμπουργκ, για την φάση των «32» του Γιουρόπα Λιγκ.

Προϊστορία: Πέντε νίκες για την Αθλέτικ Μπιλμπάο, δύο για την Βιγιαρεάλ και τρεις ισοπαλίες, στις 10 μονομαχίες τους την τελευταία δεκαετία στο «Σαν Μαμές», σε όλες τις διοργανώσεις (πρωτάθλημα, κύπελλο).

Ο παράγοντας έδρα δεν είναι από μόνος του αρκετός για να δείξεις εμπιστοσύνη στην Αθλέτικ Μπιλμπάο, ειδικά από την στιγμή που απέναντι υπάρχει η επικίνδυνη και πάντα υπολογίσιμη Βιγιαρεάλ.