Ξεχωριστό ενδιαφέρον στο ματς στην Παμπλόνα, με την τοπική Οσασούνα στο +4 από την επικίνδυνη ζώνη, την στιγμή που η Σεβίλλη όχι μόνο θα βάλει πλάτη τη Μπαρτσελόνα, αλλά θα εδραιωθεί ταυτόχρονα στην πρώτη τετράδα.

Δύο συνεχόμενα πολύ σπουδαία τρίποντα για την Οσασούνα, στις ισάριθμες αγωνιστικές που προηγήθηκαν, με το 2-1 αρχικά φιλοξενώντας την Έιμπαρ και το 1-0 ακολούθως στην έδρα της Λεβάντε, να της δίνουν αέρα τεσσάρων βαθμών από την επικίνδυνη ζώνη. Σύμμαχος πάντως για την Οσασούνα η τύχη στο ματς στην έδρα της Λεβάντε, καθώς βρήκε δίχτυα στο εβδομηκοστό τέταρτο λεπτό, με πλασέ του Μπούντιμιρ (φωτό) από το ύψος περίπου του πέναλτι, στη μοναδική φορά που πέρασε την σέντρα, «τιμωρώντας» ταυτόχρονα την αντίπαλο της για τις σπουδαίες ευκαιρίες που σπατάλησε. Μεγαλύτερη όλων, το πέναλτι του εβδομηκοστού ένατου λεπτού που απέκρουσε ο γκολκίπερ Σέρτζιο Ερέρα, ο οποίος κατέβασε, χωρίς υπερβολή, τα ρολά και ο οποίος ήταν ο κορυφαίος της ομάδας της Παμπλόνα στο συγκεκριμένο ματς. Τέσσερις νίκες, τρεις ισοπαλίες και τέσσερις ήττες για την Οσασούνα, σε 11 ματς στο πρωτάθλημα στην Παμπλόνα, ενώ χωρίς σημαντικά προβλήματα ενόψει της σημερινής αναμέτρησης, καθώς οι απουσίες του Αργεντινού δεξιού μπακ Ρονκάγλια και του Σέρβου μέσου Μπράσανατς είναι πάγιες και δεν επηρεάζουν.

Στον αντίποδα, αγχωτικό 1-0 την προηγούμενη αγωνιστική φιλοξενώντας την ουραγό Ουέσκα, με τέρμα του Μουνίρ στο πεντηκοστό έβδομο λεπτό, με το οποίο η Σεβίλλη πανηγύρισε την ένατη της συνεχόμενη νίκη σε όλες τις εντός συνόρων διοργανώσεις, προσθέτοντας φυσικά και το κύπελλο. Χαρακτηριστικό μάλιστα, πως δέχθηκε μόλις ένα γκολ σε αυτό το εντυπωσιακό ομολογουμένως σερί της, στο 2-1 του πρωταθλήματος στις 19 Δεκεμβρίου στην έδρα της Αλαβές. Παρόλα αυτά, όλα τα σερί έχουν ένα τέλος και αυτό ήρθε για την Σεβίλλη μεσοβδόμαδα στο «Ραμόν Σάντσεθ Πιθχουάν», εκεί όπου ηττήθηκε με 2-3 από τη Ντόρτμουντ, στην πρώτη μονομαχία τους για την φάση των «16» του Τσάμπιονς Λιγκ. Έξι νίκες, δύο ισοπαλίες και τρεις ήττες για την Σεβίλλη, σε 11 ματς στο πρωτάθλημα μακριά από το «Ραμόν Σάντσεθ Πιθχουάν», ενώ με πρόβλημα οι Αργεντινοί μέσοι Οκάμπος και Ακούνια.

Προϊστορία: Απόλυτη ισορροπία στο ρεκόρ, σε έξι ματς την τελευταία δεκαετία ανάμεσα στις δύο ομάδες, με γηπεδούχο την Οσασούνα (2-2-2). Πιο συγκεκριμένα, 3-2 για την Οσασούνα το 2011 και 2-1 το 2013, 2-1 για την Σεβίλλη το 2014 και 4-3 το 2017, ενώ 0-0 το 2012 και 1-1 στο περσινό πρωτάθλημα.

Ικανή στην καλή της μέρα, να προβληματίσει οποιονδήποτε αντίπαλο στο γήπεδο της η Οσασούνα, η οποία μάλιστα ζορίζει αρκετά την Σεβίλλη την τελευταία δεκαετία στην Παμπλόνα.